www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Horn Driver-how To Use It?


Recommended Posts

Cum spune si titlul,am un horn driver si nu am nici cea mai vaga idee cum sa-l folosesc,in sensul ca nu stiu unde trebuie legata alimentarea si unde firele pt musical signal.Vreau sa "upgradez" talk box-ul home made si sa inlocuiesc simplul difuzor de comp cu asta,pt ca prin dif mi se pierde o gramada de sunet.Poze si astept sfaturi de la voi daca aveti timp/chef/nervi.

post-5943-1279272368_thumb.jpg

post-5943-1279272389_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Asta e un claxon... nu stiu daca este chiar un Horn Driver... poate ma insel

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

aia voiam sa zic si io:)) wrong or right,io voiam sa stiu cum se leaga and stuff

 

Asta e un claxon...

 

EPIC REPLY

Link to comment
Share on other sites

Un fir se conecteaza la surubul din mijloc iar celalalt la papucul din partea stanga a pozei.

Dar.... claxonul functioneaza de capul lui, sa zic asa, se alimenteaza in curent continuu si are in interior un contact care intrerupe alimentarea cand membrana este atrasa, membrana este eliberata, alimentarea se restabileste, iar se atrage, iar se elibereaza s.a.m.d. astfel, prin reglarea distantei dintre contact si membrana rezulta frecventa cu care suna claxonul.

 

Nu cred ca poate fi folosit la altceva decat la functia pentru care este construit.

Link to comment
Share on other sites

Masa se leaga la surubul mare adica ala central iar fircul cald se leaga la pinul cu papuc dupa cate imi dau seama.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

PS: daca o sa il desfaci o sa vezi ca nu ai o bobina acolo ci mai degraba un lamera sau un sistem de lamele, membrane care vibreaza. Nu recomand sa legi asa ceva la un amp din simplul motiv ca nu ai impedanta care trebuie... cand am spus claxon nu am spus la misto pentru ca acel device nu are membrana si bobina mobila ca un difuzor obisnuit.

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

Horn driver nu este claxon (poti fi dus in eroare de denumire) este un difuzor care are membrana... ceva gen tweeter...de ex asta http://dads-garage.info/projects/Talkbox/TalkBox7.jpg

 

El inauntru are membrana si o bobina mobila... pe cand un cllaxon nu.

 

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

 

LE: sau aici poti sa vezi diferentele: http://www.proaudioequipmentforsale.com/compression-driver/

 

si aici: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewI...93#ht_644wt_912

Edited by AnalogSound
Link to comment
Share on other sites

lol seriously ? un claxon ?

 

diferente ? un claxon poate genera UN SINGUR TON. un claxon il ALIMENTEZI [POWER, nu SIGNAL] la 12V in CURENT CONTINUU, la amperaj relativ mare.

 

Horn [sau compression] driver tu probabil il stii drept tweeter sau "difuzor de inalte"

 

Desi asta nu ar trebui sa te impiedice sa il conectezi la iesirea unui amplificator audio [sS preferabil, safer] sa vezi ce se intampla.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.