www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Groase


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Inainte aveam corzi medii. Probabil undeva la 08. Si puteam canta destul de repede. Acum, m-am gandit ca vreau un sunet mai plin, asa ca am luat corzi cu gauge de 010-046 ( http://magazinuldemuzica.ro/DEAN-MARKLEY-D...ED-_-16736.html )

 

Cum le-am pus, am simtit chitara mai grea :)) Acuma abia pot canta la jumatatea vitezei anterioare. Totusi am citit ca shredderi precum Alexi Laiho si altii, folosesc corzi destul de groase.

 

Daca tot repet pe ele, mi se obisnuiesc degetele, si imi recapat viteza intr-o saptamana doua?

Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca abia acuma cant pe medii :)

 

Da, si mie imi place sa ma joc cu acordaje gen Drop D sau Drop C. Dar momentan ma jucam pe standard ca astea mi se par destul de groase :)

 

e si mai usor sa fii in tune la benduri cu corzi groase... intr-o luna te obisnuiesti (cand trebuie sa le schimbi :)) )

Link to comment
Share on other sites

e si mai usor sa fii in tune la benduri cu corzi groase... intr-o luna te obisnuiesti (cand trebuie sa le schimbi :)) )

N-are nicio treaba grosimea corzilor cu asta. Urechea trebuie "sa-ti spuna" cand esti in tune, nu tensiunea corzii.

 

 

 

:) ma dor degetele de mor. ma simt ca in prima zi cand m-am apucat de chitara :)

daca pui mana pe chitara zilnic 1-2 ore o sa te obisnuiesti poate chiar mai repede de o luna.

Ca idee generala (bazandu-ma si pe denumirile producatorilor de corzi) 10-46 sunt regular.

In general suna mai bine corzile groase, dar eu as zice sa te opresti la o grosime cu care te simti bine. N-are rost sa fortezi nota, ca pana la urma sunt si exemple de chitaristi care folosesc corzi subtiri si asta nu-i impiedica sa aiba un ton bun (vezi Billy Gibbons care foloseste corzi de 8 din cate stiu si suna si canta de rupe)

 

Ar fi fost o idee ca de la 8 sa treci la 9 si apoi la 10, ca-i destul de mare saltul asa. Si eu am trecut de la 9-42 la 9-46, apoi la 10-46, apoi la 10-52 si acuma folosesc 11-52 si din fiecare grosime am folosit cel putin 2-3 seturi pana sa trec la urmatoarea...te adaptezi mult mai usor asa.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

N-are nicio treaba grosimea corzilor cu asta. Urechea trebuie "sa-ti spuna" cand esti in tune, nu tensiunea corzii.

 

 

eu zic ca e destul de logica treaba... ca esti tu obisnuit cu amandoua e alta treaba, te lauzi in alta parte.

 

cand coarda e mai subtire (de 08, de 09), pe niste freturi jumbo/ xtra jumbo mai ales, aceasta e mai usor de apasat si cand nu vrei, sau o misti cand nu vrei (de la tremuratul maini sau de la incordare), in in jos in sus, sau apasata spre fretboard => intonatie gresita chiar si pe un acord, sau o singura nota.(desigur, asta tine de tehnica)

Link to comment
Share on other sites

Da, si mie imi place sa ma joc cu acordaje gen Drop D sau Drop C.

 

:) CORZI DE 0.08 ACORDAT IN DROP C?!?!!?!!?! Flappppppy! :)

 

Acuma, lasand gluma la o parte:

 

Eu cant exclusiv in Drop C, si folosesc doar 10-52. As lua si mai groase, dar nu vreau sa-mi nenorocesc Floyd-ul. Probabil ca in viitorul indepartat, cand mi-oi lua o chitara hardtail... o sa tzap pe ea un set de 13-70, nu doar de dragul de a trage de ea, dar si pentru ca iti antreneaza mana si iti creste forta in degete.

 

Am observat ca mana favorizeaza corzile mai subtiri, imi lasa impresia ca sunt mult mai usor de cantat... dar de dragul tonului folosesc astea groase. Plus ca parca te indeamna sa dai in ele "mai cu pofta" la metale. :)

Link to comment
Share on other sites

eu zic ca e destul de logica treaba... ca esti tu obisnuit cu amandoua e alta treaba, te lauzi in alta parte.

 

cand coarda e mai subtire (de 08, de 09), pe niste freturi jumbo/ xtra jumbo mai ales, aceasta e mai usor de apasat si cand nu vrei, sau o misti cand nu vrei (de la tremuratul maini sau de la incordare), in in jos in sus, sau apasata spre fretboard => intonatie gresita chiar si pe un acord, sau o singura nota.(desigur, asta tine de tehnica)

 

Pai aici este deja eroarea umana si nu faptul ca, corzile groase sunt mai usor de intins. Cine sta prost la capitolul control, intr-adevar ultimul lucru care si-l doreste este este o chitara cu fret-uri super jumbo si corzi de 0.8 :) . Dar dupa ce te obisnuiesti sa apesi pe coarda doar cat vrei tu, poti canta pe ea mult mai usor (si mai repede) decat pe o chitara cu taste mici si corzi de 0.11-0.52.

Link to comment
Share on other sites

Inainte aveam corzi medii. Probabil undeva la 08. Si puteam canta destul de repede. Acum, m-am gandit ca vreau un sunet mai plin, asa ca am luat corzi cu gauge de 010-046 ( http://magazinuldemuzica.ro/DEAN-MARKLEY-D...ED-_-16736.html )

 

Cum le-am pus, am simtit chitara mai grea :)) Acuma abia pot canta la jumatatea vitezei anterioare. Totusi am citit ca shredderi precum Alexi Laiho si altii, folosesc corzi destul de groase.

 

Daca tot repet pe ele, mi se obisnuiesc degetele, si imi recapat viteza intr-o saptamana doua?

 

Asta-i grosimea normala de "rock'n roll " , nu inteleg ce are grosimea corzilor cu viteza ???? Cu bend-urile da e o problema

fata de 0,09-0,08 ,in schimb suna mult mai bine ptr solo.

Ptr ton adevarat ar trebui 0,11-0,13 iar ptr cate un eventual circ chitaristic duci o chitara in plus .

Link to comment
Share on other sites

Pai aici este deja eroarea umana si nu faptul ca, corzile groase sunt mai usor de intins. Cine sta prost la capitolul control, intr-adevar ultimul lucru care si-l doreste este este o chitara cu fret-uri super jumbo si corzi de 0.8 :) . Dar dupa ce te obisnuiesti sa apesi pe coarda doar cat vrei tu, poti canta pe ea mult mai usor (si mai repede) decat pe o chitara cu taste mici si corzi de 0.11-0.52.

cam asa ceva vroiam sa zic...eu n-am mai avut corzi de 9 pe chitara de cel putin un an jumate si n-am nicio problema daca iau chitara altcuiva cu corzi de noua.

@ciocanel ...si tot nu vad ce legatura are problema descrisa de tine cu bend-urile...bend e una, forta cu care apesi coarda cand prinzi un acord sau o nota e alta. Tocmai asta spuneam ca nu-i chestie de obisnuinta la mana, ci e chestie de antrenament la ureche. Incepi sa intinzi de coarda si urechea iti spune cand trebuie sa te opresti, nu mana.

De aceea, un exercitiu recomandat pt exersarea bend-urilor este sa prinzi intai nota la care vrei sa ajunga bend-ul(ex. mi), iar apoi sa intinzi de la re pana ajungi la mi. N-am vazut nicaieri exercitii legate de bending care sa dea ca si punct de reper tensiunea corzii. Daca stapanesti corect tehnica, n-ai probleme cu intonatia la bending, singura problema ar putea fi de obisnuinta la corzile foarte groase( si tocmai ca si aici risti sa indoi sub daca te ghidezi dupa tensiune si esti obisnuit cu corzi mai subtiri), in niciun caz la cele foarte subtiri.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Nu am probleme cand vine vorba de benduri, cu corzile astea mai groase. Doar putin pe mi-ul subtire. Doar la panatie am probleme, ca sunt obisnuit sa sara ai repede de pe o coarda pe alta, fiind mai moi. Iar la mana stanga, nu sunt obisnuit sa fie corzile asa de tzepene.

 

Da, la drop C cu 08 intradevar era floppy rau de era amuzat sa canti asa :)

Link to comment
Share on other sites

Nu am probleme cand vine vorba de benduri, cu corzile astea mai groase. Doar putin pe mi-ul subtire. Doar la panatie am probleme, ca sunt obisnuit sa sara ai repede de pe o coarda pe alta, fiind mai moi. Iar la mana stanga, nu sunt obisnuit sa fie corzile asa de tzepene.

 

Da, la drop C cu 08 intradevar era floppy rau de era amuzat sa canti asa :)

Daca nu te descurci, incearca sa le acordezi cu un semiton mai jos, canta asa o saptamana si dupa aia acordeaza-le inapoi (EADGBE). Poate ca ti-ar fi mai usor asa.

Link to comment
Share on other sites

Nu am probleme cand vine vorba de benduri, cu corzile astea mai groase. Doar putin pe mi-ul subtire. Doar la panatie am probleme, ca sunt obisnuit sa sara ai repede de pe o coarda pe alta, fiind mai moi. Iar la mana stanga, nu sunt obisnuit sa fie corzile asa de tzepene.

 

Da, la drop C cu 08 intradevar era floppy rau de era amuzat sa canti asa :)

 

Te obisnuiesti , Eu puneam corzi de 0,1 Fender Rock'n roll primele trei corzi le faceam cadou la prieteni si le inlocuiam cu "e","e","b" de la garnitura Reghin care erau un pic mai groase , sa nu spun ca tineau mai bine decat corzile Fender ,Din pacate sa desfiitat magazinul Reghin din Timisoara sa inteleg ca si fabrica sa inchis ?Asa am vazut pe un topic unde un user explica de cumparat o chitara bas Venus Reghin si ca fabrica este inchisa practic.

 

Acum iau corzi 1,2,3 aiurea la nimereala de la magazinul Muzikia si sunt pe incercari sa vad care tip si ce grosime o sa-mi convina ,deoarece corzile subtiri se intind si trebuie schimbate cel putin odata pana dau jos garnitura .

 

Viteza o pierzi daca ai corzile prea sus ("action") , fiind mai tensionate aceste corzi mai groase poti cobora actiunea foarte aproape fara sa ai fretbuzz . Astfel timpul nu se mai pierde pe perioada aceasta de apasat si lasat coarda .Chiar poti sa canti mai rapid cu corzile foarte aproape de taste . Cu bend-urile te obisnuiesti . Cu corzile mai tensionate .la unele band-uri trebuie sa faci si un slide deci o tehnica usor diferita.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Viteza o pierzi daca ai corzile prea sus ("action").

 

Nu neaparat. Michael Angelo Batio (adica asta:

, pt. cei ce nu stiu.) marturiseste intr-un interviu ca are actiunea la grif destul de mare, tot de dragul tonului, si nu intelege de ce toti tehnicienii de chitara ii regleaza chitarile foarte low-action. :)
Link to comment
Share on other sites

cum zicea karpi mai sus, poti folosi corzi din seturi diferite: primele 3 groase, pentru riff-uri mai chunky, si ultimele 3 mai subtiri, anume pentru solistica.

 

Ori poti sa folosesti toate corzile mai subtiri, chit ca "flopaie"  :)  Pe Tony Iommi nu l-a deranjat asta. cica folosea corzi de 08, 08, 12, 22 ,28, 38 in conditiile in care isi acorda chitara in C#.

Edited by fixxxer_metalhead
Link to comment
Share on other sites

cum zicea karpi mai sus, poti folosi corzi din seturi diferite: primele 3 groase, pentru riff-uri mai chunky, si ultimele 3 mai subtiri, anume pentru solistica.

 

Ori poti sa folosesti toate corzile mai subtiri, chit ca "flopaie"  :)  Pe Tony Iommi nu l-a deranjat asta. cica folosea corzi de 08, 08, 12, 22 ,28, 38 in conditiile in care isi acorda chitara in C#.

Iommi macar avea o scuza, un accident la fabrica la care lucra... nu inteleg o chestie: creatorul threadului zice ca avea corzi medii de 08.. pai 08 sunt cele mai subtiri de pe piata. nici pe thomann nu exista mai subtiri. de-abia acum ai medii.

 

oricum, corzi groase >> corzi subtiri.

 

ai grija cu truss rod-ul insa. vezi daca ti s-a curbat griful cumva si incearca sa il setezi sau intreaba pe cineva cum se seteaza daca intr-adevar sta altcumva decat inainte.

 

Using 009's instead of 010's?

 

Crank it up !!!

 

Daca poti.

this goes up to 0.11 :)

Edited by Cursedone
Link to comment
Share on other sites

@ciocanel ...si tot nu vad ce legatura are problema descrisa de tine cu bend-urile...bend e una, forta cu care apesi coarda cand prinzi un acord sau o nota e alta. Tocmai asta spuneam ca nu-i chestie de obisnuinta la mana, ci e chestie de antrenament la ureche. Incepi sa intinzi de coarda si urechea iti spune cand trebuie sa te opresti, nu mana.

De aceea, un exercitiu recomandat pt exersarea bend-urilor este sa prinzi intai nota la care vrei sa ajunga bend-ul(ex. mi), iar apoi sa intinzi de la re pana ajungi la mi. N-am vazut nicaieri exercitii legate de bending care sa dea ca si punct de reper tensiunea corzii. Daca stapanesti corect tehnica, n-ai probleme cu intonatia la bending, singura problema ar putea fi de obisnuinta la corzile foarte groase( si tocmai ca si aici risti sa indoi sub daca te ghidezi dupa tensiune si esti obisnuit cu corzi mai subtiri), in niciun caz la cele foarte subtiri.

 

tu cand faci pre-bend cum asculti cat de sus ai urcat coarda? sau stai sa te uiti la grif cat de sus ai ridicat-o?

 

bendurile sunt "memorate" de mana. in urma exercitiului -> iar lucrul asta nu-l spun eu, ci este quite scientific si citit printr-una din revistele din domeniu.

 

alea subtiri vibreaza mai altfel la un picking agresiv, e clar ca nu sunt asa de stabile precum cele groase.

Cum am spus, totul depinde de tehnica, intr-adevar... insa MIE mi se pare ca este mai usor cu niste corzi groase tocmai ca se esti mai hotarat cand indoi coarda... e oarecum ca si cand ai incerca sa echilibrezi un pix sa stea in picioare... e mult mai usor daca e mai gros, daca e subtire tre sa fii foarte finut, si nu toti pot fi finuti... din simplul motiv ca asa s-au invatat sau... "au mana grea"

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Sunt de acord cu Ciocãnel la faza asta. Memoria mușchilor joacã un rol important în executarea lejerã a unui bend. Eu nu mã simt 100% în largul meu pe o chitarã cu corzi de .9; nu spun cã mi-e imposibil, însã trebuie sã fiu oleacã mai atent...sã nu rup coarda. :)

Link to comment
Share on other sites

tu cand faci pre-bend cum asculti cat de sus ai urcat coarda? sau stai sa te uiti la grif cat de sus ai ridicat-o?

 

bendurile sunt "memorate" de mana. in urma exercitiului -> iar lucrul asta nu-l spun eu, ci este quite scientific si citit printr-una din revistele din domeniu.

 

alea subtiri vibreaza mai altfel la un picking agresiv, e clar ca nu sunt asa de stabile precum cele groase.

Cum am spus, totul depinde de tehnica, intr-adevar... insa MIE mi se pare ca este mai usor cu niste corzi groase tocmai ca se esti mai hotarat cand indoi coarda... e oarecum ca si cand ai incerca sa echilibrezi un pix sa stea in picioare... e mult mai usor daca e mai gros, daca e subtire tre sa fii foarte finut, si nu toti pot fi finuti... din simplul motiv ca asa s-au invatat sau... "au mana grea"

cu urechea :))

Acuma serios, intradevar joaca un rol si obisnuinta, dar e chestie de exercitiu sa te poti obisnui cu orice grosime. Asta vroiam sa subliniez ca daca se intampla sa indoi frecvent sub sau peste, vina apartine inro mai mare masura unei tehnici gresite decat dimensiunii corzilor.

Chiar corzi de 8 n-am avut niciodata, insa am avut de la 9 la 11 aproape toate combinatiile si m-am adaptat destul de repede de la unele la altele indiferent daca am trecut de la corzi mai subtiri la corzi mai groase sau invers.

 

Tie ti-e mai usor sa faci benduri pe corzi mai groase pt ca te-ai obisnuit cu ele si daca treci pe ceva mai subtire indoi peste daca nu asculti.

Gandeste-te ca la fel, cineva care s-a obisnuit cu corzi subtiri o sa spuna ca e mai usor sa faci bend pe corzi subtiri, ca daca trece pe ceva mai gros indoaie sub daca nu asculta.

 

Sunt de acord cu Ciocãnel la faza asta. Memoria mușchilor joacã un rol important în executarea lejerã a unui bend. Eu nu mã simt 100% în largul meu pe o chitarã cu corzi de .9; nu spun cã mi-e imposibil, însã trebuie sã fiu oleacã mai atent...sã nu rup coarda. :)

Da, dar te-ai descurcat. Daca ai fi tinut corzile de 9 vreo 2-3 saptamani probabil ca te-ai fi adaptat.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.