www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alimentare Pedale


izua
 Share

Recommended Posts

salut,

 

am cumpar recent o pedala boss mt-2 si am cheltuit deja 4 baterii tot jucandu-ma la ea :)

in partea de sus are un jack, pe care scrie 9V, + (o - [plus pe exterior].

 

daca o voi conecta la un traf alimentator universal, setandu-l pe acesta la 9V pedala se poate arde? asta, in ideea ca traful alimentatorul ofera un curent mai mare decat are nevoie pedala?

 

care e diferenta intre un alimentator boss (sau un alimentator de pedala) si un alimentator universal?

Edited by izua
Link to comment
Share on other sites

sal... o sa incerc sa iti spun eu cateva vorbe...

 

in primul rand sa nu confunzi un traf cu un alimentator... alimentatorul include un traf, nu si invers! poti provoca belele mari daca alimentezi pedala cu curent alternativ (adica direct de la traf)! :)

 

apoi, daca ai la indemana un alimentator universal care da 9V si suficienti mA pentru pedala aia, e OK, cu conditia sa fie si polaritatea mufei corecta (cu plusul la exterior, cum ai zis...). nu ai ce sa strici, in cazul asta. :)

 

producatorii pedalelor respective (ca sa si le vanda pe ale lor) incurajeaza folosirea alimentatoarelor dedicate pentru produsele lor, cu pretentia ca acestea ar oferi un nivel de zgomot mult redus... asta ar fi diferenta, teoretic, fata de alimentatoarele generale... dar se pot obtine rezultate bune si cu alimentatoare home-made, daca sunt stabilizate si bine filtrate...

 

alte amanunte, daca e cazul... numai bine! :)

 

P.S. (edit)... pentru geiger... traf=transformator adica ala care da curent alternativ...

ce rost are sa discutam de curent alternativ cand omu' a zis de baterii si de mufa cu polaritate? lol

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

greseala mea - la alimentator ma refeream, unul din acela cumparat de la magazinul de electrice, cu punte redresoare, selector de tensiune, si switch pt polarizare, si ce smecherii o mai avea :)

 

cum se produce zgomotul de fond? un amic mi-a spus sa ii adaug o dioda zenner, daca am nevoie de o tensiune mai stabila..

 

@geiger - ce pedala alimentezi?

Link to comment
Share on other sites

Exact! Redresarea ineficienta aduce brumul atat de enervant. Anumite pedale au ca bonus inclus un circuti de redresare suplimentar . Am avut pe mana un distors zoom analogic si un boss ds1. Cu acelasi alimentator bossul avea brum iar zoomul nu.

 

Alimentatorul "oficial" ofera o alimentare optima pentru pedala chestie care nu e de nereprodus sau chiar depasit :)

Redresarea se face de regula cu 4 diode puse in punte.

Link to comment
Share on other sites

daca tot te maninca la deshte sa faci un alimentator ca lumea... ia un transformator (din orice magazin de piese) care da 9v curent alternativ, o punte redresoare, un stabilizator integrat LM 7809 si niste condensatori ca lumea (1000 sau 2200 microF la 16V), plus cateva sarme si mufa respectiva si iese ceva ca lumea...

o simpla dioda Zenner pusa dupa un alimentator din comert e apa de ploaie... mai ales daca pedala aia "maninca" 100 de mA, se arde dioda aia ca artificu' instant... :)

Edited by felixanu'
Link to comment
Share on other sites

stiu electronica teoretica si simulata pe comp :) deci uhm..

esti amabil sa faci o schema? :)

 

stiu unde sa pun traful, puntea,.. cred ca si condensatorii o sa ii nimeresc.. dar mai departe?

a.. inca ceva, ce se intampla cu zennerul de se arde? adica, pedala consuma prea putin sau prea mult? :)

 

edit: inca ceva - LM7809 ce e? am avut odata unul LM7805 parca, stiu ca era pt un integrat pt o telecomanda la comp.. what does that do? :(

Edited by izua
Link to comment
Share on other sites

in caz ca pedala consuma mai mult de 100 mA, o dioda Zenner obisnuita ori se arde, ori nu mai da randamentul dorit in stabilizare... cum ea se monteaza "in paralel" cu iesirea (dar inainte de dioda se pune "in serie" o rezistenta care are rol de limitare a curentului prin dioda), arderea ei nu va avea ca efect decat pierderea stabilizarii tensiunii de iesire... in functie de cat de mare era tensiunea data de alimentatorul universal, pedala se poate arde sau nu :) de obicei, chestiile care se alimenteaza la 9V si contin circuite integrate CMOS sau circuite analogice (tranzistoare, integrate operationale, etc) rezista bine-mersi si la 12 Vcc...

uite si o schema simpla si intuitiva a alimentatorului cu 7809... in primul fisier atasat... precum vezi, punind mai multe mufe in paralel (atentie la polaritate!), poti alimenta mai multe pedale care necesita aceeasi tensiune (9V cc).

nu e mare lucru... semnificatia terminalelor integratului (plus alte scheme mai hoatze de aplicatii ale lui) le gasesti in fisierul 7800 atasat... in cazul in care consumul devine mai important (cateva sute de mA... integratul suporta maxim 1 A) atunci e musai sa montezi pe "spatele" integratului o placuta de aluminiu pe post de radiator de caldura (sa nu atinga alte piese, atentie la scurtcircuite!).

te sfatuiesc inca o data sa folosesti condensatori de valori mai mari (1000-2200 microF la 16V) ca sa fie mai eficient filtrajul...

ggg_reg_power_supply.pdf

7800.pdf

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei_T

Salut, sunt de acord cu felixanu, numai ca daca alimentezi mai multe pedale cu aceeasi sursa fie ea si stabilizata creezi bucle de masa, care introduc brum. Ideal ar fi fiecara pedala sa fie alimentata cu sursa ei filtrata si stabilizata.

 

Ca sa fie lucrurile mai clare: Exista alimentatoare de curent alternativ, care contin numai transformator, alimentatoare de curent continuu nestabilizate, care contin traf+redresare+filtrare (cele mai comune in comert) si alimentatoare de curent continuu stabilizate care contin traf+redresare+filtrare+stabilizare. Ultimele sunt si cele mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.