www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Bass Reghin


--tremolo--
 Share

Recommended Posts

rolul baitului este de a acoperi porii lemnului.de asemenea,baitul scoate la iveala toate imperfectiunile omise dupe smirgluire.daca esti interesat pot sa iti trimit niste turoriale despre vopsitul chitarei.am observat ca toti dau cu bait mai intai.

 

Mi-am imaginat ca pe toate astea le face grundul. Dar, ma rog....daca altii au facut-o, au stiut ei ceva.

Link to comment
Share on other sites

astazi am aplicat baitul.astept sa se usuce(dureaza foarte putin) dupa care o sa smirgluiesc cu un smirglu de granulatie foarte fina(400).dupa aceasta smirgluire,chitara ar trebui sa aiba suprafata lucioasa, ca o bucata de plastic sau sticla;fara sa se mai simta nici o imperfectiune.tot astazi,de dimineata,am reparat cu chit zona bridge-ului unde lemnul era deteriorat din cauza corzilor.pana acum sunt multumit de rezultate si totul a decurs conform planului.atasez si niste poze cu gatul de pe care am dat vopseaua jos.acesta va ramane culoarea lemnului(voi da doar cu lac peste),iar chitara va avea culoarea alba.dupa cum vedeti,fingerboardul mai are nevoie de o curatare deoarece cel care a vopsit anterior chitara nu a fost atent sa protejeze aceasta zona.nu e grav afectata oricum.noroc!

post-9528-0-41508300-1291469936_thumb.jpg

post-9528-0-13407100-1291469963_thumb.jpg

post-9528-0-68584900-1291470074_thumb.jpg

post-9528-0-74983100-1291470090_thumb.jpg

post-9528-0-20175600-1291470228_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

astazi am aplicat baitul.astept sa se usuce(dureaza foarte putin) dupa care o sa smirgluiesc cu un smirglu de granulatie foarte fina(400).dupa aceasta smirgluire,chitara ar trebui sa aiba suprafata lucioasa, ca o bucata de plastic sau sticla;fara sa se mai simta nici o imperfectiune.

 

salut, poti face o poza cutiei de bait? sunt curios ce este.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Acum am inteles.

 

Baitul clasic ("stain") este folosit pentru a colora lemnul. Cu cat il lasi mai mult, cu atat mai inchisa iese culoarea - cand ai obtinut culoarea dorita il stergi. Nu este un suport bun pentru lacuri si vopsele.

Pe de alta parte, grundul ("sealant") formeaza o bariera la suprafata lemnului si se foloseste ca suport pentru straturile ulterioare de finisaj.

Pentru finisarea chitarii "stain" este optional, "sealant" este obligatoriu.

 

Baitul tau este "Spor 2 in 1". Este si "stain" si "sealant", un grund colorat, cred. Un compromis folositor daca nu urmaresti o nuanta anume. Fireste ca nu va colora la fel de bine ca baitul clasic, insa va fi mai usor de indepartat (cred).

 

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc. Acum am inteles.

 

Baitul clasic ("stain") este folosit pentru a colora lemnul. Cu cat il lasi mai mult, cu atat mai inchisa iese culoarea - cand ai obtinut culoarea dorita il stergi. Nu este un suport bun pentru lacuri si vopsele.

Pe de alta parte, grundul ("sealant") formeaza o bariera la suprafata lemnului si se foloseste ca suport pentru straturile ulterioare de finisaj.

Pentru finisarea chitarii "stain" este optional, "sealant" este obligatoriu.

 

Baitul tau este "Spor 2 in 1". Este si "stain" si "sealant", un grund colorat, cred. Un compromis folositor daca nu urmaresti o nuanta anume. Fireste ca nu va colora la fel de bine ca baitul clasic, insa va fi mai usor de indepartat (cred).

 

Spor la treaba.

 

ok,merci mult pentru informatii.acuma l-am baituit deja.sper sa nu faca probleme...

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit, nu-ti va face niciun fel de probleme.

N-am fost eu clar, voiam sa spun ca folosind 2-in-1 nu mai poti sa faci "fine-tuning" la culoare, chestie care nici nu cred ca te-a interesat.

In rest, e la fel cu grundul normal.

 

na e bine atunci.momentan am incetat lucrarile la ea pentru o vreme pentru ca pe zi ce trece gasesc o groaza de alte lucruri pe care nu le stiam si mai trebuie sa ma documentez.

Link to comment
Share on other sites

STAI, SORO!

 

Ala e grund pentru metal, nu pentru lemn. Si oricum ai dat deja cu grund - "2 in 1" e grund + culoare. Grundul pentru lemn e facut sa intre in fibre, ala pentru metal e facut sa adere bine la metal si e gri!

In faza in care esti, poti sa dai direct cu vopsea (nu-mi dau seama prea bine din poza, pare alba) sau lac. Fa o poza cu corpul in faza in care e acum si spune-ne cum vrei sa arate la final.

 

IMPORTANT: asigura-te ca nu ai zone neacoperite suficient cu 2-in-1 (colturi, muchii, cantitate insuficienta, vezi si tu) si asigura-te ca ai finisat bine suprafata. Altfel vei munci mult mai mult pentru a ajunge la acelasi rezultat. La primul strat de vopsea da-i numai o ceata, ca sa vezi daca intra in lemn. Daca intra, nu e grunduit (2-in-1-uit) suficient.

 

Sanatate si virtute.

Link to comment
Share on other sites

STAI, SORO!

 

Ala e grund pentru metal, nu pentru lemn. Si oricum ai dat deja cu grund - "2 in 1" e grund + culoare. Grundul pentru lemn e facut sa intre in fibre, ala pentru metal e facut sa adere bine la metal si e gri!

In faza in care esti, poti sa dai direct cu vopsea (nu-mi dau seama prea bine din poza, pare alba) sau lac. Fa o poza cu corpul in faza in care e acum si spune-ne cum vrei sa arate la final.

 

IMPORTANT: asigura-te ca nu ai zone neacoperite suficient cu 2-in-1 (colturi, muchii, cantitate insuficienta, vezi si tu) si asigura-te ca ai finisat bine suprafata. Altfel vei munci mult mai mult pentru a ajunge la acelasi rezultat. La primul strat de vopsea da-i numai o ceata, ca sa vezi daca intra in lemn. Daca intra, nu e grunduit (2-in-1-uit) suficient.

 

Sanatate si virtute.

tu intotdeauna imi dai vesti proaste!:Pdar iti multumesc,pentru ca imi sunt de folos!aia de la magazin mi-au zis ca e ok grundul asta si daca il dau pe lemn.vopseaua e alba(spre gri),dar oricum faptul ca grundul e gri nu prea are treaba ca oricum nu influenteaza culoarea asta.pe cutia de spor scrie "bait",esti sigur ca are si rol de grund?in tutorialul pe care il urmez zice ca grundul nu e neaparat necesar,dar e bun pentru ca scoate la iveala imperfectiunile omise la etapa de smirgluire.bassul arata asa acuma:

post-9528-0-17767000-1293141442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

tu intotdeauna imi dai vesti proaste!:Pdar iti multumesc,pentru ca imi sunt de folos!aia de la magazin mi-au zis ca e ok grundul asta si daca il dau pe lemn.vopseaua e alba(spre gri),dar oricum faptul ca grundul e gri nu prea are treaba ca oricum nu influenteaza culoarea asta.pe cutia de spor scrie "bait",esti sigur ca are si rol de grund?in tutorialul pe care il urmez zice ca grundul nu e neaparat necesar,dar e bun pentru ca scoate la iveala imperfectiunile omise la etapa de smirgluire.bassul arata asa acuma:

 

Pe site-ul Policolor gasesti pagina produsului (http://www.policolor...20pentru%20lemn) si acolo poti descarca fisa tehnica, din care citez:

MOD DE APLICARE

Pregatire suportului si aplicarea:

Pregatire produs pentru utilizare:

- Suprafetele trebuie sa fie uscate si curatate de praf, rezidii de rasina si lemn erodat;

- Temperatura de lucru peste 50

C si umiditate relativa a aerului 60%.

Pregatirea suportului si aplicarea:

- Indepartarea lemnului erodat, curatarea de rezidii si rasina;

- Remedierea fisurilor si altor defecte;

- Slefuirea suprafetelor lemnoase si desprafuirea;

- Produsul nu se dilueaza

- Pentru finisari transparente colorate lucioase: se aplica 1-2 straturi Spor Bait (pana

la saturarea suportului) si 1-2 straturi Spor Lac incolor lucios

- Pentru finisari transparente colorate mate: se aplica 1-2 straturi Spor Bait (pana la

saturarea suportului) si 1-2 straturi Spor Lac incolor mat

- Curatare echipamentului sa face cu Solvoxol.

Metode de aplicare: pensula

 

Adicatelea, poti sa dai direct cu lac peste baitul tau.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

dar nu vreau sa dau cu lac peste baitul meu.ar arata fain,DAR se vad niste pete pe spatele corpului(lemnul s-a ars putin cand am curatat vopseaua cu suflatorul cu aer cald),pe langa asta, pe fata se vad locurile unde au fost gauri si am pus chit.din cauza asta,ar arata nasol daca as da cu lac acuma.

Link to comment
Share on other sites

Daca tot nu te-ai apucat de vopsit poti sa faci chestia asta...

 

interesant ce ai facut,dar eu intentionez sa ii pun tot doze de genul asta:

dupa cum probabil ati observat,ele au fost odata humbuckere,dar am observat ca proprietarul anterior le-a facut single coil(habar n-am de ce).

post-9528-0-39324400-1293228518_thumb.jpg

Edited by --tremolo--
Link to comment
Share on other sites

azi m-am decis ca o sa ii fac o refretuiala gatului.doar asa pot sa il curat in totalitate.intrebarea e:cu ce pot sa dau pe el dupa ce il curat si il smirgluiesc? http://www.stewmac.com/shop/Finishing_supplies/Finishes_and_solvents/ColorTone_Fretboard_Finishing_Oil.html m-am gandit la asta.e ok?asa arata acuma:

post-9528-0-59941800-1293285217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Motzard

da,le-a scos cate o doza.

 

e doar o parere, dar eu zic ca dozele lipsa sunt din fabrica asa. si la mine-s la fel

spor in continuare oricum

Link to comment
Share on other sites

azi m-am decis ca o sa ii fac o refretuiala gatului.doar asa pot sa il curat in totalitate.intrebarea e:cu ce pot sa dau pe el dupa ce il curat si il smirgluiesc? http://www.stewmac.c...ishing_Oil.html m-am gandit la asta.e ok?asa arata acuma:

 

Poti sa dai cu ulei de lamaie.

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?BrandsID=42&BrandCategsID=314&BrandProductID=2064

Link to comment
Share on other sites

e doar o parere, dar eu zic ca dozele lipsa sunt din fabrica asa. si la mine-s la fel

spor in continuare oricum

 

inseamna ca asa o fi.

 

Poti sa dai cu ulei de lamaie.

 

http://www.mcmusic.r...dProductID=2064

 

uleiul de lamaie merge la rosewood?ca parca stiam ca nu e bun pentru rosewood.sau sa fi fost vorba de maple?

Link to comment
Share on other sites

Guest LooSeR

ai grija cu tastiera. Foloseste hartie abraziva de la 100 pana la 400, dupa aceea razui usor cu o lama de catar intre capetele fretului. pana obtii tastiera neteda. Poti pune ulei de lemn pe care il gasesti si la ikea. si sa smirgheluesti suor cu hartie abaraziva 600 pt un finish frumos.

 

Daca vrei sa lacuesti si body-ul si neck-ul, iti recomand sa nu prea folosesti lacurile din comertul roman. Sunt solide si destul de ciudate pt sunetul unei chitari. Cauta ceva special facut pt o chitara. ca e diferenta de la cer la pamant.

 

Body-ul inainte de lacuire ar trebuii sa ii inchizi porii . tinnand cont ca l-ai baitutit e mai greu. Exista un kit de cutit ptt lemn cu culori diferite, pe care il dizolvi cu apa calda pana devine o pasta moale moale si il intinzi cu pensula, dupa care cu un card, inlaturi excesul. Il slefuesti cu hartie abaraziva 220 - 330.

Ai grija ca lemnul sa fie perfect peste tot inainte a te apuca de lacuire sau orice finish vrei

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.