www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Refinisare Chitara


Gorel
 Share

Recommended Posts

Salut, m-am gandit sa fac un topic separat despre acest lucru deoarece era putin ciudat sa scriu tot in "Humbucker pe Strat".

Pe scurt, m-a cuprins un plictis grozav de finish-ul meu negru de Squier, si am cautat pe net, pe Telecaster Forum si pe Strat Talk in special, informatii despre refinisarea chitarelor. Unii spun ca textura lemnului de Squier nu merita, altii ca o sa dai peste placaj, altii ca are prea multe bucati de lemn de culori diferite si va arata hilar; eu zic ca merita incercat. Cele mai bune rezultate pe care le-am gasit sunt astea:

IMG00056.jpg

Si Telecaster

 

 

Eu sunt total noob in domeniul finisarii lemnului (cum eram si la inceputul topicului Humbucker pe Strat, pana am invatat sa fac lipituri). As dori cateva informatii mai detaliate, cum ar fi:

Ce straturi de lac sunt pe chitara mea?

Ce traducere are wood stain in limba romana?

Trebuie sa inlatur toate straturile de lac pentru a aplica acel "stain"?

Ce produse din comert e bine sa folosesc pentru refinisare?

Si ultima intrebare e pentru EugenRo2001, care a spus intr-un post din celalalt topic: "Ca si granulatii de hartie abraziva, incepi cu 180 si avansezi treptat pana la 1500 pentru luciu, sau 800 daca vrei sa ramana mat." Testand afirmatia pe o carcasa de CD, am constatat ca orice fel de smirghel ar fi, lasa suprafata mata si nu lucioasa. Mai mult decat atat, exista un produs (rubbing compound - polish, dumnezeu stie cum i-o zice) care restaureaza acest luciu. In US exista firma 3M care il comercializeaza; la noi in Bucuresti cam dupa ce produs ar trebui sa umblu prin magazine (denumire si firma eventual)?

Edited by Gorel
Link to comment
Share on other sites

sincer,da asa sincer de tot....chitara din poza aia ce ai pus-o arata ORIBIL :) -arata interesant,da oribil,parca o trecut prin ambele razboaie mondiale si il asteapta pe urmatoru

 

telecaseru arata misto,da e facut numa din 3 bucati de lemn,si a fost lucrat atent si cu grija

 

daca ai ghinionu sa fie chitara din 7 scanduri nu e prea fain sa o belesti de vopsea,daca ai belit-o si ai si gasit placaj ,inseamna ca ii rau de tot,ca tre sa o slefuiesti bine si in unele locuri o sa ajungi la straturile de mai jos din placaj.

 

wood stain ii bait (baitz)

 

la lemn e destul de greu sa il slefuiesti bine peste tot,fara sa ramane parti in care e aspru,partile aspre se vad doar dupa ce il dai cu ceva bait sau vopsea.Cel mai fin smirghel ii o bucata de lemn de brad,asta dua ce l-ai frecat bine inainte cu smirghle adevarat si destul de fin.

 

 

 

 

parerea mea e sa o lasi asa cum e :lol:

Link to comment
Share on other sites

sincer,da asa sincer de tot....chitara din poza aia ce ai pus-o arata ORIBIL :) -arata interesant,da oribil,parca o trecut prin ambele razboaie mondiale si il asteapta pe urmatoru

 

telecaseru arata misto,da e facut numa din 3 bucati de lemn,si a fost lucrat atent si cu grija

 

daca ai ghinionu sa fie chitara din 7 scanduri nu e prea fain sa o belesti de vopsea,daca ai belit-o si ai si gasit placaj ,inseamna ca ii rau de tot,ca tre sa o slefuiesti bine si in unele locuri o sa ajungi la straturile de mai jos din placaj.

 

wood stain ii bait (baitz)

 

la lemn e destul de greu sa il slefuiesti bine peste tot,fara sa ramane parti in care e aspru,partile aspre se vad doar dupa ce il dai cu ceva bait sau vopsea.Cel mai fin smirghel ii o bucata de lemn de brad,asta dua ce l-ai frecat bine inainte cu smirghle adevarat si destul de fin.

 

 

 

 

parerea mea e sa o lasi asa cum e :lol:

I had a good laugh :lol:

Hai ca ma apuc acum :)

Link to comment
Share on other sites

Eram aproape sigur ca Squierul e 3-piece. Acum sunt sigur.

Ce ma cam intriga e ciobitura unde era ochiul de pisica pe vremuri. Mi-e teama sa nu fi intrat in lemn.

Ce parere aveti: sa las chitara ca in ultima poza? As putea s-o netezesc cu smirghel de 1500 si s-o fac mata.

Apropo, inca astept raspunsuri la intrebarile din primul post.

post-11256-1281049749_thumb.jpg

post-11256-1281049872_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

salut, scuze ca nu ti-am raspuns,ce sa zic daca vrei sa nu iti apara prea vizibile cele trei bucati de lemn poti aplica pe fata doua bucati de furnir mai figurat cum zic americanii book matched adica sa arate ca o carte deschisa ceva in genul gibson, prs, ibanez,cred ca ar arata fain pe un strat sau o singura bucata sa acopere toata fata,daca gasesti furnir acesta trebuie lipit la cald adica prin presare folosind clei de oase, piele, cald, apoi poti colora cu diverse baituri care imita esente de lemn mahon tei pin etc sau o poti lasa asa, cum iti place...slefuiesti apoi poti aplica lacul cel mai bine cu pistolul si compresor evident un pic de slefuit umed intre straturi, straturile finale subtiri si diluate dupa uscare polish baituri gasesti gata preparate sau prafuri care se dilueaza cu alcool tehnic mai vb pm http://ioanchiran.wordpress.com/2009/04/10...area-mobilei-i/ post-10272-1281106990_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

din poze sub vopseaua neagra se vede un strat de lac care izoleaza lemnul si vopseaua neagra a fost aplicata intre straturi bine ar fi sa nu indepartezi stratul izolant ca oricum trebuie sa dai altul slefuieste cu glaspapir fin granulatie de la 400 in sus si nu folosi scule electrice eu sunt patit, incet si cu grija pana dispar urmele de la smirghelul mai gros si obti o suprafata fina deci daca ai folosit smirghel de 200 nu finisezi dupa el cu 800 sau 1000 incepi gradual, daca nu rezidurile din urma slefuirii intra in santurile de la slefuirea cu o granulatie mai mare, si crezi ca ai o suprafata fina dar cand dai cu bait practic iti spala suprafata si raman zgarieturi care se vad nasol eu am patit si a trebuit sa refac, apoi poti folosi baituri sau lacuri colorate sunt gata pregatite la cutie sunt in orice magazin de chimicale sau poti folosi bait pe baza de apa daca nu prinde pe suprafata lacuita adauga putin alcool tehnic in el si il aplici cu un burete prin miscari rapide circulare, daca vrei sa fie mai inchis mai dai un strat de bait numai dapa ce il izolezi pe cel anterior cu un strat sutire de lac ca altfel baitul lichid il dizolva pe cel uscat si iese ceva nasol bafta

Link to comment
Share on other sites

.

.

.

Si ultima intrebare e pentru EugenRo2001, care a spus intr-un post din celalalt topic: "Ca si granulatii de hartie abraziva, incepi cu 180 si avansezi treptat pana la 1500 pentru luciu, sau 800 daca vrei sa ramana mat." Testand afirmatia pe o carcasa de CD, am constatat ca orice fel de smirghel ar fi, lasa suprafata mata si nu lucioasa. Mai mult decat atat, exista un produs (rubbing compound - polish, dumnezeu stie cum i-o zice) care restaureaza acest luciu. In US exista firma 3M care il comercializeaza; la noi in Bucuresti cam dupa ce produs ar trebui sa umblu prin magazine (denumire si firma eventual)?

 

Scuze pentru intarziere, am fost plecat din Bucuresti.

 

In topicul celalalt nu m-am exprimat destul de clar, finisajul mat il obtii dupa slefuirea cu 800, pentru luciu, slefuiesti pana la 1500 sau chiar 2000 si apoi lustruiesti cu polish sau pasta de lustruit. eu am obtinut rezultate f bune cu pasta de lustruit cumparata de la Hornbaker (cred ca se gaseste si in alta parte), in raionul de scule exista un kit cu doua roti pt slefuit, una de pasla si una de panza, ax pentru montat in bormasina si doua calupuri de pasta de slefuit, una maro si una bleu.

Eu am slefuit cu smirghel de 1500 si apoi am frecat cu o carpa cu pasta, intai cu cea maro apoi cu cea bleu si a iesit luciu oglinda.

Ideea este ca daca nu slefuiesti cu smirghel de 1500 sau mai mult, dupa lustruire se vor vedea zgarieturile de la smirghelul de 800.

Link to comment
Share on other sites

Scuze pentru intarziere, am fost plecat din Bucuresti.

 

In topicul celalalt nu m-am exprimat destul de clar, finisajul mat il obtii dupa slefuirea cu 800, pentru luciu, slefuiesti pana la 1500 sau chiar 2000 si apoi lustruiesti cu polish sau pasta de lustruit. eu am obtinut rezultate f bune cu pasta de lustruit cumparata de la Hornbaker (cred ca se gaseste si in alta parte), in raionul de scule exista un kit cu doua roti pt slefuit, una de pasla si una de panza, ax pentru montat in bormasina si doua calupuri de pasta de slefuit, una maro si una bleu.

Eu am slefuit cu smirghel de 1500 si apoi am frecat cu o carpa cu pasta, intai cu cea maro apoi cu cea bleu si a iesit luciu oglinda.

Ideea este ca daca nu slefuiesti cu smirghel de 1500 sau mai mult, dupa lustruire se vor vedea zgarieturile de la smirghelul de 800.

Multumesc mult :) Nu stiam ca "pasta de lustruit" ii zice, eu am fost la Praktiker si incercam sa le descriu exact ce face, le-am zis si pe englezeste "rubbing compound" dar tot n-au inteles :lol:

Ar mai fi o chestie, am vorbit cu vreo 3 persoane cum sa-mi finisez chitara si fiecare mi-a zis sa fac altfel, si ce e mai rau, cica "fa cum iti zic eu ca asa e bine". Ideea e urmatoarea: eu n-am slefuit pana la lemn, mai am un strat de grund de vreun milimetru cred, e cam zgariat dar cred ca il pot pastra daca ma stradui. Pot da cu bait peste grund asa cum spunea @hemmy mai sus? De unde stiu ce lac imi trebuie ca sa dau pe deasupra chitarei?

Link to comment
Share on other sites

nu poti sa dai cu bait peste lac. Baitul trebuie dat pe lemnul curat, fara nimic pe el. Vezi ca mai este un topic despre reconditionare chiatar in care este descris procedeul, eu nu am baituit pana acum.

Ok. Bait 2 in 1 merge pe post de lac? Daca nu, lac de interior/exterior? Lac de barci? Nitrolac gasesc? Sau e periculos sa-l aplic eu?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Mai am putin si termin de dat jos totul de pe lemn (stiu ca nu m-am grabit deloc).

Pot folosi chit de lemn ca sa astup cateva gaurele pe chitara? (cele 6 suruburi de la bridge, cele 2 de la string trees, eventual cele de la pickguard, in caz ca cel nou nu se va potrivi) Se pot reda gaurile in locul unde am astupat cu chit?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru informatii - mai citisem acel topic acum vreun an si mi-a placut ce ati facut, o sa va urmez sfaturile ca sa arate cat mai putin "home-made" ceea ce fac eu.

Pot astupa cu scobitori gaurile de pe headstock?! Nu se va vedea ciudat?

Ca un sfat pentru cei care isi vor mai refinisa chitara, lacul de pe grif se duce foarte usor cu acetona.

Imi trebuie sfaturi pentru un logo nou (cel cu Squier s-a dus). Nu o sa-mi scriu Fender pe chitara, poate Tommy (asa am botezat-o :) ), dar trebuie sa stiu cum se confectioneaza si imprima un logo. Fontul am inteles ca este Brush Script cu cateva modificari, dar eu as vrea scrisul acela argintiu cu contur negru, cum se gaseste pe Fenderele mexicane.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am nevoie sa scriu un logo pe headstock-ul unei acustice si o sa comand aici:

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...e=STRK:MEWAX:IT

 

face si la comanda.

Daca vrei sa coste mai ieftin ii trimiti tu scrisul in format vectorial (Corel).

 

Daca gaseti tu folie de transfer de tipul asta, o facem singuri.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Si eu am nevoie sa scriu un logo pe headstock-ul unei acustice si o sa comand aici:

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...e=STRK:MEWAX:IT

 

face si la comanda.

Daca vrei sa coste mai ieftin ii trimiti tu scrisul in format vectorial (Corel).

 

Daca gaseti tu folie de transfer de tipul asta, o facem singuri.

Asta e o gluma, de unde sa gasesc eu folie de transfer? :)

"For all enquiries, or to place an order, please e-mail me at simon@decartdecals.com" pare destul de clar pentru mine.

Link to comment
Share on other sites

nu e o gluma, mai mult ca sigur ca se gaseste de cumparat, la fel cum se gaseste folia pt imprimat pe tricouri. O bagi in imprimata si gata. Ideea este ca nu stiu exact cum se numeste in romaneste sa stiu ce sa caut, poate stie cineva care lucreaza in productie publicitara sau asa ceva.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

Mie sincer mai mult imi place ce-am facut eu dintr-un harley benton. dozele sunt facute de mine din single-coiluri de strat vintage cu magneti alnico legate in serie. in pozitia neck a swich-ului care e cu 5 way am facut cu greu (impreuna cu un electronist) sa-mi mearga doza de neck cu bobinele in paralel. dar merita! suna cu foarte multe treble:)

post-9842-1284050375_thumb.jpg

Edited by alinu_tau
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.