www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Difuzor Pentru Un Amplificator Pe Lampi


Sarpe
 Share

Recommended Posts

Salut, de ceva vreme construiesc acest amplificator: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=45664 si cred ca in scurt timp o sa il termin. Asa ca o sa am nevoie de un difuzor din care sa imi fac un cabinet. Aici am nevoie de ajutorul vostrul fiindca nu stiu ce posibilitati am de cumparare si ce anume sa cumpar. Eu ma gandeam la unul de 10-12" dar prefer sa imi spuneti voi ce ganditi. Astept orice sugestie.

Sincer nu urmaresc un sunet anume ci vreau doar sa sune bine. Bugetul este destul de mic.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

salut. cum spunea si RED... depinde ce bani ai disponibili.

 

eu iti recomand sa iei in calcul si difuzoarele WEBER - sunt MADE IN USA si au o calitate exceptionala ! au si pentru sunet de tip AMERICAN si de tip BRITISH !

 

cauta pe google - WEBER speakers - au multe variante de difuri de 10" si de 12" - si ceramice si cu magneti ALNICO !

 

bafta !

Link to comment
Share on other sites

Salutare!Eu iti recomand la buget foarte mic difuzorul TUBE10 de le Celestion( (10 toli) si in cazul alegerii unui difuzor de 12 toli - Eminence Guitar Legend 1218 sau putin mai scump Eminence Governor.Unde se gasesc difuzoarele pot da detalii pe PM pentru a nu face reclama respectivelor firme!Marcian iti trimit salutari! :)

Edited by overdrive
Link to comment
Share on other sites

Ok, un buget poate sa fie in jur de 300lei iar ton bun cred ca pentru majoritatea dintre voi inseamna decent. Eu momentan am un amp chinezesc de 15W destul de slab. Pentru mine un ton bun inseamna ceva mai bun decat scoate amp-ul meu acum.

Sper sa se inteleaga mai bine la ce ma gandesc.

Eu ma mai gandeam ca daca cumpar un difuzor de firma, chiar si cel mai ieftin, ar trebui sa fie bun, nu?

Daca aveti linkuri cu magazine romanesti care vand difuzoare bune va rog sa imi dati un PM cu link-urile respective.

Numai bine!

Edited by Sarpe
Link to comment
Share on other sites

Ok, un buget poate sa fie in jur de 300lei iar ton bun cred ca pentru majoritatea dintre voi inseamna decent. Eu momentan am un amp chinezesc de 15W destul de slab. Pentru mine un ton bun inseamna ceva mai bun decat scoate amp-ul meu acum.

Sper sa se inteleaga mai bine la ce ma gandesc.

Eu ma mai gandeam ca daca cumpar un difuzor de firma, chiar si cel mai ieftin, ar trebui sa fie bun, nu?

Daca aveti linkuri cu magazine romanesti care vand difuzoare bune va rog sa imi dati un PM cu link-urile respective.

Numai bine!

 

Ai nevoie de un difuzor cu SPL mare ...ce am vazut pe forumuri de prin Europa , baietii i-si fac boxe ptr chitara cu Eminence .

 

Este unul de banda larga cu SPL 113dB , ceva cu TL 12.....

 

Am vazut in magazin Eminence de 12 " la 250 Lei ..

 

Plus parca au cel putin 75W deci poti sa dai blana cei 15W sau chiar daca mai tarziu ai o statie de 50W.

Link to comment
Share on other sites

Citeste cu atentie in documentatia proiectului,despre cum functioneaza filtrele pasive din corectorul de ton.Corectorul de ton al acestui amplificator doar atenueaza anumite frecvente si nu le amplifica(ca in cazul Baxandall,de exemplu).Vezi ce valori de condensatori ai si poti sa calculezi in ce gama de frecvente trebuie sa raspunda difuzorul tau.SPL-ul dat de producator este cel calculat si nu cel masurat(este in functie si de de amplificatorul folosit).

Asa ca trebuie neaparat sa vezi diagrama difuzorului,...

parerea mea dar tu poti sa faci cum vrei.

Link to comment
Share on other sites

Ai nevoie de un difuzor cu SPL mare ...ce am vazut pe forumuri de prin Europa , baietii i-si fac boxe ptr chitara cu Eminence .

 

Este unul de banda larga cu SPL 113dB , ceva cu TL 12.....

 

Am vazut in magazin Eminence de 12 " la 250 Lei ..

 

Plus parca au cel putin 75W deci poti sa dai blana cei 15W sau chiar daca mai tarziu ai o statie de 50W.

 

Karpi.. scuza-ma ! Am vazut ca esti destul de istetz in domeniu.. dar "i-si" ?! Sper din tot sufletul ca a fost o greseala.. Scuza-mi obervatia, dar chiar nu pot sa trec cu vederea ca un om cu cunostintele tale...

Link to comment
Share on other sites

Karpi.. scuza-ma ! Am vazut ca esti destul de istetz in domeniu.. dar "i-si" ?! Sper din tot sufletul ca a fost o greseala.. Scuza-mi obervatia, dar chiar nu pot sa trec cu vederea ca un om cu cunostintele tale...

 

Hai mai, chiar pui accent pe ce este cel mai putin important. Ideea s-a transmis, restul nu conteaza. Eu unul prefer ca toata lumea sa stie 3-4 limbi staine mai slab decat una si la perfectie.

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Karpi.. scuza-ma ! Am vazut ca esti destul de istetz in domeniu.. dar "i-si" ?! Sper din tot sufletul ca a fost o greseala.. Scuza-mi obervatia, dar chiar nu pot sa trec cu vederea ca un om cu cunostintele tale...

 

se intimpla sa mai si gresim cind tastam

 

si tu ai gresit ,ai scris OBERVATIA in loc de observatia

sa trecem peste aceste discutii,conteaza mai mult ce vrem sa spunem :)

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Karpi.. scuza-ma ! Am vazut ca esti destul de istetz in domeniu.. dar "i-si" ?! Sper din tot sufletul ca a fost o greseala.. Scuza-mi obervatia, dar chiar nu pot sa trec cu vederea ca un om cu cunostintele tale...

E greseala ptr ca vre-o 35 de ani nu am scris mai nimic , doar cate o scrisoare ...hehe nu ma preocupa gramatica in mod special .

De citit am citit o biblioteca intreaga . Dar la citit poate sa fie scris si gresit oricum din context se poate intelege mesajul .

In schimba am observat aberatii si greseli de continut in foarte multe publicatii care poate au fost scrise corect gramatical.

 

Asa ca scriu cam cum cred ca suna bine.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.