www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Magneto Sound


karpi
 Share

Recommended Posts

Am un magnetofon Grundig suna beton ptr chitara .

 

Dar am si un Tesla pe tuburi , amandoua cu etaj final in clasa A , deci maxim la moda zilei.

Suna bestial mai ales treaba ca nu are filtrare buna si apare intermodulatie intre sunetul de chitara distorsionat si brum .ceva de neimitat ..unic un adevarat "magneto sound ".Daca si inregistrez pe banda caz in care mai apere si pulsatia motorului cum trage banda ce si ea se suprapune peste sunet ..plus saturatia benzii magnetice .iese un sunet bogat de nu-i adevarat .

 

Fara gluma de aici veneau acela tonuri bogate pe "clean" pe inregistrarile vintage nu numai din statie !!!!!!!.

 

Acest lucru incerca sa reproduca digital multe programe soft tio " magneto sound" ,"tape sound" .

 

Singura problema este ca nu pot sa cant acasa cu difuzor nici la acei aprox 3W .

Tot ma gandesc sa construiesc o boxa "izolata fonic" .

 

O rezolvare este sa inregistrezi digital apoi sa inregistrezi de pe line-out magnetofon de unde sa reinregistrezi sunetul ..se poate inregistra si din difuzor cu ajutorul unui microfon.

 

Cine mai are magnetofon in functiune si benzi ( care au ajuns foarte scumpe ) poate sa incerce .Merita !

Link to comment
Share on other sites

Am uitat sa scriu ieri cum se "curata" de distosriuni o inregistrare care a iesit cu oarece overdrive cum se intampla cu unele camere video mai ieftine daca stai prea aproape de scena sau este putere enorma mai ales in basii. .

Se reda intru-n amplif se regleaza din EQ un sunet "optim" si se inregistreaza prin microfon de la difuzor .Bineinteles trebuie facute incercari pana gasesti reglajele optime.

Link to comment
Share on other sites

Cine mai are magnetofon in functiune si benzi ( care au ajuns foarte scumpe ) poate sa incerce .Merita !

 

Mi-ai fãcut poftã pentru magnetofonul meu rusesc , fabricat pe vremea când se aduceau ceasuri de la ruºi... Nici nu mai ºtiu acum cum se numeºte (am un lapsus)... Trebuie sa ajung la ai mei, sã mã urc în pod sã-l ºterg de praf, sã vãd daca mai trãieºte...

 

Dar apropo de benzi, ca de-asta am intrat , unde se mai gãsesc de vânzare ? Parcã erau ºi re-writable, nu?

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai fãcut poftã pentru magnetofonul meu rusesc , fabricat pe vremea când se aduceau ceasuri de la ruºi... Nici nu mai ºtiu acum cum se numeºte (am un lapsus)... Trebuie sa ajung la ai mei, sã mã urc în pod sã-l ºterg de praf, sã vãd daca mai trãieºte...

 

Dar apropo de benzi, ca de-asta am intrat , unde se mai gãsesc de vânzare ? Parcã erau ºi re-writable, nu?

 

Super tare .hahaha .

 

prin germania poate se mai gasesc si benzi..ptr magnetofon.

 

normal ca se pot sterge benzile si se poate inregistra din nou ...de multe ori.

 

vezi ecou pe banda magnetica unde ai o bucla "infinita " ce este stearsa in permanenta si reinregistrata ...

 

Am ami ascris undeva ce efect super poti face cu ecou pe banda ...ce nu iese cu cele digitale

Link to comment
Share on other sites

Þin minte prin '83-84 avea Octavian Ursulescu o emisiune Joia, nu mai rețin numele ei, era o emisiune de o orã cu muzicã "strãinã", de la "capitaliºti". Am o bandã întreagã înregistratã cu microfonul, direct de la difuzorul televizorului meu rusesc "TEMP" (învârteam selectorul, fãcea "clang-clang"). Na, ca mi se umezesc ochii...

 

Neapãrat disearã de asta mã ocup. Am ºi sunat-o pe mama sã-l localizeze...

Link to comment
Share on other sites

Mi-ai fãcut poftã pentru magnetofonul meu rusesc , fabricat pe vremea când se aduceau ceasuri de la ruºi... Nici nu mai ºtiu acum cum se numeºte (am un lapsus)... Trebuie sa ajung la ai mei, sã mã urc în pod sã-l ºterg de praf, sã vãd daca mai trãieºte...

Dar apropo de benzi, ca de-asta am intrat , unde se mai gãsesc de vânzare ? Parcã erau ºi re-writable, nu?

Magnetofonul rusesc este probabil un Maiak sau un Kashtan (vezi pozele de mai jos).

De curând am repus ºi eu în folosințã magnetofonul meu (Unitra) de odinioarã, cu inima strânsã: un astfel de echipament are ºanse mici sã funcționeze dupã douã decenii de pauzã. Cel mai vulnerabile sunt curelele de transmisie (ºi rolele de fricțiune). Benzile încã se "auzeau" bine (cel puțin privind dinamica), deºi materialele din compoziție nu sunt deloc veºnice. (Am regãsit pe acolo FOCUS în concert, uimitor!) Apropo de benzi, ele nu se pot reînregistra de prea multe ori (deja la a doua-treia suprascriere calitatea scade substanțial).

Succes!

post-6630-1278330539_thumb.jpg

post-6630-1278330546_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Magnetofonul rusesc este probabil un Maiak sau un Kashtan (vezi pozele de mai jos).

De curând am repus ºi eu în folosințã magnetofonul meu (Unitra) de odinioarã, cu inima strânsã: un astfel de echipament are ºanse mici sã funcționeze dupã douã decenii de pauzã. Cel mai vulnerabile sunt curelele de transmisie (ºi rolele de fricțiune). Benzile încã se "auzeau" bine (cel puțin privind dinamica), deºi materialele din compoziție nu sunt deloc veºnice. (Am regãsit pe acolo FOCUS în concert, uimitor!) Apropo de benzi, ele nu se pot reînregistra de prea multe ori (deja la a doua-treia suprascriere calitatea scade substanțial).

Succes!

 

 

depinde si unde a stat in cele doua decenii de pauza... al meu a stat vreo 5 ani in pod in conditii rele si acum nu mai merge redarea..nici sa folosesti microfonul... am inteles ca sunt dusi niste condensatori.. in fine ..amplificatorul din el merge.. am reusit sa-l folosesc si ca amp pentru chitara..(am pus o pedala de efect in Line in la spate..si gata..merge)

 

pe clean se aude foarte bine. fata de alte improvizatii in locul amp-ului cum ar fi pick-up, casetofon, radio pe lampi, kashtanul are si corector de ton (bass, treble, balance) .

in concluzie: in lipsa de un amp..merge si magnetofonul

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.