www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Curatzarea Corzilor


Guest oZz the little guitarist
 Share

Recommended Posts

Cea mai bunã solu?ie pentru corzile murdare este înlocuirea lor cu unele noi. :)

nu cred ca la asta se referea,

cum zicea mai sus colegu mergi la magazzinu local si intreaba sa vezi ce solutii au

si sunt mai multe feluri de solutii(pt curatare pt intretinere)

Edited by Mimesis
Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

mersi tuturor pentru sugestii...mai asteptam si mai vedem:P:P:P:P:P

e b n ceam primit pana aq:X:X:Xda mai vreau sa circule idei:P:X

 

 

 

 

 

 

 

:):):):lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
servetele de hartie si maini curate si uscate in timpul cantatului. nu cred ca ar avea cineva nevoie de tot felul de solutii.

 

+1 :)

Link to comment
Share on other sites

in principiu, exista cam 3 produse care pot fi folosite pt. intretinerea corzilor:

 

-la guitar shop si la mcmusic: Dunlop Ultraglide 65 String Conditioner Cleaner;

 

-la mcmusic: GHS Fastfret;

 

-la mcmusic: GHS Treated String Cleaning Cloth - este o carpa special tratata cu care se sterg corzile dupa folosire uzuala si care da rezultate foarte bune (12 lei). :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

dupa 2 zile de cantat pe noile corzi, au si inceput sa se inchida la culoare..de ce oare? intr-adevar, mainile imi transpira cam mult, dar in 2 zile deja sa se duca "luciul"? :)

Se intampla cu majoritatea corzilor, stai linistit.

 

Un sfat foarte bun care poate dubla durata de viata a corzilor: Folosind un servetel ridicatil-le (adica trageti in sus de coarda) de la nut pana la cordar, apoi acordati din nou. E un fel de 3 in 1: cureti tastiera, cureti corzile si le mentii elasticitatea.

Link to comment
Share on other sites

Guest oZz the little guitarist

@ fixxxer_metalhead

 

deci,atunci cand canti,iti transpira mana si cum corzile sunt din metal se ia acel ,fier"de pe ele si se inegreste pana si mana ta

si tu canti in continuare si chestia aia se usuca pe coarda si asa se inegreste

cel putin asa stiu eu:D

 

 

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

cu ce se curata corzile??:):D:D:D

 

:):)

 

Cu grije .

 

Se mai poate si cu indiferenta.

 

O garnitura de corzi ce nu se "murdareste" este uzata cam dupa 50 de ore de cantat. Oboseste otzelul.

 

Ptr exersat acasa se mai poate trage de perioada ...se sterg corzile dupa cantat imediat chiar daca peste 10 minute reiei exercitiile cu orice carpa din material higroscopic. * adica gen carpa de sters vase ce absoarbe bine umezeala si nu din fibre sintetice ce nu absorb nimic )

Daca nu sau sters la timp trevbuie curatate cu carpa inmuiata in Spirt Sanitar.

 

Cand nu mai suna de nici o culoare se pot "fierbe" , adica sespala in apa fierbinte cu detergent sw spalat vase.Apoi se usuca cu Phoen-ul ca umezeala de sub stratul matisat la corzile groase sa se elimine altfel nu mai au sunet .Dar cele "fierte" tin foarte putin dupa aceasta , poate daca se trateaza cu ceva ulei fin tin mai mult dar nu am incercat..mai bine schimb corzile.Doar la nevoie sa stii cum sa faci.

De ex e duminica dupamasa si esti la inregistrari intr-un studio si ai nevoie de trei acorduri arpegiate clean ...si nu suna corzile...asa poti rezolva cu "fiertul"/spalatul.

 

 

Nu prea ajuta nici o solutie cat ajuta "fiertul" , deoarece fiecare procedura implica dizolvarea grasimilor si a murdariei de pe coarda in asa fel aceasta murdarie dizolvata intra in "interiorul" corzilor si nu vor mai suna frumos .Cu spalatul agitat in apa calda cu detergent de vase este posibil sa se mai desprinda aceste depuneri ,,,dar,,,,depinde,,

 

Singura posibilitate de a prelungi viata corzilor ,,,sa se stearga IMEDIAT dupa ce ai cantat cu o carpa curata.

Mai important este !!! sa se stearga corzile macar inainte de a incepe sa exersezi sau sa canti .Murdaria cu oxdul de pe coarda devine abraziv!!! si toceste tastele !!! Asta ar fi problema mai importanta .Schimbati corzile subtiri cat mai des mai ales cele ieftine care se oxideaza si se si curata greu caci acestea tocesc tasteele cel mai mult.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.