www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A Strans Prea Tare Coarda Ajutatil


karpi
 Share

Recommended Posts

Cred ca daca omul a scris acu 6 ore se gandeste ca e sfarsit de saptamana si nu mai vine in Timisoara ,plus ca nu are de unde sa cumpere corzi daca nu ajunge pana la ora 12 caci este sambata si ar vrea sa se joace cu chitara in weekend.

 

Dar cred ca este util si altor incepatori cu recuperarea corzilor care se rup la bridge si lungimea este suficienta dupa ce se face un nou "nod" la capat.Mai ales daca esti intr-un loc unde nu poti sa cumperi corzi .

 

Daca s-a rupt inelul de la capatul unei corzi se poate lega din nou urmareste cum este legata alta coarda si faci la fel .

De multe ori am legat si eu la corzi noi noute cand am acordat s-a rupt la inel , asa ca a trebit sa leg frumos din nou .

 

Se face o bucla la capatul corzi se pune pe inel , in santzul din inel ,prin inel treci un cui ca sa ai de ce sa tii , cu un patent prinzi patrea indoita si rasucesti din cui ..fac un desen...

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am incercat la corzi D'Addario XL de vreo 2 sau 3 ori pentru coarda Si si nu a tinut, era atat de rigida incat la prima rasucire de cheita a pocnit.

 

Poti sa incerci matisarea corzii folosind sarma de la o coarda veche matisata, cum ar fi Mi-ul cel gros, sau La-ul.Eu folosesc corzi Ernie Ball de 11 si nu au fost probleme sa fac chestia asta si sa nu tina...

Link to comment
Share on other sites

Eu am procedat asemanator la coarda a 4-a a unui bass...

 

Am de-bobinat coarda... am luat firul "miez" si am facut chestia aia pe care a exemplificat-o dl. Karpi prin desen, doar in loc de atza si super-glue am rebobinat coarda foarte strans peste miezul rasucit, si dupa reparatie arata ca noua.

Link to comment
Share on other sites

La corzile subtiri se pune ata , asa erau corzile "asigurate" si tine bine la cate am facut.

 

La corzile matisate ,am mai folosit sarma care este matisata peste coarda , daca era destul de lunga coarda desfasuram chiar de pe coarda rupta ( de obicei se rupeau la calus asa ca nu lipsea mult din lungime ) .La unele corzi este destul de "casanta" sarma care e matisata peste miez in acest caz am luat de pe corzi vechi flosite si scoase din uz.

 

Am mai scris in alte posturi cu garnituri Daddario cumparate de la noi am patit cu corzi noi noutze D si A , incat a doua zi in concert nu aveam curaj sa trag de vibrator ( hehe) .

 

Erau super bune corzile subtiri Reghin ,otel mai moale care rezista eroic la intins erau ieftine cum se intindea o coarda si devenea falsa o schimbam ,doar ca a disparut magazinul Muzica din timisoara unde p elanga altele ami aveau si ceva instrumente si accesorii .

 

Este bine sa tii cateva corzi vechi rupte de pe care sa recuperezi inelul de la capat in caz ca la ruperea unei corzi sare inelul si nu-l mai gasesti pe scena sau podea/covor etc...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.