www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Tutoriale Video. Vreti Sau Nu?


Killahead
 Share

Recommended Posts

In stransa colaborare cu staff-ul RGC.ro am pus la cale un nou proiect, si anume o serie de tutoriale video pe care le voi realiza special pentru incepatori. Cum s-ar zice, vom invata chitara incepand cu litera "A" :( Nu o sa va plictisesc cu teorie si termeni complicati pe care nimeni in lumea asta nu-i intelege, ci ne vom simti bine si atat! Cu timpul vom avansa si evolua impreuna pana cand fiecare va ajunge sa compuna propria lui melodie, sa faca propria sa muzica. Doar de asta ne-am apucat de chitara, nu? :)

 

Despre mine

 

Daca va veti intreba de ce m-am gasit chiar eu sa fac asta pot sa va spun ca am ceva experienta in domeniu. Predau chitara si bass in mod organizat din 1998 (la o scoala de muzica timp de 2 ani, apoi in particular de 6 ani). Mai mult decat atat, am inceput de fapt sa dau ore la varsta de 16 ani, facand astfel bani de buzunar in timpul liceului.

 

Am avut si am parte de elevi talentati sau mai putin talentati. Elevi harnici sau mai putin harnici. Elevi care-si doreau sa invete orice sau elevi trimisi cu forta de parinti la scoala de muzica. TOTUSI, ei nu au simtit asta, nu am facut niciodata diferente. Am fost in primul rand prieteni, am avut o relatie foarte stransa. Pe unii i-am "luat" la 12 ani si mai sunt si acum la mine la ore. Asta spune totul... Le-am tinut pumnii la examene, le-am dat sfaturi la diverse probleme, ne-am bucurat impreuna, am muncit impreuna. De la fiecare dintre ei am invatat si eu la randul meu multe.

Unii au ajuns departe, chiar foarte departe. As vrea sa cred ca si datorita mie :)

 

Nu spun asta ca sa ma laud, nu am nevoie de asa ceva. Spun asta ca sa aveti incredere ca nu sunt un oarecare dornic sa se "bage in seama". Din fericire pentru mine, sper ca v-ati dat seama dupa cele cateva luni de cand ne cunoastem ce fel de om sunt.

 

Metoda mea

 

Este conceputa de mine si se bazeaza pe logica, exercitiu si placerea de a canta fara a fi sub tensiune. Fiind autodidact, deci neavand profesor, nici nu as fi avut de unde sa "fur" metoda cuiva :). Este metoda inventata de mine pentru mine insumi. Clar ca m-am mai insprat din diverse carti sau metode, dar am amestecat tot ce am asimilat si a iesit ce a iesit... Am vazut multi chitaristi ENORM de buni care isi "pedepsesc" elevii pentru orele si anii de studiu pe care ei le-au investit in invatarea acestui instrument si pentru frustrarile lor personale. Urlete, jigniri, ifose... Nu e obligatoriu ca un chitarist bun sa fie si un profesor bun! Din pacate, din ce am vazut si auzit eu e exact invers. La mine, orele sunt ca o discutie intre prieteni in care invatam si ne distram in acelasi timp.

 

Cum am ajuns eu sa predau chitara in Germania? Lucram in 1998 la un magazin de muzica care avea si o scoala. Profesorul a trebuit sa lipseasca o saptamana. Deoarece aveam si un job in studioul magazinului si stiind ca se putea baza pe mine, patronul a hotarat sa-mi acorde o sansa. Mi-a permis sa tin eu orele respective, 6-8 pe zi. Am observat ca elevii erau ingroziti si aproape nici unul nu avea placere sa faca muzica. De ce? Profesorul se purta urat cu ei, ii trata cu dispret. Eu nu am facut asa... Dupa o saptamana, aproape toti au vrut sa fie in clasa mea, clasa care nici NU EXISTA. Asa ca patronul a fost fortat de imprejurari sa improvizeze ca sa-si multumeasca clientii.

 

De ce atata vorbarie?

 

Acesta este un proiect pe termen lung.

Imi place sa lucrez cu oamenii. Am dat ocazional si lectii pe skype sau messenger unor useri RGC. E greu sa fac asta, nu ajung la atata lume cat ar fi poate necesar. Cu aceste tutoriale video s-ar rezolva problema in mod onorabil. Eu am avut odata o tentativa de acest gen care s-a bucurat de un mare succes, dar a starnit si unele controverse care se puteau evita. Pentru ca acestea sa nu se mai repete (cine are nevoie de discutii neplacute?) m-am gandit ca in paralel sa facem un topic cu diverse intrebari sau sugestii legate de aceste tutoriale.

Asa ca tutorialele vor fi "Closed" iar intrebarile vor avea un topic propriu.

 

O mare ruganinte. V-as fi recunoscator daca nu mi-ati comenta metoda sau nu mi-ati spune "ca aia e asa , sau altfel". Daca folosesc un anume termen sau o anume tehnica este pentru ca e dorinta mea sau ca urmaresc eu ceva anume. Aceasta e metoda si poate fi acceptata ca atare sau respinsa.

 

Ce vreau de fapt

 

Acestea fiind regulile jocului, intrebarea mea este: cati doriti sa faceti parte din "grupa mea"?

Rog doritorii sa dea reply la acest topic pentru ca in functie de cate raspunsuri voi primi, voi sti daca are rost sa ma apuc sau nu de lucru. E o munca destul de complicata cu toate ca metoda (conceptul) exista. Trebuie sa filmez, sa editez, etc. si nu as vrea sa o fac degeaba. Daca nu vor fi minim 25 de persoane nu cred ca are rost sa ma apuc. Daca toate merg bine, prima lectie ar putea fi gata la inceputul lunii Mai.

 

Aceste tutoriale vor aparea pe RGC.ro si probabil si pe forumul prietenului meu din copilarie (din clasa a sasea) Florin Barbu, xbass.ro. Eu m-as bucura ca tutorialele acestea sa ajunga la cat mai multa lume. Daca mai sunt si alti posesori de forumuri sau de pagini web care vor sa le publice, ii rog sa ma contacteze si ii ajut cu cea mai mare placere. Gratis, evident!

 

Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot mesajul meu si astept raspunsurile voastre.

 

Al vostru prieten, Toni

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MI se pare o initiativa geniala si mi se pare ca ceea ce vrei tu sa faci e un lucru extraordinar pentru forumul asta si pentru comunitatea asta. Eu am fost si sunt ca tine in continuare autodidact si stiu sigur ca asa ceva mi-ar fi fost de mare folos la timpul potrivit. O mica sugestie: ai putea sa structurezi lectiile pe nivele de pregatire. Pe licklibrary de exemplu au tutoriale strict cu tehnica si au tutoriale in care iti arata cum sa canti o piesa intreaga cap-coada, cu solo si tot. E o idee. M-as bucura daca dintre cei mai experimentati ar putea sa-ti dea o mana de ajutor, pentru ca daca inregistrezi numai tu, e munca multa si procesul e lent.

Multa bafta si sper ca generozitatea ta sa nu se loveasca de indiferenta, lipsa de seriozitate sau mai rau. :)

 

PS: daca ma consider trecut de nivelul de incepator sa ne crezi ca nu o sa bag un ochi la lectiile tale ! Chiar ma intereseaza !

Edited by Victor
Link to comment
Share on other sites

Sunt din Medgidia (C-ta).. si mi`am luat o chitara prin iarna, fara sa ma interesez daca e cineva pe aici care ma poate ajuta.. Si nu e.. Deci ideea ta e chiar buna.. si helpfull... I`m in also.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.