www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Si Stratocasterele Lor


Ironside
 Share

Recommended Posts

OK, treaba sta in felul urmator: mi s-a pus pata sa-mi cumpar un stratogazer bengos de tot... ma rog, nu chiar de tot, da' macar bengos. Nu stiu mai nimic despre stratocastere, am cintat pe citeva ale unor prieteni si ma gindeam eu cam ce fel de strat as vrea. Tin sa precizez ca n-am bani de 7ender.

Daca puteti sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare...

 

Ce model de stratocastere de la Squier are:

- corp gros (nu subtire ca la Bullet)

- tastiera din artar

- headstock mare

- constructie HSS (nu piscina)

- eventual sa fie din lemn de arin

 

...sinteti cei mai tari.

 

PS. Dac-as fi fost din Bucuresti m-as fi dus pe la GuitarShop (aka v-as fi scutit de intrebari) dar cum nu sint... nu ma duc.

Link to comment
Share on other sites

Oare asta ? numai ca nu scrie din ce lemn e facuta

 

ba scie: Body Indian Red Cedar (Cedro)

 

Cu exceptia headstockului,care nu e mare,si probabil a dozelor(SSS)cred ca cea mai buna varianta care se incandreaza in cerintele tale este,cum a zis si dass,Squier Classic Vibe 50s.

Edited by radu_guitar96
Link to comment
Share on other sites

In urma raspunsurilor voastre, lista mea s-a redus la Squier Standard Stratocaster si Squier Classic Vibe 50's.

 

As alege Standard pentru pret si pentru ca are 22 de freturi, ceea ce e o nevoie pentru mine, insa nu una arzatoare.

Sau Classic Vibe 50's pentru Alder (nu-i asta lemnu' ala traditional pentru straturi, cum e mahon pentru LP?) si pentru faptul ca toata lumea le lauda. Stiu ca nu e bine sa te iei dupa gura tirgului, da' nu cred ca le lauda aia degeaba, doar n-or fi toti timpiti...

 

Inca o chestie - in afara de 4 suruburi, care e diferenta intre tipurile astea de tremolo, 2 suruburi vs 6 suruburi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Nihilistul
Inca o chestie - in afara de 4 suruburi, care e diferenta intre tipurile astea de tremolo, 2 suruburi vs 6 suruburi?

 

Se zice ca alea cu 6 suruburi dau un sustain mai mare si cica ar suna mai bine. Din partea mea, poti sa mergi linistit pe-un tremolo cu 2 suruburi.

Link to comment
Share on other sites

In urma raspunsurilor voastre, lista mea s-a redus la Squier Standard Stratocaster si Squier Classic Vibe 50's.

 

As alege Standard pentru pret si pentru ca are 22 de freturi, ceea ce e o nevoie pentru mine, insa nu una arzatoare.

 

dozele alnico III de pe cl. vibe 50's suna mai bine decat cele de pe standard.Classic vibe sunt net superioare modelelor standard cat si deluxe de la squier.

 

 

Edited by andjar
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.