www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mixer Pentru Formatie


Guest shad0w
 Share

Recommended Posts

Guest shad0w

Nu stiu daca postez unde trebuie la cantatul la chitara dar anyway am achizitionat un mixer pentru formatia mea numa ca nu stiu cum se foloseste. Din cate am inteles chitarile bassu si micu vin bagate in mixer ca sa se auda toate suntele frumos si nu o galagie cum e atunci cand fiecare canta individual la amp lui. Ok acum ce ma nedumereste daca bagam toate alea in mixer si le scoatem prin niste boxe amp se vor mai auzi? sau le vom folosi numa pt reglajul de distort etc. Sau este posibil sa se auda si boxele si amplificatoarele in acelasi timp cand le bagi in mixer? A si mai ceva e posibil sa bagam toate in mixer si din amp sa scoatem casti si sa auzim si pe celelalte? Ok got to go school time xD. Astept raspuns. Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

În cele mai multe cazuri, pentru repeti?ii mixerul se va folosi pentru microfoanele utilizate, iar sunetul se va auzi prin PA-uri (boxe). Dacã este necesar ca amplificatoarele de chitarã ?i bas sã fie preluate cu microfon, se va proceda la fel (se va auzi ?i amplificatorul ?i PA-ul), însã nu cred cã este cazul. Gãlãgia aia se aude pentru cã nu ave?i rãbdare sau urechi sã vã potrivi?i volumul de cântat.

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

are vreun rost sa bagi chitarele prin mixer daca aveti ampuri de chitara/bass ? la repetitii zic...

Are , daca anpliful are 10W si tobarul bate tare intr-o sala mica care sete si neantifonata.

 

Rezolvarea ar fi sa se cante la volum cat mai mic , tobarul sa invete sa bata la tobe in asa fel ca sa aiba groove si daca mangaie tobele .Fiecare se pozitioneaza fata de ampliful instrumentului sau in asa fel sa se auda bine si in acelasi timp sa-i auda si pe colegi de trupa. Daca vrei sa auzi propriul instrument mai tare te pozitionezi mai aproape de amplif ( difuzor) al instrumentului tau si nu dai mai tare volumul. La partile de solistica al unui instrument numai pe perioada soloului se ridica volumul cu cat este minim nevoie sa se auda clar.

Cam asta-i rezolvarea problemei.

 

Daca exista in trupa tobe electronice mixerul este super ,se poate canta si la 2-3W si acasa intr-o camera de bloc fara sa deranjezi vecini .

Link to comment
Share on other sites

cel mai bine se aude fara mixer

Mixerul e pentru mixat. Generalizarea de mai sus nu are sens.

 

@shad0w, tu câți ani ai? Ingineri de sunet aveți în oraº? Mixerul are manual? Gugle îți funcționeazã?

Cum naiba te-am putea ajuta noi dacã nu ºtim nimic despre tine ºi formație, despre ce mixer ºi ce alt echipament aveți?

Link to comment
Share on other sites

Guest shad0w

da functioneaza gugle. Oricum mi-a explicat cineva acuma ma pun sa caut o boxa activa pentru microfon, trebuia sa fac asta de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.