www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Stagg?


Guest GRAPHOS ENCRENOIR
 Share

Recommended Posts

Guest GRAPHOS ENCRENOIR

vreau sa-mi cumpar o chitara STAGG noua, poate sa-mi spuna cineva daca merita , sunt bune sau nu chitarile satgg??sau functioneaza regula cu "lucru nemtesc...bla bla" , modelul pe care il vreau este o copie S.G. Epiphone :):):)

post-1579-1145596348_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Fratioare, nu sunt eu in masura sa-ti spun daca e buna sau nu, dar un lucru e sigur, NU E STIFT...

Acuma, nu zic ca poate sunt alte chitare, mai ieftine si mai bune ca a ta...e posibil... insa daca o iei nu cred ca vei regreta.

Totusi la electrice, Jackson am auzit ca sunt super... mai mult nu pot sa-ti spun sry.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un stagg si pot sa zic ca sunt multumit. De testat chitara care vrei sa o iei tu nu am testato dar singurul lucru rau care l-am observat e distanta relativ mare dintre corzi si fingerboard care nu stiu cat de tare se poate modifica pe un tune-o-matic bridge cum e chitara asta...cred(si la mine distanta era mare dar am un vintage tremolo si am umblat pe la cheite si acum e acceptabila distanta). Daca humbuckerele de pe chitara sunt acelasi model ca humbuckerul de pe chitara mea ce pot sa iti spun e ca sunt medii ca putere si ca au un ton destul de dulce pe clean, dar nu garantez ca sunt aceleasi doze ca pe chitara mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

si io am un stagg.. am avut noroc sa fie buna. te duci la ei, o incerci, vezi daca se potriveste cu sunetu pe care l'ai vrea tu, te uiti pe toate partile la ea.. de meritat merita (pt o chitara care costa 7 milioane) daca o testezi si daca iti place tie (io nu am incercat g300 asta pe care o vrei tu). dozele de pe chitara mea au fost bunicele si cam atat. puteam sa'mi fac treaba cu ele in mod decent, dar nu mai mult.

per total io zic ca MERITA; poti sa iti mai iei tu niste doze cand o sa mai ai niste bani, stiu si io.. :)

iti urez sa ai bafta de o chitara buna.. :)

Link to comment
Share on other sites

Sal

Si eu am tot Stagg, copie LP, o poti vedea in semnatura. Cum spune si Seraph, raportul calitate-pret e excelent. Eu o am cam de 3 ani. Dozele ei erau bune, dar nu chiar ce vroiam eu, asa ca i-am pus 2 Seymour Duncan active. Deci daca nu te satisfac dozele, poti sa le schimbi(chiar am vazut pe cineva care dadea niste doze Epiphone....sau ma rog..ce vrei tu).

Parerea mea...go for it.

Link to comment
Share on other sites

Am testat shi io o chitara d-aia mai demult, ca design is cateva chesti enervante cum ar fii taietura aia din cur shi lipsa pick-guardului care o fac sa nu arate a SG.

 

Ca sunet suna exact ca un Reghin, adica iti faci treaba cu ea.

 

Ca setup la corzi era cam najpa, mai bun gatu ca la Reghin da nu ca la o chitara adevarata, nu stiu in ce masura se poate seta pt ca la magazin nu am incercat sa fac asta :)

 

Pt pretu de 8mil cat costa nustiu daca merita, eu am ales sa mai pun inca atata shi sa-mi iau Epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Subscriu la ce a scris Culboji... mai pui nitel si iti iei un Epiphone mult mai bun. Vezi ca aduce midnight rider... cauta pe la Mica Publicitate.

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Hhhhhhmmm...Stagg, nu stiu ce sa zic....mai bine mai pui vre-o 2-3 milioane si iei un Epiphone, un SG Special..."problemele" care le-ati mentionat mai sus sunt valabile, are un prieten Stagg si l-a dat dupa 2 luni dupa ce l-a cumparat... :)

Edited by Csernik
Link to comment
Share on other sites

Guest GRAPHOS ENCRENOIR

fratilor sunteti tare promti, va multumesc pt ajutor, eu sunt tare nou pe forumul acesta si nu ma asteptam sa imi raspunda cineva asa repede si la obiect, oricum azi am vazut intr-un magazin o chitara jackson fabricata in india la 10 milioane si ma gandesc la ceea ce spunea "al3x skater" vizavi de metalisti, avand in vedere ca eu sunt inclinat spre un sound mai dur, paote ar trebui sa fac un mic efort financiar si sa iau un jackson????sorry daca va plictisesc, dar banii sunt adunati cu greu si acum trebuie sa-i investesc cu cap, sper(pana acum am avut numai jafuri de chitare :):) , e drept ca nici eu nu cant cine stie ce dar acum vreau ceva mai bun)

pana la urma daca balanta va inclina spre un jackson voi mai pune ceva bani si voi canta pe un JACKSON??!!!! :)

post-1579-1145627896_thumb.jpg

post-1579-1145627931_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Csernik

Cel putin eu nu am cantat pe Jackson, nu stiu cum se "comporta", dar din cate am auzit...nu stiu modelele mai ieftine nu cred ca sunt asa bune..oricum nu stiu asta sigur...eu as opta pentru un epiphone la banii aia sau un pic in plus... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Jackson face chitare foarte bune, dar in acelasi timp foarte scumpe... modelele "bune" de la ei incep pe la 20 de mil, muult peste banii tai...

 

Parerea sincera mi-am mai exprimat-o o data... ia-ti Epiphone. Prima mea electrica a fost un Epi Les Paul Special, care ma costat vreo 170 de euro, si tin sa iti spun ca a facut toti banii.

Link to comment
Share on other sites

Jackson face chitare foarte bune, dar in acelasi timp foarte scumpe... modelele "bune" de la ei incep pe la 20 de mil, muult peste banii tai...

 

Parerea sincera mi-am mai exprimat-o o data... ia-ti Epiphone. Prima mea electrica a fost un Epi Les Paul Special, care ma costat vreo 170 de euro, si tin sa iti spun ca a facut toti banii.

nus ce sa zic,aduc orice Epiphone,la pret bun

Pe de alta parte,am un Stagg exact ca ala,cred ca MC music a adus modelul ala pentru ca am comandat eu

Si sunt multumit,asa ca,go figure

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

jacksonu ala presupun ca e js30.. la fel de bun ca staggul pe care il voiai tu, numa ca mai scump :)

ideea cu epiphone e buna daca ai banii necesari.

daca nu ai banii, staggu tau will do.. cu conditia sa te uiti bine la ce cumperi.

legat de ce s'a spus mai sus despre probleme ale chitarelor stagg: cine are asa ceva nu a stiut ce sa cumpere, n'a incercat si isi merita soarta :) dar nu cred ca e cazul sa afirmi ca toate chitarele stagg sunt proaste. trebuie doar sa fii atent, poti gasi chitari bune.

bafta la cumparaturi!

Link to comment
Share on other sites

Guest GRAPHOS ENCRENOIR

da am citit cu atentie ceea ce ati scris, acum mai intervine o problema pe care a mai semnalat-o cineva pe forum, si anume ca daca vrei o chitara pe care nu o au in magazin trebuie sa faci comanda si asta inseamna sa platesti un avans, dar ce te faci daca nu iti place cum suna??spre exemplu azi am trecut pe la magazinul care are stagg dar nu mai au ceea ce vroiam eu anume G300 si trebuie sa fac comanda pt el......naspa, in acelasi timp imi fac cu ochiul jacksonurile, dar ma intreb daca pot suna si mai dulce sau voi putea canta pe ele numai duritati???

pt ca uneori cant metal alteori blues, in functie de starea mea de suflet, sar de la o extrema la alta

care ar fi cea mai adaptabila??

si multumesc de parerea cu epiphone, dar maxim 11milioane pot investi mai mult nu am_(cu parere de rau)

un confrate de-al nostru chitarist cu mai multa experinta decat mine, spunea ca totusi un jackson chiar si fabricat in india suna mai bine decat o chitara stagg, copiata dupa un americana...

:)

ma enerveaza situatia asta daca pana acum ma intrebam cum sa fac rost de bani, si mi se parea greu, ei bine de fapt acum este greu , ce sa alegi???

imi vine sa-mi trag o chitara in cap...

Link to comment
Share on other sites

Nu poti compara Jackson cu Stagg.

 

Iti recomand un jackson DK2 - o chitara foarte versatila poti canta de la blues la metale suparate datorita configuratiei dozelor HSS, dar din pacate este scumpa ~1800ron.

 

Alternativa mai ieftina este jackson js20 care costa 850 ron si are o configuratie a dozelor ca si DK2(din pacate alt tip de doze) HSS.

 

Sau vezi la Ibanez - au o gramada de modele ieftine si sunt chitari ok.

 

 

Inainte de toate, cum s-a mai zis pe forum, dute si probeaza-le tu si vezi care ti se potriveste cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Seraph

legat de ultimele 2 posturi:

in cazu in care vrei sa mai bagi si cate un bluzan ceva din cand in cand cea mai buna solutie e epiphone. mult mai bine decat jackson sau ibanez (modelele ieftine sunt mult sub epiphone la aceiasi bani). ai putea avae in vedere si o kitara la mana a 2'a, iesi mai ieftin si cu ceva mai bun.. nush.. vezi si tu..

da la ce am citit mai sus te sfatuiesc spre epiphone.

Link to comment
Share on other sites

Guest GRAPHOS ENCRENOIR

nus ce sa zic,aduc orice Epiphone,la pret bun

Pe de alta parte,am un Stagg exact ca ala,cred ca MC music a adus modelul ala pentru ca am comandat eu

Si sunt multumit,asa ca,go figure

pai as vrea un epihone sg (nou , nu s.h.), dar cam cat imi ceri pe el???si cum procedam?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest GRAPHOS ENCRENOIR

da pana la urma fratilor dupa multa gandire si cumpatare, neuroni arsi, si chitari incercate, am ajuns la o concluzie si mi-am luat un "jackson js 30 dk" de care sunt f multumit suna exact asa cum cautam.

 

si daca inainte nu credeam in ideea ca unele chitari sunt facute pt un gen anume de muzica acum totusi am vazut ca poti canta blues pe un jackson dar va suna mai sec, fiind o chitara pt un sunet mai agresiv.

 

iar acum imi voi schimba si trabantul cum spunea cineva pe forum, de efect behringer cu unul digitech.

 

multumesc pt ajutor si sfaturi tuturor . :(:):):)

post-1579-1147284663_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Sylviu

da pana la urma fratilor dupa multa gandire si cumpatare, neuroni arsi, si chitari incercate, am ajuns la o concluzie si mi-am luat un "jackson js 30 dk" de care sunt f multumit suna exact asa cum cautam.

 

si daca inainte nu credeam in ideea ca unele chitari sunt facute pt un gen anume de muzica acum totusi am vazut ca poti canta blues pe un jackson dar va suna mai sec, fiind o chitara pt un sunet mai agresiv.

 

iar acum imi voi schimba si trabantul cum spunea cineva pe forum, de efect behringer cu unul digitech.

 

multumesc pt ajutor si sfaturi tuturor . ;):):(:)

 

s-o stapanesti sanatos.. cand mai faci rost de bani, vro 150 de euro sa iti pui niste doze mai klumea, pui pe bridge una pt riffuri suparate si pe neck una mai soft, mai bluesy asa si o sa ai o kitara f buna.. nu o sa iti mai sune sec.. bafta

 

p.s. : si eu sunt fan jackson B):)

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.