www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cele Mai Vechi Scule Pe Care Inca Le Aveti Si Le Folositi


varu' maftei
 Share

Recommended Posts

Vechi in sensul de luate mai de mult, nu in functie de anul fabricatiei. Nu se pun sculele pe care le tineti doar ca valoare sentimentala, dar nu mai cantati pe ele.

La mine e asa:

- chitara Hora acustica, primita prin 1995

- pedala Morley wah, cumparata in 2006

- combo Laney LC15R, cumparat in 2007

Link to comment
Share on other sites

Pai daca ai scris cele mai vechi...merita si anul fabricatiei la unele

 

Ampu Suprem din...1965-1967 , cabu Marlboro din 1982-1984, chitara n-are rost ca cea mai ,,veche "dpdv a folosirii e un Reghin clasic d vreo 42 d ani, scandurile electrice sunt praf si sunt prea noi(98-2005) si le folosesc de ...2-4 ani si o Aria Japan care e din 94(care nu e chiar a mea).

Pedalele Ibanez GE9 din 1982, si UE 300(care are CP9, CS9, si TS9(8?) ) care tot din 1982 este, un mixer Monacor care cred ca tot dinainte de 94 este.Eu traiesc in anii 80 inca :lol: , for me time stopped ! :):)

Cam atat cred din partea mea. Sunt si eu curios ce au altii, mai ales headuri ,caburi si chitare

 

LE: crede-ma, daca era 1980 si puteam sa cumpar pedalele de mai sus si toate alea(si eram nascut :)), inca le foloseam :lol: , chiar daca le am acum de cateva luni/1 an si sunt facute in 82

Link to comment
Share on other sites

Boss CS2 din 81 se pare.

Reghineze vechi de care de fapt nu ma prea ating pt ca imi e mai ok pe electrica.

 

Btw.. apropo de ce a zis Dragos, cat tine un wah/volume pedal pana incepe sa se uzeze mecanic si sa faca figuri ? Si cat de usor e de schimbat potentiometrul dinauntru?

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

am tot schimbat chitari, efecte, statii, si dintre toate acestea doar o pedala n-am schimbat-o. Digitech Death Metal.

Multi zic ca e varza, altii zic ca e pentru incepatori care se minuneaza cand vad "death metal" in nume.

Eu zic ca e dementiala, distorsul este absolut brutal, face ca din statia aproape no-name care-o am sa sune bine.

Ziceam ca, hai, anul asta o schimb si mi-am luat un korg ax3000G, dar, pana la urma a ajuns in loop.

 

O am de 4 ani.

Link to comment
Share on other sites

Btw.. apropo de ce a zis Dragos, cat tine un wah/volume pedal pana incepe sa se uzeze mecanic si sa faca figuri ? Si cat de usor e de schimbat potentiometrul dinauntru?

 

I-am schimbat potul, cel original a inceput sa faca figuri dupa vreo 4-5 ani, si deja dupa vreo 6 era inutilizabil. Nu e greu deloc de schimbat, trebuie lipite 3 fire.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.