www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modificare Bridge Nefunctional


Nenea Rau
 Share

Recommended Posts

Salutare. Avand in vedere descrierea acestei sectiuni, citez: "Despre chitarã

Chitara ºi chitara bass vãzute dintr-un punct de vedere mai ingineresc - ce face butonul ãla, cum se numeºte chestia aia, ce chitarã sã-mi iau... Sectiune Tehnica "

vin cu ceea ce pentru 5 minute a fost o provocare pentru mine.

Am ajuns in posesia unei chitari al carei grif, masurand de la pragus pana pe tasta 12 are fix 325mm. Nimic rau pana acuma, desigur, o sa ziceti. Partea proasta este ca intre tasta 12 si seile de pe cordar este de numai 315 mm. Asadar, adio intonatie. Cele doua distante ar trebui sa fie aproximativ egale, cu posibilitatea de reglaj a distantei dintre tasta 12 si punctul de sprijin de pe cordar, functie de corzi, arcuire a grifului si alte asemenea rahaturi, aparent neimportante.

Incercand mutarea placii cordarului mai in spate, am avut surpriza sa remarc ca mai in spate nu se pot da datorita gaurilor de prindere, care deja ar fi dat fix in ditamai gauroiul dat in corp pentru gazduirea bunului nostru cordar, cu toate partile lui componente.

Asadar am cascat ochii la placa cordarului si l-am relevat asa cum il prezint pentru pentru bietii ingineri (si cei ce inteleg ce-i acolo) astfel: post-997-1275384755_thumb.jpg

Evident, inutilitatea lui m-a facut sa lungesc placa, pastrand gaurile de prindere in corp, dar ducand cu 10 mm mai in spate toata tigania, astfel ca a rezultat ceva de executat de genul asta: post-997-1275384929_thumb.jpg

Daca ne uitam la razele de racordare, remarcam din start ca placa a fost stantata, apoi indoita probabil cu o matrita de indoit. Presupunem ca nu am o stanta si o matrita pentru indoit (chestie certa), asa ca trebuie sa improvizez. Nu am decat s-o fac direct dintr-un bulumac (scuzati exprimarea), numai din frezari si gauriri pe masini universale. Asadar o sa iau o placa de 12 mm, o frezez pe fetze, frezez pragul cu o freza cilindro-frontala cu raza de 0.5mm (de-astea am) si gauresc pur si simplu in menghina, pe FUS, dupa gradatie. Nefiind vorba de cine stie ce precizii, n-are cum sa nu iasa ce trebuie. Si-o sa iasa asa: post-997-1275385310_thumb.jpg

Materialul o sa fie fierul casei, un material simplu de cementare, 16MnCr5. Ii fac o normalizare inainte de prelucrare, dupa care il cementez pe 0.4-1.6 mm (chiar ca nu ma intereseaza adancimea stratului) la o duritate de 50-52 HRC. Datorita structurii si practicii (mereu lovesc piese cementate intre ele, si au o rezonanta absolut cumplita), cred ca o sa iasa o piesa de nota 10 cel putin.

Ramane de vazut; maine il bag pe freza, maine seara intra la cuptor pentru tratamentul termic, poimaine dimineata ii rectific cele doua fetze plane de asezare, iar seara o sa montez porcaria pe chitara, sa vedem ce-a iesit.

Wish me luck!

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

Se pare ca imi permite, alfel nu m-as fi aventurat. Am vreo 15 mm cel putin in spatele blocului. Asa ca imi raman 5mm de loc in care sa-l pot balangani. Daca o sa vreau mai mult, functie de distanta, il pot pili pe domnul corp dedesubt, sub capac. Nici gura n-o sa-mi miroasa, si nici usturoi n-o sa mananc. :)

Link to comment
Share on other sites

M-am holbat o gramada pe desene ca sa inteleg complicatiile. O posibila rezolvare ar fi fost sa reproiectezi tremolo block-ul ("caramida") si sa-i faci o forma care sa-l lase sa se miste.

Ai dreptate, mai bine cumperi o chitara intreaga. Desi ar fi suficient un corp taiat bine. :)

Am avut aceeasi problema cu un Reghin, dar la mine s-a putut rezolva mutand cele 6 gauri de fixare in corp cu aproape 3 mm si lipind "seile" de capatul bridge-ului, cam asa:

post-10306-1275412071_thumb.jpg

 

Te rog sa faci poze, sunt foarte curios cum iese.

Edited by Masta Gi
Link to comment
Share on other sites

O sa fac si poze cand o fi gata, sper ca maine. NU am cum sa trag placa mai in spate, pentru ca deja gaurile pentru suruburi sunt date chiar in buza decuparii. Nu este loc, asa ca gaurile in corp raman alea. Pe de alta parte, corpul ala din lemn de cosciug sau din ce-o fi, imi place al dracului de mult.

Vedem maine ce iese din mestereala mea.

Link to comment
Share on other sites

toate bune si frumoase, admirabil gandit si proiectat, nimic de zis! asta este, insa, doar pt. a se putea canta, totusi, pe ea. dupa dimensiunile postate, pare a fi o clona din gama ibanez. de sunat, am mari rezerve ca va suna bine, pt. ca marirea acestei talpici a cordarului (ca singura solutie viabila in acest caz) inseamna marirea masei lui, lucru care duce spre o anumita "imprastiere" a sunetului, dar, daca e grosmann, nu prea mai conteaza. nu uita sa o nichelezi, la sfarsitul operatiunii.

 

oricum, mult succes in realizarea proiectului! :)

Link to comment
Share on other sites

toate bune si frumoase, admirabil gandit si proiectat, nimic de zis! asta este, insa, doar pt. a se putea canta, totusi, pe ea. dupa dimensiunile postate, pare a fi o clona din gama ibanez. de sunat, am mari rezerve ca va suna bine, pt. ca marirea acestei talpici a cordarului (ca singura solutie viabila in acest caz) inseamna marirea masei lui, lucru care duce spre o anumita "imprastiere" a sunetului, dar, daca e grosmann, nu prea mai conteaza. nu uita sa o nichelezi, la sfarsitul operatiunii.

 

oricum, mult succes in realizarea proiectului! :)

Nikkel nu-i bun trebuie Cadminat.

 

Corpul probabil a fost proiectat pentru un alt gat cu alte masuri.

Link to comment
Share on other sites

Merci de urari.

Inr-adevar, din cate am inteles Grosu a facut griful, corpul fiind de la nu stiu ce alta chitara.

Evident, nu am de gand s-o fac sa sune foarte bine, ci cat mai bine posibil. Macar sa fie intonatia cum trebuie, ca la cat de prost cant ar fi orz dat la gaste.

Foarte probabil am sa incerc sa usurez masa cordarului, dandu-i niste gauri.

Bine ca am intrat pe forum, ca uitasem sa dau fierul in lucru. :)

Link to comment
Share on other sites

griful e de la grosman,corpul e de la o yamaha cu 22 de freturi

 

griful mi s-a parut bine lucrat,nu cred ca e facut la noi,e pacat de el,cred ca ar merge atasat si la un corp de reghin strat,care sant facute pt grifuri cu 21,poate ar fi mai putini mm de recuperat

 

 

pe langa ce v am trimis pe pm mai puteti lua in calcul si mutarea grifului mai in fata cu 0,5 cm si adaugare intre el si corp a unei pene de lemn

 

bafta la reparatie

Link to comment
Share on other sites

griful e de la grosman,corpul e de la o yamaha cu 22 de freturi

 

griful mi s-a parut bine lucrat,nu cred ca e facut la noi,e pacat de el,cred ca ar merge atasat si la un corp de reghin strat,care sant facute pt grifuri cu 21,poate ar fi mai putini mm de recuperat

 

 

pe langa ce v am trimis pe pm mai puteti lua in calcul si mutarea grifului mai in fata cu 0,5 cm si adaugare intre el si corp a unei pene de lemn

 

bafta la reparatie

 

Asta era o rezolvare dar sa dai gauri la 5mm de celelalte gauri cu diametru de aprox 4-5mm diametru este problematic .Eventual daca dai la distanta mai mare in "cruce" .Ca sa tina.

De fapt acesta este problema si la prinderea "bridge"-ului. Slabesti materialul cand dai gaurila la distanta atat de mica.

 

Eventual sa se astupe gaurile la bridge cu cepuri din lemn de esenta tare lipit ca lumea apoi sa se dea gaurile in pozitia noua.In acest fel ramanebridge-ul original.Daca se pun suruburi mai lungi cu ceva precis o sa tina .dar si cepurile tin bine.

Link to comment
Share on other sites

Ieri, dintr-o felie dintr-un 16MnCr5, sub forma de jumatate de cerc. Am prins fieru-n menghina si l-am adus in dimensiuni.

post-997-1275579920_thumb.jpg

Azi i-am dat conturul si l-am gaurit. L-am rectificat numai pe spate, ca sa se aseze frumos. Il probez, fac eventualele ajustari, si la noapte, dupa ce aud cum o sa sune chitara, ma gandesc profund in timp ce ma intorc de pe dreapta pe stanga si-mi scot pijamaua din popou daca il calesc sau nu.

Momentan arata asa (ala original este in stanga, mestereala mea este in dreapta) :

post-997-1275580134_thumb.jpg

post-997-1275580193_thumb.jpg

post-997-1275580223_thumb.jpg

post-997-1275580238_thumb.jpg

DUp ce mananc, ma apuc sa-l pun pe chitara. Va mai arat dupa aia.

Link to comment
Share on other sites

Asa arata pe zdranganitoare, dar aspectul inca nu il luam in seama. Si la ce chef de treaba am, probabil ca nici nu o sa iau in vedere aspectul, avand in vedere ca o voi zdrangani numai eu, acasa.

post-997-1275590675_thumb.jpg

Mare parte din probleme s-au rezolvat, ajutandu-ma si de fierul din grif (asa-mi place mie sa-l alint), sucindu-l si rasucindu-l, regland actiunea care, apropos, e chiar joasa. Dar! Tot nu sunt 100% multumit. O sa refac si seile. Alea-s niste table oribile, care, atunci cand (nu) am noroc, mai si zbarnaie. Le-am tras pana aproape de capat aproape pe toate, si tot nu e cum imi doream. O sa mai ajustez maine cate ceva, imi fac si seile... si dupa aia o sa dau cu ea de pamant, ca parca n-are nici un spor. A 3-a zi, si speram s-o dovedesc de ieri. Bine ca nu sunt in bransa lutierilor, ca ratam livrarea. :)

De sunat deocamdata, o face asa, avand in vedere ca am legat creanga la placa de sunet, printr-un Digitech RP150. Nu luati in seama interpretarea, ca lasa de dorit tare de tot, si nu de-aia am pus inregistrarea.

radio_gaga_bridge_mermelit.mp3

Mai vedem maine daca mai am chef de ea. AM o lipsa crunta de chef de munca. :lol:

Edited by Nenea Rau
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.