www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai bun clapar


Guest jack
 Share

Recommended Posts

Guest jack

Salut Killahead, cred ca ne cunoastem, ai fost la Posada Rock acum ceva timp, nu-i asa?

 

Eu sunt fan Derek Sherinian si Jordan Rudess.

 

Gresesc?

 

Eu de fapt am vrut sa ma refer la claparii din Romania, altfel vom completa mai multe pagini decat Daniela Caraman Fotea in Ghidul ei!!!!

Link to comment
Share on other sites

Salut Killahead, cred ca ne cunoastem, ai fost la Posada Rock acum ceva timp, nu-i asa?

 

Eu sunt fan Derek Sherinian si Jordan Rudess.

 

Gresesc?

 

Eu de fapt am vrut sa ma refer la claparii din Romania, altfel vom completa mai multe pagini decat Daniela Caraman Fotea in Ghidul ei!!!!

 

 

Aaaaa, da! La Posada am fost cu Screaming Heads in 1996. Ce misto a fost festivalul ala..... De neuitat!

 

OK, n-am stiut ca te referi la clapari romani, dar totusi am fost ontopic cu preferatul meu, MICHEL de pe RGC. Cat feeling si tot ce vrei are acest om nu prea am vazut!

 

Da, si Raul e bun, nimic de zis. Noi am cantat cu ei (Forceps) la Top T in 1995, cand au castigat. Culmea, intre Raul si mine e chiar o mica legatura, dar nu e legata e muzica :)

 

Ce chestie... Esti fanul a doua tipuri diferite de oameni. La fel de buni ca si instrumentisti, total opusi ca si personalitate. De fapt, Derek a fost "ejectat" pe motivul ca era un "rock star", adica nu se potrivea cu colegii lui de trupa, mai introvertiti de felul lor.

Derek e un mare muzician, imi place mult. Mai ales cand era la Alice Cooper si la altii!

Pe Jordan l-am vazut cu DT. E foarte bun si ATAT. Se potriveste cu restul trupei.

 

Jack, daca ne cunoastem e pacat sa nu vorbim. Hai sa intram in contact! :)

Link to comment
Share on other sites

Clapar sau pianist?

alti clapari de talia lui Raul nu prea cunosc,ar mai fi Polymoog de la Compact,dar un cu totul alt stil,pianisti foarte buni mai sunt:

Puiu Pascu,Peter Sarosi,Petrica Andrei,Vernescu,cam atat stiu eu care intra in discutie,si Sergiu Moldovan,care e si clapar si pianist,si orchestrator foarte bun.

Desi am cantat ceva vreme si cu Sergiu si cu Peter Sarosi,din punctul meu de vedere,Raul este cel cu care ma inteleg cel mai bine,si la feeling si din punct de vedere muzical.Practic,locul sau in trupa Midnight Express nu a putut sa-l ocupe nici Sergiu Moldovan,nici Peter Sarosi,cel mai bine s-a achitat de sarcina asta un baiat din Oradea,Mircea Horvath,fost coleg de conservator cu Raul,care nu are nici pe departe virtuozitatea celor amintiti mai sus,dar bunul gust si muzicalitatea l-au facut cea mai buna alegere pentru noi

Cu Michel inca n-am cantat,sper s-o pot face in viitorul cel mai apropiat,dupa care am sa fac un review :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Ia-ti uitat pe Rick Wakeman si Ray Manzarek?Si, dupa cum s-a zis deja, al nostru Michel :)

Link to comment
Share on other sites

Eee ... hai .. nu mai exagerati ... NU SUNT UN CLAPAR BUN! nu am tehnica .. iubesc instrumentul asta ca ochii din cap si in general stiu ce vreau sa aud de la el .. ca nu pot sa fac ce vreau pe clapa asta este "tragedia" mea... Pe de alta parte asa este .. sunt cel mai tare clapar dintre chitaristi :)

 

Am fost uimit de Raul cand l-am vazut (prima data live) alaturi de Midnight Express .. din ce am vazut eu pe aici pot spune ca este cel mai bun Hammond-ist... Nu pot sa-l uit pe Tiberian sau Puiu Pascu, Johnny Raducanu, Badila Jr. parca, Vernescu si multi altii (dar nu foarte multi) .. si ce este mai grav pentru mine .. generatia tanara de clapari care canta la greu in concerte dar nu le stiu inca numele .. ma bucur totusi ca-i pot asculta sau vedea prin cluburi. In rest .. de pe afara .. am o groaza de preferinte si le-am mai amintit in posturile mele.. sunt multi pianisti cu personalitate, si curios, tot descopar moduri noi de interpretare la pian .. mda .. frumoasa-i muzica asta .. tare frumoasa.

Link to comment
Share on other sites

Guest John_OttO

eu zic ca pustiul de la jukebox vine tare din urma - e misto rau si abia e major :)

Subscriu la ce a spus caramba pustiu e chiar bun si are scule tzapene face treaba buna si le are pe felia lui si cu sampling si cu efecte si de acompaniat e BUN.Pace!

 

 

 

PS:Numele lui e Alex!

Link to comment
Share on other sites

NU INCHIDETI TOPICUL!!! ... SA-I ARAT SI LUI MAMA!!! ... :)

 

ma bucur tare mult daca va plac unele piese facute de mine ... ma ajut insa si de calculator destul de mult.. imi place foarte mult sa compun .. cumva nu mi-am dorit niciodata sa fiu un clapar bun (chiar daca uneori am visat asta) .. apoi lenea si alte lucruri m-au tinut in loc. Dar vina este a mea ... Vreau sa spun ca daca ar exista in romania tot atatia clapari (ca nivel) cati chitaristi foarte buni am auzit eu doar aici, pe RGC, cu varste cuprinse intre 16 si 23 de ani .. oho .. ce bine era. Pentru varsta care o am eu .. sunt un 0. Nu stiu de ce .. cu toate ca pianul este un instrument foarte bine cotat, si aproape obligatoriu in scolile de muzica (din cate stiu) .. sunt destul de putine nume vehiculate de pianisti (in Romania) ... foarte ciudat. Poate din cauza ca de multe ori pianul este folosit ca instrument de acompaniament ...

 

@ilun ... Am tot spus si din cauza asta nu am vrut sa ma repet ... Michel Petrucciani ... este pianistul meu preferat. Este greu sa-l scoti din gramada (gramada de aur) daca nu asculti foarte mult jazz, daca nu cunosti standardele de jazz, daca nu-i urmaresti evolutia .. este un improvizator desavarsit .. indraznesc sa spun un geniu in maniera de interpretare. Mai intai am ascultat Petrucciani la radio.. apoi pe casete, cu multi ani in urma, nu sunt impresionat de statura lui sau infatisarea lui (1metru .. un metru si ceva .. era liliputan).. sunt insa impresionat de statura muzicii sale.

 

In acest topic era vorba de clapari, as spune ca este o categorie aparte, cand spui clapar te gandesti automat la un instrumentist modern dintr-o trupa de rock sau jazz rock. Jazz? Harry Tavitian !! sa nu uitam de el ...

 

Romania exceleaza totusi pe plan international cu pianisti de muzica clasica .. Mihai Boitan, Paul Cartianu (niste copii), Madalina Pitu-Podlacha, Toma Popovici, Razvan Cosmin Filipoiu, Valentin Gheorghiu, Dan Grigore, Radu Lupu, Irian Iordachescu, Adrian Tomescu .. si multi altii ...

Link to comment
Share on other sites

Ciao,

sunt nou aici, si scuze ca ma bag si eu, dar dca tot m-am inscris...:)...

Cezar din TM sunt (mai bine zis Lugoj), si cu toti anii mei de pian de la scoala de muzica(8), plus ce am mai studiat singur dupa (am 23 de ani)=>in total vreo 15 ani, SUNT SLAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAB !!!...parca-s nebuni profii de acolo, de la noi din lugoj, cel putin profa mea de atunci.Te invata sa canti ca orbu', ca robotu...in fine....

Michel, da-mi si mie un link sau ceva cu mel tale,....sau niste mel.

Cica am un coleg, clapar la Blue Station de aici din tm, (blues & rock'n roll)...si cica ar fi in primii 5 pe tzara... (el ca si clapar)...Teo Pop,...:)...(stiti ceva de ei ? ) :)

Thanks, in primu rand pentru primire, (sper sa fiu primit :()..

bye bye

Link to comment
Share on other sites

Guest Dumi

Cate nume noi...whew...nu prea am auzit, dar fac pariu ca is adevarati. Cat tine de pian(am facut si eu niste umili 4 ani), cred ca cei mai buni pianisti din ultimii ani sunt Clayderman, Elton John si Billy Joel. Niste adevarati.

Link to comment
Share on other sites

Guest Something_Wild

salutare!eu zic k sunt mai multi buni dar sunt convins k sunt si foarte multi de care nici nu s-a auzit vreodata si sunt poate chiar mai buni decat mult apreciatii Jordan Rudess,Kevin Moore....etc.....dar nah....fiecare cu norocul sau..

oricum mie imi plac: Jordan Rudess,Janne Warman si Michel.... :)

Link to comment
Share on other sites

 

 

JESUSSSSSS...eu am un film cu el in care are paru pana la jumatea spatelui, si aici ii kel...hmmm.....daca filmu asta o fost dupa cel pe care-l am eu, e OK , daca nu, iti dai seama la ce distanta au fost facute filmele ???...pfiu...era sa nu-l recunosc !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

:)

pai nu vezi ce clapa are ?

Korg Triton Extreme 88

abia a aparut ...

Jordan s-a chelit de vreun an doi :)

 

va sugerez sa intrati pe www.youtube.com si sa dati la search "jordan rudess performance" caci mai sunt pe acolo vreo 3-4 piese interpretate de el, fiind pur si simplu uimitoare :)

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

S-a tuns de vreo 2 ani, acum foloseste Korg Oasys 88. Unul din demo-urile de pe Korg Triton Extrme este cel de pe link-ul mentionat!

Link to comment
Share on other sites

Guest jack

unde sunt comentariile?( ERA SA ZIC ARTISTILOR!!!)

in afara de faptul ca s-a tuns, cand, cine l-a tuns, altceva nimic! Voi chiar nu intelegeti nimic? de fapt asa ne-a invatat protv-ul: toti maimutoii&maimutele sunt artisti!!!! ADMINISTRTORII AR TREBUI SA FACA CEVA EDUCATIE PE AICI, NU DOAR SA PROMOVEZE PROPRIILE AFACERI SAU INTERESE!~

Link to comment
Share on other sites

unde sunt comentariile?( ERA SA ZIC ARTISTILOR!!!)

in afara de faptul ca s-a tuns, cand, cine l-a tuns, altceva nimic! Voi chiar nu intelegeti nimic? de fapt asa ne-a invatat protv-ul: toti maimutoii&maimutele sunt artisti!!!! ADMINISTRTORII AR TREBUI SA FACA CEVA EDUCATIE PE AICI, NU DOAR SA PROMOVEZE PROPRIILE AFACERI SAU INTERESE!~

......please...show us the way....guide us...:)

(nu prea stiu la ce te-ai referit)...deci probabil...nu am ce cauta pe aici dac anu stiu ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest studiou216

Salutare! Eu am 15 ani de pian si mai lucrez de 7ani in studiou (compozitii, imprimari).

Nu ma cred clapar de forta.(Inca :) )

Dupa mine cea mai buna scoala de pian e "jazz-ul" si cel mai bun clapar e cel care poseda pianul foarte bine.

Succese voua!

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvain

Daca te uiti la cei mai buni clapari din lume, vei afla ca aproape toti au studiat pianul. Trecerea de la pian la clapa se face mult mai usor decat de la clapa la pian, parerea mea.

Iar cea mai buna scoala consider ca e improvizatia :), deoarece sunt o multime de interpreti buni, care citesc partiturile si le redau cu fidelitate, insa putini din acestia au capacitatea de a crea, de a improviza, de a-si revarsa sentimentele prin degete.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.