www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum sa iti faci griful "scalloped"


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 95
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Lord Katsumoto
Acuma le-am ispravit pe amandoua.. Nici nu mai stiu cum e sa canti pe un grif normal, dar nici nu-mi mai doresc :lol:

 

Asa a inceput si Yngwie. :)

 

Sa le porti sanatos! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Acuma le-am ispravit pe amandoua.. Nici nu mai stiu cum e sa canti pe un grif normal, dar nici nu-mi mai doresc :lol:

OLE! :)

 

Ale mele sunt murdare jafurile :lol: dar eu prefer varianta bone nut, imi place ca suna mai mellow pe non fretted strings.

 

100_8662.JPG

 

S-ar putea just maybe, daca ma fac cu ea, sa am inca o chitara pe care repet operatiunea, SAU o fac fretless si umplu golurile fretwire-ului.

 

Foarte tare!

 

Se acopera cu ceva tastele la lacuit?

Fretwireul nu e nevoie sa fie acoperit, lacul oricum nu adera la fier. Am vazut fender din 70 cum era aglomerat lacul pe langa fretwire, deci se da normal pe toata suprafata, neacoperind nimic.

 

Eu prefer sa nu dau cu lac, daca vezi si modelul nou YJM nu e lacuit (sau cel putin asa vad eu)

 

Fender-Yngwie-Malmsteen-Stratocaster-Vintage-White-MN.jpg

Fender-Yngwie-Malmsteen-Stratocaster-Vintage-White-MN.jpg

Edited by Razvan S.
Link to comment
Share on other sites

OLE! :)

 

Ale mele sunt murdare jafurile :lol: dar eu prefer varianta bone nut, imi place ca suna mai mellow pe non fretted strings.

 

post-2645-1285081233_thumb.jpg

 

S-ar putea just maybe, daca ma fac cu ea, sa am inca o chitara pe care repet operatiunea, SAU o fac fretless si umplu golurile fretwire-ului.

 

 

Fretwireul nu e nevoie sa fie acoperit, lacul oricum nu adera la fier. Am vazut fender din 70 cum era aglomerat lacul pe langa fretwire, deci se da normal pe toata suprafata, neacoperind nimic.

 

Eu prefer sa nu dau cu lac, daca vezi si modelul nou YJM nu e lacuit (sau cel putin asa vad eu)

 

Fender-Yngwie-Malmsteen-Stratocaster-Vintage-White-MN.jpg

Fender-Yngwie-Malmsteen-Stratocaster-Vintage-White-MN.jpg

 

 

este lac dar nu se vede in poza asta, nu prea se lasa artarul nelacuit ca se murdareste si se face ca dracu in 2 zile, eu am la strat problema asta doar ca e vechi lacul si e matuit si se prinde jegu la greu

Link to comment
Share on other sites

bineinteles ca se acopera si tastele la lacuit, mai alas ca trebuie sa dai mai multe straturi de lac. nici nu va inchipuiti ce sugativa poate sa fie fingerboardul ala slefuit, dupa 2 straturi de lac aproape nici nu se observa, trebuie sa-i dai lac la greu...

 

un lucru ce l-am observat de cand am o chitara cu fingerboard maple si unul rosewood: cel cu rosewood are putin alt sunet, in sensul ca iti ia putin din inalte si chiar si din sustain; insa acum dupa ce l-am scaloopat si lacuit parca se apropie de maple... acum inteleg de ce multi muzicieni prefera maple neck :)

 

lacul de pe taste merge usor cu un cutit cu lama dantelata, care se muleaza perfect pe conturul unei taste. oricum le-am mai luat o data tastatura la slefuit cu piatra abraziva asa ca am reusit sa am actiune joasa 1,5mm la mi subtire si la mi gros 2,5 mm la fretul 12.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.