www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reconditionare Acustica


the outsider
 Share

Recommended Posts

Acum vreo 2 luni am cumparat o electroacustica Landola fabricata in Finlanda pe la inceputul anilor 60',ironia e ca chitara a fost cumparata de la aceiasi persoana de la acare am luat si electrica care am reconditionat-o anul trecut.

 

Ce sa mai zic am facut niste poze cu ea inainte de a incepe in care cred ca am reusit sa scot in evidenta defectele care trebuiesc remediate.

 

1.lacul e crapat si foarte murdar.

 

2.are o gaura in corp undeva in partea de jos.

 

3.tastele incepand de la 1 pana la 12 sunt tocite ,adica au santuri de acuma.

 

4.nut ul trebuie inlocuit.

 

5.fretboard ul prezinta niste adancituri.

 

As vrea sa ii fac urmatoarele, sai dau lacul jos si sa fac un oil finish fara lac,sa schimb tunere le,un nut din os,sa schimb tastele si sa vad ce o sa mai apara pe parcurs.

 

Pun acuma niste poze cu ce am facut pana acuma.

 

O intrebare daca poate sa ma ajute cineva sa mi spuna cam ce lemn credeti ca ar fi.nu reusesc sa imi dau seama.Fata cred ca este srpuce dar griful are o nuanta brun roscata.lateralele inca nu le am slefuit.

post-11546-1270787502_thumb.jpg

post-11546-1270787511_thumb.jpg

post-11546-1270787527_thumb.jpg

post-11546-1270787536_thumb.jpg

post-11546-1270787558_thumb.jpg

post-11546-1270787568_thumb.jpg

post-11546-1270787579_thumb.jpg

post-11546-1270787591_thumb.jpg

post-11546-1270787605_thumb.jpg

post-11546-1270787623_thumb.jpg

post-11546-1270787635_thumb.jpg

post-11546-1270787649_thumb.jpg

post-11546-1270787661_thumb.jpg

post-11546-1270787676_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mare atentie cum scoti tastele. Trebuie incalzite cu un letcon si trase foarte usor pt ca risti sa ciobesti fretboard-ul. Apoi dai cu smirghel fin pe fretboard si aduni praful de lemn rezultat. Sigur il vei folosi pentru repararea ciobiturilor, facand o pasta cu superglue.

Tastele deja au ''zburat'' :) au ramas mici ciobituri pe fretboard oricum la solutia cu sperglue si cu praful adunat de la smirgheluit nu m am gandit.ms oricum.

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus dunlop 6110 pe a mea, incearca niste freturi low spre medium. La Jumbo ai de pilit o gramada si risti sa nu prea poti reface coroana ok bla bla.

Daca afli ceva de ulei spune-mi si mie. Ulei de tung cica ar fi ok, but heck, nu gasesti decat in cantitati industriale... daca.

 

De ce n-o dai doar cu nitrolac? :)

 

le: gaura nu-i jack-outul? II bagi un piezo bridge si te-ai scos :)

Edited by Sthell
Link to comment
Share on other sites

nu vreau lac,omoara sunetul,si imi am vazut pe chitara unui prieten acest tip finish si mi sa parut foarte tare,vreau sa incerc macar nu iese cum am sperat poate voi aplica nitro lac dupa.Chitara suna foarte bine si inainte de aceasta reconditionare,acum sper sa sune si mai bine.Gaura a fost jack-outul dar l am scos si l am instalat unde trebuia adik in locul unde se prinde strap ul.ea are deja o doza piezo.

Link to comment
Share on other sites

In sfarsit abia acum am terminat sa o slefuiesc,e gata :) .Astept niste bani si o sa vina freturile,tuner ele,o sa aiba si un pickguard nou.Am atasat poze.enjoy

 

ai putea sa o dai cu ceara...vazusem pe undeva ceva asemanator si suna bine...parca la bassurile oil finish se mai facea chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Am terminat cu finishul,a venit comanda si am inceput asamblarea pieselor,pana acum am pus noul nut din os,tunerele la care le am pus socketuri noi,un strap buton nou,si pickguardul.mai ramane de pus freturile.am pus poze :) .enjoy

 

Bravo!CU ce ai finisat-o pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest nemo_sps

Buna treaba, a iesit foarte bine. De unde ai luat cheile de acordaj si nutul? Ce firma sunt si cat te-au costat?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.