www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai bun clapar


Guest jack
 Share

Recommended Posts

:)INSIST :)

asa-i Leo (cu mine vorbeai nu?)... am fost la primul lui concert in Romania .. acum vreo 7-10 ani la Sala Palatului .. au fost oarece probleme cu sunetul atunci .. multa lume a parasit sala din cauza asta (din pacate) .. eu am stat insa .. nu puteam rata. Joe Zawinul .. nascut in '32 .. a cantat cu nume foarte mari ale jazz-ului .. dar trupa in care a prins aripi devenind cu adevarat cunoscut a fost Weather Report ... Jaco, Shorter .. ehh ... vremuri. A mai avut colaborari demne de mentionat .. cu Miroslav Vitous sau Miles Davis ... si multi altii. Mare clapar!!! Dus cu pluta .. zau ..

Link to comment
Share on other sites

Guest studiou216

Razvan! cum crezi , scoala de jazz e lipsita de improvizatie :) Iar cei care citesc partituri sunt doar meseriasi.

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

dar de liam de la prodigy ce spuneti? cum vi se pare? sau ceea de la lordi.......

Sincer Lordi ca si trupa ii consider doar o gluma proasta mai ales acum dupa ce s-a dovedit ca a cam fost o mica frauda deci nu pot avea o parere f buna despre gagica aia.In schimb Liam Howllet e un geniu al samplerului da dar si un bun clapar eu l-am vazut live si utilizeaza si clapa.PACE!

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

Din tara imi plac urmatorii clapari:

Liviu Sorescu

6fingers

claparul din Platonic Band ... i-am uitat numele

Alexandru Matei din Jukebox

Marius Roje din Cash

 

si mai sunt, nu imi amintesc acum

Link to comment
Share on other sites

Guest Firebrand

hm...claparu de la Vama Veche e destul de bun. Si pe plan international ar fi mai multi , dar imi place in mod deosebit de tipu de la Children of Bodom :)

Link to comment
Share on other sites

hm...claparu de la Vama Veche e destul de bun. Si pe plan international ar fi mai multi , dar imi place in mod deosebit de tipu de la Children of Bodom :)

La Vama Veche e TOT Raul Kusak,care pe aceasta cale(adica prin mine) va multumeste pentru aprecieri

Link to comment
Share on other sites

rares, nu induce lumea in eroare, la vama veche este ACUM SI raoul kusak ( care, si dupa parerea mea este, actualmente, the best in romania!), alaturi de traian. :)

Nu induc lumea in eroare,fiindca s-a vorbit de CLAPARUL de la vama veche,am subinteles ca nu se vorbeste de Traian,care canta 90% cu pianul,bine de altfel,ci de Raul,care e cu synthurile si hammondul.Sorry daca am creat vreo confuzie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest spyked88

Îi menţionez şi eu pe Jordan Rudess şi pe Kevin Moore, adaug Neal Morse şi Cleem Determeijer (see primele două albume Ayreon for reference on this one).

 

Şi bineînţeles, preferatul meu, Richard Wright, care mi-a deschis gustul pentru jazz piano :) .

Edited by spyked88
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest sebastian_spanache

Mai oameni, voi nu sinteti normali jur. Ce-aveti cu Jordan Rudess? Voi nu vedeti ca ce face el pe clape - de e asa de incredibil - sint arpegii??

Mergeti pe la niste licee de muzica si o sa vedeti ca un copil bun de clasa a 6-7a cinta Czerny ca nebunu, niste arpegii de ar face Jordan cu nervii.

 

Si da, am vazut "lectii" cu el. Mai nimic.

 

my $0.02

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

Nu vreau nicidecum să te contrazic, pe de altă parte nu poţi spune că Rudess e un clăpar prost. Nu ştiu nici cât de mult participă el la compunerea melodiilor DT, dar sunt sigur că are o influenţă cât de mică asupra modului cum se desfăşoară lucrurile în formaţie. Şi repet, nici luat ca instrumentist nu poţi spune că e slab. La fel aş putea să spun şi de Wakeman că în anumite melodii bagă nişte arpegii, deci nu e nimic incredibil, nu? De fapt nu, Wakeman e doar o maşinărie de cântat, la fel şi Rudess.

 

Cred că discuţia asta e asemănătoare cu cea legată de "shred vs no-shred" a chitariştilor. E adevărat că un anumit mod de a cânta nu te face neapărat un instrumentist extraordinar (ziceam mai devreme că mă omor după Rick Wright, and yes I do, deşi nu e considerat un virtuoz), şi cu toate asta publicul îşi formează o opinie pe baza a ceea ce aude. Se pare că multă lume e impresionată de succesiunea aia rapidă de note.

Link to comment
Share on other sites

Guest sebastian_spanache

No, nu ma intelege gresit.

 

Eu nu zic ca-i prost. Pentru ca nu multa lume face ce face el cu arpegiile alea de si bemol major. Si normal ca nu se face. Un pianist bun stie ca arpegiile a-la Jordan Rudess nu se fac intr-o cintare care se respecta.

Ia piesele lu DT in care ii Jordan, sa vezi ca fiecare lick ii scris or de Myung ori de Petrucci. Cind intra in solo, iara o da pe cimpii aia ai lui arpegiati.

 

Bine, asta e o mare furaciune. Pentru ca urechea si ochiul necunoscatorului e intr-un mare extaz dupa o chestie care o poate face si un copil.

 

Asta am vrut sa zic.

Link to comment
Share on other sites

Guest sebastian_spanache

Intrebarea ta ma lasa sa cred ca nu esti pianist, nu?

 

Pentru ca sint asa de basic, incit te cam faci de ris daca cinti numai asa ceva...

Dar ti-am spus, daca nu esti pianist, n-ai cum sa intelegi...

Edited by sebastian_spanache
Link to comment
Share on other sites

acuma, la fazele astea cu CEL MAI... se ridica o intrebare: ca interpret, compozitor, sau amblele. executanţi sunt multi buni, insa doar unii reusesc sa iasa in fata. la fel ca in orice domeniu.

iar de la un anumit nivel, oricum sunt ff multi clapari buni, si intervine subiectivitatea in apreciere. de aia unii il mentioneaza pe jordan rudess, altii pe nu stiu care... si apar discutii. la nivelul ala, oricum sunt toti buni. cum naiba sa zici ca e prost, cand face parte dintr-o formatie ca DT. nu cred ca avea loc acolo unu instrumentist/muzician prost. cum au zis-o si portnoy si petrucii, rudess s-a dovedit a fi claparul potrivit pt trupa si de aia a si ramas.

 

revenind la oile nostre, si la noi in tara or fi multi buni si talentati, dar nu prea aude lumea de ei. Raul este clar un model de muzician talentat, muncitor, care a si reusit in cariera. altii mai putin, sau mai modest. mie imi placea teribil de pe vremurile Forceps, iar acum daca ramanea doar la nivel de Stefan Banica, nu cred ca mai culegea atatia lauri. bravo lui ca si-a vazut si de proiectele personale.

 

ca sa zic si eu preferintele mele: din tara nu prea stiu (la modul sa "faca" muzica, nu sa interpreteze), din afara imi plac: Michael Pinnella, Vitalij Kuprij, Jens Johansson, Jon Lord, Arjen Lucassen si ar mai fi destui. E f dificil sa alegi doar 3-4 din cati exista pe lumea asta, pt ca fiecare are cate ceva deosebit si diferit fata de ceilalti.

Edited by KIKO
Link to comment
Share on other sites

Jordan Rudess... my hero.

Nu inteleg cum poate sa cante in felul asta. Cred ca daca nu era petrucci tot se auzea o chitara pe-acolo + clapa lol. Uneori canta de nici nu stii daca e chitara sau clapa.

 

Sunt foarte buni Rick Wakeman, Derek Sherinan, Ray Manzarek, etc, primu si ultimu mai ales pentru ca sunt mai "clasici", dar la tehnica nu se compara cu Jordan.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.