www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Footswitch Boss Fs-6 Sau Fs-5


Recommended Posts

Dintre posesorii de procesoare sau efecte Boss, care au folosit sau folosesc footswitch-uri Boss FS-6 sau FS-5, a fost vreun curios care sa fi demontat un astfel de switch? Pentru ca pretul cu care se vinde mi se pare piperat, as vrea sa-mi construiesc unul si pe net nu prea am avut noroc sa-i gasesc schema - am gasit niste variante simpliste, dar sunt convins ca cei de la Boss pun mai mult intr-un switch din asta decat 2 intrerupatoare, leduri, etc.... M-ar ajuta si niste poze in detaliu cu interiorul.

Link to comment
Share on other sites

sunt convins ca cei de la Boss pun mai mult intr-un switch din asta decat 2 intrerupatoare, leduri, etc

ªi pe ce bazezi aceastã convingere? :)

Un footswitch normal e un comutator dar poate fi ºi buton (momentar) sau releu comandat de flip-flop sau circuite logice mai complexe. Deci sunt foarte simple, chiar ºi acestea configurabile.

Link to comment
Share on other sites

ªi pe ce bazezi aceastã convingere? :)

Un footswitch normal e un comutator dar poate fi ºi buton (momentar) sau releu comandat de flip-flop sau circuite logice mai complexe. Deci sunt foarte simple, chiar ºi acestea configurabile.

 

Pe faptul ca n-am gasit pe google schema pentru switchuri boss fs-6 si fs-5. De obicei oamenii si le mai construiesc si singuri cand preturile sunt nejustificat de mari, bineinteles cand au un model. Nu caut sa construiesc un switch asemanator care sa ''mearga'', vreau sa copiez un switch boss fs-5 sau fs-6. Sa inteleg ca ma puteti ajuta cu o astfel de schema ?

Edited by un chitarist
Link to comment
Share on other sites

E simplu motivul pentru care n-ai gãsit schema specificã pentru aceste footswitch-uri: lumea nu e interesatã sã le copieze. De ce?

1. E în interesul BOSS ca produsele lor sã fie compatibile cu o gamã cât mai largã de aplicații. Opțiunile oferite reflectã aceastã realitate.

2. Cine îºi construieºte cu mâna lui o alternativã ºtie exact ce-i trebuie: n-are nevoie de selectarea modului latching/momentan ºi alte chestiuni.

Deci tu de ce vrei sã copiezi exact unul din aceste switch-uri? Care sunt facilitãțile de care ai nevoie?

Link to comment
Share on other sites

E simplu motivul pentru care n-ai gãsit schema specificã pentru aceste footswitch-uri: lumea nu e interesatã sã le copieze. De ce?

1. E în interesul BOSS ca produsele lor sã fie compatibile cu o gamã cât mai largã de aplicații. Opțiunile oferite reflectã aceastã realitate.

2. Cine îºi construieºte cu mâna lui o alternativã ºtie exact ce-i trebuie: n-are nevoie de selectarea modului latching/momentan ºi alte chestiuni.

Deci tu de ce vrei sã copiezi exact unul din aceste switch-uri? Care sunt facilitãțile de care ai nevoie?

 

Vreau sa copiez un switch Boss FS5 sau FS6. Vreau exact facilitatile unui astfel de switch. FS5 sau FS6.

Link to comment
Share on other sites

Ok, hai sã încercãm din nou.

FS-5U e doar un buton (îl apeºi ºi face scurt între borne, momentan).

FS-5L are ºi flip-flop ºi LED indicator.

FS-6 are douã butoane care pot fi configurate în ambele moduri (momentan sau latching) ºi comutator de "polaritate" (normal-deschis sau normal-închis).

 

The terms "latched" and "unlatched" describe the operational behavior of the foot switch.

 

A latched foot switch will turn on when you press the switch, and remain on after you release it (i.e., the "on" status is maintained after the switch is released). When you press the switch again, it will turn off and stay off (i.e., the "off" status is maintained after the switch is released).

 

An unlatched foot switch will turn on only when the switch is pressed and held, and it will turn off when the switch is released.

 

The FS-5L, FS-5U, and FS-6 are equipped with a polarity switch that allows you to reverse the "on" or "off" status of the switch to meet the switch specifications of some devices.

 

Deci dupã cum vezi "facilitãțile" sunt diferite între cele douã tipuri de FS-5. Iar FS-6 le combinã pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca imi irosesc timpul, si-l irosesc si pe-al altora.

Nu caut sa fac teoria chibritului legat de swichurile astea.

Mai incerc o data: vreau sa construiesc o copie a unui switch Boss FS5 sau FS6. Cand zic treaba asta am in cap, in cazul in care nu are nimeni o schema de FS6, sa combin 2 copii de FS5(ca e L sau U nu stiu cat conteaza in momentul asta, e foarte posibil sa fie varianta cu momentary switch cea de care am eu nevoie) in aceeasi cutie. Ideal ar fi sa pot clona un FS6. Vreau sa pot actiona cu acea copie fie procesoare boss, fie pedale boss.

http://www.thomann.de/gb/boss_fs5u.htm

http://www.thomann.de/gb/boss_fs5l.htm

http://www.thomann.de/gb/boss_fs6.htm

in linkuri sunt cele trei variante vizate de mine.

voiam sa vad o schema, sa apreciez daca merita s-o construiesc singur, sau scot niste euroi si-o cumpar de pe thomann (Probabil urmatorul raspuns va fi legat de magazine...stiu ca se gaseste si pe la noi, si ca transportul e scump, dar macar acolo platesc chinezaria la pret de chinezarie). in concluzie, daca nu se poate oferi un real ajutor la ceea ce am solicitat eu, va rog nu mai postati. Multumesc foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

pt mine nu mai este de actualitate (topicul era din 2010), intre timp am renuntat la procesoare(obtin tot ce am nevoie doar din pedale individuale si din amplificatorul pe tuburi), deci nici nevoia de a schimba bancurile cu un switch din acesta nu mai exista. oricum, multumesc de interes si sper ca informatiile adaugate de voi vor ajuta alti colegi de forum.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.