www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mistake Or Not ?


Guest
 Share

Recommended Posts

Salut . Azi mi-am cumparat un Les Paul Studio Fireburst si l-am intrebat pe vanzator ce amplificatoare bune au la banii care mi-au mai ramas . El mi-a spus ca foarte bun si puternic este Roland Cube 80x la 1525 RON . Cand am ajuns acasa m-am uitat pe site si mai aveau cam la acelasi pret , putin mai ieftin un Fender G-DEC 3 Thirty. M-am uitat pe youtube la review-uri si laudau mult Roland-ul dar pe Fender G-DEC 3 Thirty il ridicau in slavi .

Credeti ca am facut o gresala ca am luat Roland-ul ? Trebuia sa iau Fender-ul ?

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut un Roland cube, la distors si overdive mi-a placut mult, scoteam si ton aproximativ ca al lui Gary Moore sau Metallica, chiar Sepultura, dar l-am dat deoarece am considerat cleanul ca fiind total nepotrivit pentru mine, nu puteam sa scot ceva screamy in nici un fel. (sunt fan declarat al cleanului de pe Vox-asta am acum, cu multe inalte sau a cleanului de pe unele modele de Fender, daca vreau ceva cu mai mult bass ma joc cu egalizatorul).

Cred ca ai ales bine, nefiind digital cred ca este mai fiabil, nu are display sa se strice, soft sa clacheze sau alte prostii de tipul asta.

Sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el. ( difuzorul de pe el este bun, face fata foarte bine la volum ridicat cu bass-ul dat spre maxim) Amplificatorul cred ca a fost facut pentru heavy metal in special.

Link to comment
Share on other sites

Ok , multumesc tuturor . Sper sa reusesc sa ma joc cu Rolandu pentru a obtine un sunet mai tipator la note la inalte , ca la inceputul melodiei Sweet Child Of Mine , aproape am reusit .

 

Dar un sunet pe care nu pot sa-l obtin nici pe aproape este cel de la inceputul Paradice City . Pe clean channel sau pe R Fire , cu un Gain mai scazut ?

Link to comment
Share on other sites

Ok , multumesc tuturor . Sper sa reusesc sa ma joc cu Rolandu pentru a obtine un sunet mai tipator la note la inalte , ca la inceputul melodiei Sweet Child Of Mine , aproape am reusit .

 

Dar un sunet pe care nu pot sa-l obtin nici pe aproape este cel de la inceputul Paradice City . Pe clean channel sau pe R Fire , cu un Gain mai scazut ?

 

Pentru paradise city ai nevoie de chorus la inceput.Asa ca daca ampul tau are asa ceva,joaca'te putin pe la setari.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.