www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Preamp


Guest Gady_paul
 Share

Recommended Posts

Guest Gady_paul

Am spus ca doresc si folosirea unui microfon...adica un alt canal...pe care probabil voi vrea alte efecte...cu care vin software. Sunt pedale cu 2 canale?

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Credeti ca acest preamp: http://www.soundcreation.ro/preamplificato...amp-id4578.html este bun de ceva? Vreau sa conectez la el o chitara si un microfon si cu iesirea sa merg intro placa audio audiophile 192.

 

LE: are si alimentator? ca nu scrie nimic pe site.

Se pare ca toti binevoitorii care ti-au scris ba sa-ti iei pedala, ba procesor, ba mixer nu au incercat preampul cu pricina si-si dau si ei cu parerea asa, la modul "hai sa vorbesc ca sa nu tac".

Acesta este strict un preamp care iti ajusteaza semnalul de intrare (gain), daca te uiti la poza care arata spatele sculei respective vei vedea ca sunt 2 iesiri separate. Problema deci se pune, CUM intri cu ele in placa audio.

In mod normal ar trebui sa intre in pachetul respectiv si un alimentator.

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Pai...in preamp intru cu semnal mono...si voi iesi tot cu semnal mono...iar pe placa am 2 intrari (tot mono)...asa ca...

Link to comment
Share on other sites

Tu știi care-s criteriile de evaluare a unui preamplificator?

 

 

De ce?

 

gady_paul vrea sa foloseasca si un microfon si mixerul ar fi bun pentru microfon pentru ca are si phantom power. daca placa audio are 2 canale..intr-un canal v-a veni : microfon->mixer , iar in celalalt chitara->(pedala,procesor)->placa audio

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce am ascultat mai multe pareri am ales mixerul, deoarece am mai mult control asupra volumelor...si in viitoar pot conecta mai multe chestii la el...nu vreau sa ma limitez doar la 2 canale. Acum...ce sa aleg intre:

http://www.soundcreation.ro/mixere-audio-a...002-id3405.html

si

http://www.soundcreation.ro/mixere-audio-a...220-id4783.html

 

De fapt ce ai dori sa inregistrezi ? Sau de ce ai dori sa inregistrezi vocea in acelasi timp cu chitara ?

 

 

I-mi place la nebunie din pagina cu mixerul treaba cu

 

Intrare STEREO DUALA

 

 

 

* 2 intrari microfon,

* 2 canale stereo duale,

* 2 preamplificatoare XENYX Mic

* EQ British cu 3 benzi,

* functie FX send cu fader pe fiecare canal pentru dispozitive de efecte externe

* dimensiuni (I x L x A): 47 x 189 x 220 mm

* greutate:1.05 kg.

hahahahaaha..............TAREEEE

 

 

 

 

 

 

Mixer audio analogic compact cu 4 canale:

 

 

 

* Doua intrari echilibrate Mic/Line cu 3 benzi EQ

* Doua intrari stereo cu 3 benzi EQ

* O iesire AUX stereo

* Sistem universal Phantom Power(+48V)

* Monitorizare Peak si VU

* Indicatori de peak pe fiecare canal de intrare mono

* 2T RTN desemnate individual catre Main sau Control Room

* Iesire master echilibrata cu controler fader de 60mm

 

Deci @FiveseveN a spus un cuvant MAGIC ,....intrare de instrument ...daca e ptr chitara este si mai super .

 

Pe intrare de microfon sau Line/In nu suna bine o chitara !! mai ai avea nevoie de un "bufer/preamp/filtru trece banda" ptr chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

treaba e next: cu preampul ma limitez la 2 canale. Pe mixer am mai multe canale...pot sa chem niste amici cu chitare...alte chestii...voce...le bagam pe toate in mixer. Cu mixerul pot canta live. Cu mixerul am un control mai bun asupra volumului si am eq pe voce (pentru live) si pentru chitara electrica (ca pe electroacustica am). Cu mixerul pot lua de undeva un backing track..le pot mixa...pot pune pe cineva la voce...sau la orice alt instrument...si ies cu ele. Asa ca practic mixerul imi ofera mai multe posibilitati.

Link to comment
Share on other sites

Sunã bine pe hârtie dar...

Tu vorbești de mixere cu 4 canale, din care doar douã de mic. Chitare electrice am menționat cã nu poți bãga direct în mixer, și probabil n-ai vrea doar semnal clean oricum. Deci simultan ai putea avea de exemplu

 

Voce (mic)

Chitarã electricã prin amplificator (mic)

Chitarã electroacusticã (linie)

Backing track (linie)

 

sau

 

Voce (mic)

Chitarã electricã prin amplificator (mic)

Chitarã electricã prin procesor (linie)

Chitarã bas prin procesor/preamp (linie)

 

sau douã voci și douã chitare prin procesoare ș.a.m.d.

 

Și vorba lui Arpi, cine mai înregistreazã live acum?! Eu iubesc lucrurile ieftine dar sã nu crezi cã preamplificatoarele de pe Xenyx sau Phonic se pot compara cu cele de pe un mixer decent sau un preamp standalone.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Pai momentan n-am electrica si in viitorul apropia mixerul va fi folosit numai acustic (2 electroacustice si voce). Si am mai plusat putin pentru unul cu 4 canale mono: http://www.soundcreation.ro/mixere-audio-a...202-id3403.html.

Cand imi voi cumpara electrica imi voi lua si o pedala/procesor ceva dar pana atunci...

Edited by Gady_paul
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Nu am condenser dar va veni in viitor si nu vreau sa am probleme cu mixerul. Practic...am plecat de la o hora de 2 bani si acum am clapa, placa de sunet...o chitara calumea...adaug imediat si mixerul pe lista. Adica nu imi permit sa cumpar totul odata...si voi lua condenser cand ii va veni randul.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.