www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Guitar Pro + Ceva Drum Machine


Guest Iuan Din Deal

Recommended Posts

Guest Iuan Din Deal

Am deschis topicul asta cu initiativa de a ajuta incepatorii in ale inregistratului (ca si mine de altfel) sa isi creeze mai usor drum track-ul.

EZ-drummer mi se pare foarte user friendly, dar are un neajuns, si anume ca nu poti face drum track-uri cu usurinta cu care is create in guitar pro. Asa ca ma gandeam la o chestie: se pot exporta tobele compuse in guitar pro in format midi in ceva DAW, iar dupa aceea folosit ceva drum machine ca sa redea fisierul midi intr-un format mai realist (sunete reale)? Daca da, cum?

 

p.s: am mai scormonit prin forum da nu prea erau informatii foarte detaliate, doar vagi.

Edited by Iuan Din Deal
Link to comment
Share on other sites

Da, se poate, dar tobele din GP sunt General MIDI, în timp ce samplere precum EZ Drummer folosesc multe event-uri din afara acestui set (de fapt acolo e tot miezu'). Deci ori vei folosi prea puțin din capacitatea sampler-ului, ori va trebui sã le rearanjezi dupã import.

În plus nu știu în ce univers se fac drum track-uri mai ușor în GP decât într-un DAW cu piano roll și drum map. În GP nici mãcar nu ai control de velocity.

Link to comment
Share on other sites

Reaper + EZD goes smooth.. lumea lauda si Fruity Loops (in loc de Reaper). poate ca nu ar trebui sa te complici cu tobe facute in Guitar Pro; Eu unul nu l-am incercat pana acum, folosesc editorul din reaper unde ai si control de velocity mentionat de FiveSeven; despre conversie nu stiu..

Edited by Intrusul
Link to comment
Share on other sites

EZ-drummer mi se pare foarte user friendly, dar are un neajuns, si anume ca nu poti face drum track-uri cu usurinta cu care is create in guitar pro. Asa ca ma gandeam la o chestie: se pot exporta tobele compuse in guitar pro in format midi in ceva DAW, iar dupa aceea folosit ceva drum machine ca sa redea fisierul midi intr-un format mai realist (sunete reale)? Daca da, cum?

 

Ceau.

 

Uite, încearcã aºa: Scoți tobele MIDI din Guitar Pro , cu fiºierul MIDI mergi aici :

 

http://www.hamienet.com/midi2mp3

 

Fã paºii de-acolo, ºi eu zici c-o sã fii mulțumit de rezultat. Ca sã scoți backing track-uri pentru jam e super...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.