www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Construiesc Preamp


Guest claum
 Share

Recommended Posts

as vrea sa incerc sa fac preampul si poate si amplificatorul din schema urmatoare http://sound.westhost.com/project27b.htm dar am o intrebare: daca in loc de tranzistori pun lampi se poate sa obtin efectul de amp pe lampa sau trebuie cautara alta schema special facuta pt amp pe lampi. :lol::)

daca a construit cineva ampul sunt curios sa aud cum merge

Link to comment
Share on other sites

Atrag atentia ca randurile care urmeaza nu reprezinta toate cunostiintele mele in electronica, ci e un sfat adresat incepatorilor in ale pedalelor si care nu au bani sa cumpere macar o pedaluta Berhinger. De asta nu folosesc nici termeni tehnici.

 

Cel mai simplu mod pentru necunoscatori de a face un pre-amp: Sunt sistemele audio alea micute cu 2 boxe care functioneaza la 9V (traful si circuitul aflate intr-o boxa). Din asa ceva, scoti circuitul si, daca nu vrei sa pui o mufa de alimentare pentru a folosi un traf separat, iei transformatorul original. Schimbi mufele daca vrei si pentru output folosesti iesirea de casti. In acest fel obtii un boost (bineinteles, cu bypass; iti trebuie un switch cu 2 iesiri). Daca vrei sa faci ceva mai interesant, pui 2 astfel de "chestii" in linie, chiar in aceasi carcasa; prima o va "satura" pe a doua. Pot-ul de volum de pe primul circuit devine potentiometru de "gain". Astfel obtii un OD (sau macar o imitatie) alimentat la 18V (2x9V de fapt). Am facut asa ceva pe vremea in care bagam chitara intr-un casetofon nemtesc pentru a canta, insa am aruncat-o odata cu alte electronice vechi. Daca am timp, voi face din nou asa ceva, pentru simpla distractie si apoi vad daca il voi folosi ca boost sau nu. E foarte simplu, banuiesc ca toata lumea stie ce sa faca cu un pistol de lipit

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

ma interesa mai mult pentru a ma amuza putin nu neaparat pentru a face un amp sau un efect pe care sa il folosesc pentru ca nu duc deocamdata lipsa de cateva scule, nu superbe, e adevarat, dar imi pot face treaba cu ele.

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa incerc sa fac preampul si poate si amplificatorul din schema urmatoare http://sound.westhost.com/project27b.htm dar am o intrebare: 1 ----daca in loc de tranzistori pun lampi se poate sa obtin efectul de amp pe lampa sau trebuie cautara alta schema special facuta pt amp pe lampi. :lol::)

2---daca a construit cineva ampul sunt curios sa aud cum merge

 

1-Da

 

2-merge

 

La repetitie din cauza ca sala de repetitii era complet goala este un reverb deranjant dar se poate deslusi sunetul ,

Statia repectiva construita de prietenul meu @westsound ( basistul de la trupa Effect) pe 4x12" SAL .

La bas statia mea ACOUSTIC pe boxa "ÄA" 4x10'"

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

1. NU !

 

 

Da !!!! la corectura !!! Scuze .

 

adica trebuia sa fie un NU la punctul 1./ ... cand am pus linkul si am facut bold la textul cu intrebarila am pus cifrele 1 si 2 si cumva sa inversat ,,DA era ptr intrebarea a doua la care dupa m-am gandit sa pun si linkul ...

 

Deci NU se pot inlocui doar asa simplu dupa aceasta schema care este proiectata ptr tranzistoare .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.