www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Aria Stg005- Buna Pt Metal?


Guest Jyno
 Share

Recommended Posts

Lasa-ti ma omul in pace , face ce vrea cu banii lui , eu personal as asculta sfatul celor de mai sus......dar nu sunt banii mei.....si care e atata faza ca Squier e chitara infecta....nu e adevarat.....pentru incepatori e mai mult decat ok , iar pt advanced , daca stii cum sa o dotezi sunt chiar foarte bine.....uita-te la asta

.....canta Slipknot pe Squier.....nu sta nimic in chitara....ci in mana fiecaruia si eventual efectele folosite.....

Numa nu vreau sa vad ca si tipul ala care avea anuntul "cumpar chitara de metal" si a primit o gramada de oferte care mai de care mai bune si a ales pana in final sa cumpere KH-202 la 2000 de lei noua (care mie personal mi se pare slaba ( nu imi place de nicio culoare)...fatza ce e putea lua la second de aici...pfff)

 

Lasa-ti ma omul in pace , face ce vrea cu banii lui , eu personal as asculta sfatul celor de mai sus......dar nu sunt banii mei.....si care e atata faza ca Squier e chitara infecta....nu e adevarat.....pentru incepatori e mai mult decat ok , iar pt advanced , daca stii cum sa o dotezi sunt chiar foarte bine.....uita-te la asta
.....canta Slipknot pe Squier.....nu sta nimic in chitara....ci in mana fiecaruia si eventual efectele folosite.....

Numa nu vreau sa vad ca si tipul ala care avea anuntul "cumpar chitara de metal" si a primit o gramada de oferte care mai de care mai bune si a ales pana in final sa cumpere KH-202 la 2000 de lei noua (care mie personal mi se pare slaba ( nu imi place de nicio culoare)...fatza ce e putea lua la second de aici...pfff)

 

Btw....Scuzati-mi greselile de exprimare....

Link to comment
Share on other sites

cred ca cel mai bn imi iau un amplug de metal de la vox si-l bag in chitara, bag castile in urechi si scap de-o grija si o sa-mi fie si mai usor de carat. dupa un timp o sa-mi iau un procesor( un zoom g2 eventual) . oricum multumesc de sfaturi si scz ca-s asa incapatanat.

 

dar parerea mea este ca pe orice tamadau( cum zice profu de la palatul copiilor: tamadau( in loc de chitara nashpa) electricpe doza de la brdge(mai ales daca-i humbucker) poti scoate cat de cat metal, iar cu timpul o sa ma comodez cu ea si o sa fie super( sper)

 

 

ps. chitara o tin macar 2 ani(parca atat era garantia) :)

Link to comment
Share on other sites

m-am gandit sa-mi iau un vox amplug si sa folosesc casti pt atunci cand cant doar pt mn si boxe pt la scoala sau la repetitii cu trupa. si mi se pare o optiiune buna un VPX AmPlug Metal http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1355

 

 

cred ca cel mai bn imi iau un amplug de metal de la vox si-l bag in chitara, bag castile in urechi si scap de-o grija si o sa-mi fie si mai usor de carat. dupa un timp o sa-mi iau un procesor( un zoom g2 eventual) . oricum multumesc de sfaturi si scz ca-s asa incapatanat.

 

dar parerea mea este ca pe orice tamadau( cum zice profu de la palatul copiilor: tamadau( in loc de chitara nashpa) electricpe doza de la brdge(mai ales daca-i humbucker) poti scoate cat de cat metal, iar cu timpul o sa ma comodez cu ea si o sa fie super( sper)

 

 

E foarte buna ideea cu Vox Metal pentru inceput. Cat despre combo, daca o sa canti in acordaje joase (ceea ce e normal pentru metal), ia-ti ceva cu un difuzor mai mare, macar 10". Pentru inceput poti canta cu Vox-ul ala pe un sistem hi-fi, boxe de calculator etc...

Ar fi minunat daca combo-urile mici ar suna bine pe acordaje gen dropped A, standard B etc, nu ar trebui sa plimb o namila de 30kg+ dupa mine.

 

Un mic extras dintr-un articol scris de userul fiveseven:

* Small speakers can’t reproduce low frequencies: at least not the kind we use in guitar amps. That’s just how the laws of physics play out. It’s no coincidence that a Pignose sounds different than a fullstack. You can’t build a speaker that’s also loud, wide-bandwidth and small. In fact some guitar players use a woofer or bass cab along with their 4X12” or whatever. Some use bass cabs exclusively. It’s also the reason why most speaker systems (outdoor event systems in particular) use three sets of drivers: woofers, midrange speakers and tweeters. Some even use subwoofers and supertweeters.

* Small enclosures aren’t helping: people have been developing enclosures for more than 50 years and they’ve sure come a long way. Except guitar cabs. Poor neglected guitar cabs have always been built with convenience and material economy in mind and not audio performance. This is how people have come to associate a “classic guitar sound” with what is essentially poor speaker design. The heart of the problem is again in the low frequencies. You can read the gist of it on Wikipedia.

 

Articolul intreg aici:

http://xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-a...t-small-combos/

 

 

Cat despre "tamadau", inteleg ca domnul Schibinschi inca nu a iesit la pensie. Esti din Botosani, nu? Si prin "tamadau" nu se refera la persoane, ci la un ciomag pe care-l tine dupa usa, in biroul sau.

Link to comment
Share on other sites

1. da sunt din botosani( din pacate)

2. skibi m-a iesit inca la penise

3. el zice tamadau la chitarele care suna nashpa, ciomagul ala din biroul lui de dupa usa nu stiu ce are.

 

dar daca nu ma insel a pus o pnglica rosie pe ciomagul ala

 

eu cand ma duceam la palat sa repet( ca nu se pune problema sa invat de acolo ceva) eram atent la chitara si mandolina(sau ce-o fi aia) de pe dulapul din birou :)

Edited by Jyno
Link to comment
Share on other sites

A venit vorba de Epiphone si de Ibanez Grg121.

Eu am ibanezu' ala.

Pentru banii ei e o chitara al dracului de buna.Dozele stock sunt mult mai bune ca la epiphone(nu dati in cap,mergeti si probati si vedeti ce spun).

Acordajul tine mai bine si sta mai bine si la capitolul comoditate si sustain.(am cam avut ocazia sa o aud/cant<epiphone>destul de des ca sa imi pot da cu parerea).

Eu personal,cand am vrut ceva mai bun,am pus un seymour duncan sh6 in bridge si un nut de os si am scos o chitara mult mai buna decat toate chitarele in zona aia de pret si chiar si mai sus.

Partea buna este ca ibanezul a venit setat perfect din fabrica,lucru care nu s-a dovedit a fi la fel si in cazul LP-ului,care a trebuit bibilit nitel.

 

Poate am apucat ceva mai bun,dar ma indoiesc...Majoritatea celor care au cantat-o au fost incantati...multi chiar nu m-au crezut cand le-am zis pretul.

 

Nu am scris toate astea sa imi laud chitara,ci pur si simplu sa iti faci o idee de cele 2 modele.

Repet,pentru cei care nu ma cred,magazinul va sta la dispozitie.

 

Bafta la toata lumea!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.