www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sfaturi Legate De Doze


Guest MoonFrozenChild
 Share

Recommended Posts

Guest MoonFrozenChild

Salut. Am cumparat recent un Ibanez grg250dx si au mai ramas ceva bani, asa ca m-am gandit sa schimb dozele.

 

Cant rock si metal, si in special parte de soloistica (leadul).

 

De aici vesnica intrebare: Ce doze sa imi iau?

Edited by MoonFrozenChild
Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Sunt destul de ok, dar daca se poate de ce sa nu fie mai bine? Nu imi place tonul pe bridge, l-as dori mai taios si la neck ceva mai plin.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Prin ce canti? Sa vedem daca merita sa schimbi dozele.

Daca nu e cine stie ce, sfatul meu e sa-ti cumperi ceva mai bun decat sa schimbi dozele...daca e un stack pe tuburi, atunci spun si eu ca merita sa schimbi dozele.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Daca iei alte doze n-o sa simti cine stie ce diferenta si un set de doze bune e undeva la 700-800 de lei.

Cu banii aia cumperi un procesor second-hand de calitate...gen BOSS GT-8 sau GT-6...depinde cum gasesti si-ti garantez ca vei face o afacere mult mai buna.

Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Am procesor (am uitat sa precizez) o pedala digitech death metal si cu reverbul din amp e ok, cat despre bugetul pentru doze, nu m-ar deranja sa dau 700-800 de lei daca merita.

Link to comment
Share on other sites

Am procesor (am uitat sa precizez) o pedala digitech death metal si cu reverbul din amp e ok, cat despre bugetul pentru doze, nu m-ar deranja sa dau 700-800 de lei daca merita.

 

Esti sigur? Problema ta cea mai mare e in amp, nu in doze.

Cred ca am mai spus asta: am un amic care se uita cam urat si nu ii convenea ca SD-urile lui puse pe o chitara din tei (da, a ta e tot din tei) printr-un Peavey de 50W sunau mult mai slab (nu doar cu distorsie, si pe clean) decat chinezariile mele prin combo-ul meu (un Yamaha vechi)

Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Ok. Deci sa inteleg ca ar fi mai bine sa iau un amp. Dar din curiozitate, care din cele 3 branduri s-ar potrivi cel mai bine chitarii?( DiMarzio, SD sau EMG)

Link to comment
Share on other sites

Guest chitaristul_innascut

Schimba ampu'! si asta da-l la sarmani. Ampul ala nu are nicio culoare pt metal si pedala aia are distorsiune prea artificiala. parerea mea

si la doze pt metal is foarte bune EMG pt metal si pt sunet taios cum iti trebui tie, dar daca iti iei un amp mai de doamne ajuta atunci cred ca o sa-ti placa si cu dozele alea din stock.

Link to comment
Share on other sites

care din cele 3 branduri s-ar potrivi cel mai bine chitarii?( DiMarzio, SD sau EMG)

 

Oricare, lemnul din care e facut chitara are un ton atat de neutru incat nu conteaza ce doze pui, nu ma astept la rezultate spectaculoase. Si tine bine cont de postarea mea de mai sus: decat 8 milioane bagate in doze, ia-ti un combo sanatos cu un dif de 10" si o pedala buna pentru distorsie, restul efectelor le poti folosi din procesor. chitara+procesor+pedala distorsie+combo bun si cred ca vei mai multumit decat daca ti-ai schimbat dozele. Ti-am mai spus, stiu un omulet cu Ibanez asemanator cu al tau, cu un procesor zoom si un amp mai bun decat al tau; si dupa ce a bagat aproape 800 ron in doze tot nemultumit este; si omul ala stie sa cante!

 

Recomandarile mele pentru amp:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1293

(Consider ca are cel mai bun raport pret-calitate)

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1636

(Am cantat pe unul din asta, suna de rupe, excelent pentru metale, poti pune orice pedala cat de puternica in fata lui ca face fata. Dupa ce l-am probat mi-am dat seama ce vreau eu de la un combo. Dar vezi ca nu ai efecte pe el, in schimb ofera foarte foarte multe posibilitati de reglare a tonului, un combo de nota 10)

 

Recomandarile mele pentru pedala:

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=414

(Pot-ul pentru "bottom" poate face minuni)

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=594

(Nu am avut ocazia sa cant pe ea din pacate, dar am auzit multe lucruri bune despre aceasta pedala)

 

http://guitarshop.ro/produs.php?pid=215

(Cu siguranta preferata mea; am ramas uimit imediat dupa primul riff cantat pe ea. o pedala extraordinara pentru riff-urile pline de palm-mutting, cu foarte mult low-end ;iar pe tremolo-picking iti da fiori. Te anunt ca nu ai ce face cu ea daca o pui la un amp micut, joasele care le ofera nu iti permit sa dai combo-ul tare daca acesta are o piticanie de difuzor. In combinatie cu SW35 (dau exemplul asta pentru ca am cantat cu ea pe acel amp) iti ofera ceva ce nu poti obtine de la orice alta pedala sau procesor. Ai nevoie de putine compresie daca vrei sa faci solo-uri, iar SW35 iti ofera si asta, daca nu, ai procesorul pe care il legi dupa pedala)

 

 

As merge pe MetalMaster in combinatie cu oricare din acele doua amp-uri, dar in topic-ul asta e vorba despre ce alegi tu, deci du-te intr-un magazin si probeaza-le.

 

Si acum, cat de serios: esti fraier daca de banii pe care ii ai schimbi dozele; ia-ti amp bun si pedala pentru distors, iar restul efectelor foloseste-le din procesorul pe care il detii.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

trag concluzia ca omul care a scris articolul este electronist si n-are nicio treaba cu chitara...clasic...are el dreptate pe ici-pe colo cu dimensiunea boxei si a difuzorului, dar in afara de asta abereaza suficient de mult incat sa nu-l iau in serios.

 

din acelasi ciclu: mi-am dus marshall-ul la un atelier de reparatii tv ca sa-mi schimbe intrerupatorul de power ca nu mai functiona becul din el si cand l-am scos de la reparat, electronistul de acolo mi-a spus ca nu intelege de ce tin de el, ca-i tehnologie invechita si suna prost pt ca distorsioneaza =))

desi sunt electronisti, cei care nu inteleg cu ce se mananca tonul de chitara ar trebui sa se limiteze la tv, dvd, hi-fi si alte treburi de genul pt ca, vorba unuia: "este loc pt toata lumea" si chiar exista electronisti care au ca hobby chitara sau au aprofundat subiectul.

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

"omul care a scris articolul" este eu. ªi cred cã ºtiu care-i diferența dintre un amplificator de chitarã ºi unul Hi-Fi.

N-am avut intentia sa jignesc pe nimeni. Daca s-a inteles asa imi cer scuze, dar obiectia mea la ce scrie acolo ar fi ca daca o tehnologie e mai veche nu inseamna neaparat ca e mai proasta decat una noua.

Link to comment
Share on other sites

Asta ai reținut din ce ai citit? Comparația eternã dintre lãmpi ºi tranzistori care s-a strecurat acolo a fost strict din punctul obiectiv de vedere al puterii (ºi implicit headroom-ului) vs. preț, masã ºi robustețe. Apoi am reamintit cã n-are nimic a face cu percepția subiectivã a tonului.

 

Hai sã nu continuãm thread hijacking-ul ãsta, totuºi. Rețineți doar sã nu confundați aprecierile estetice cu cele ºtiințifice.

Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Ok.Deci probabil voi strange pentru un amp serios. Si as merge pe Marshall, doar ca am auzit ca seria MG nu straluceste asa ca probabil voi strange pentru un Marshall AVT100X.

Daca se poate opini legate de modelul asta sau alte recomandari in acesti bani

Link to comment
Share on other sites

Ok.Deci probabil voi strange pentru un amp serios. Si as merge pe Marshall, doar ca am auzit ca seria MG nu straluceste asa ca probabil voi strange pentru un Marshall AVT100X.

Daca se poate opini legate de modelul asta sau alte recomandari in acesti bani

 

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1295

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1641

 

Ambele au putere mare si 2 difuzoare de 12"

 

 

Sau poti sa iti iei un head:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1296

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1640

 

si cabinet:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1063

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1000

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild

Headul functioneaza si fara cabinet? Ca in cazul asta, recomandarile voastre sunt chiar ok din punctul de vedere al banilor.

Oricum o sa dau o fuga cat de curand pana in MC si o sa vad ce e pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Asta ai reținut din ce ai citit? Comparația eternã dintre lãmpi ºi tranzistori care s-a strecurat acolo a fost strict din punctul obiectiv de vedere al puterii (ºi implicit headroom-ului) vs. preț, masã ºi robustețe. Apoi am reamintit cã n-are nimic a face cu percepția subiectivã a tonului.

 

Hai sã nu continuãm thread hijacking-ul ãsta, totuºi. Rețineți doar sã nu confundați aprecierile estetice cu cele ºtiințifice.

 

Daca ai renunta la tonul asta de profesor, cred ca uneori chiar ai putea fi luat in serios. As mai fi interesat sa stiu cate din lucrurile de acolo, sau din cele spuse de tine pe forum, sunt constatari alte tale si cate adunate/compilate de pe alte site-uri de profil

Link to comment
Share on other sites

...ºi câte sunt derivate logic din aceleaºi legi ale fizicii pe care (se presupune cã) le-a învãțat toatã lumea la ºcoalã.

E adevãrat cã de producție muzicalã ºi specific de chitarã m-am apucat relativ recent dar cãrți de fizicã ºi în special electronicã citesc din gimnaziu.

Iar pe lângã interesul personal în ºtiințã am pregãtire formalã în arte, ceea ce îmi dã dreptul sã cred cã ºtiu mai mult decât puțin despre percepție, frumos ºi contrastul dintre proprietãți subiective ºi obiective.

Deci pentru ultima oarã, dacã observați lacune în logica mea vã rog sã le semnalați, pentru cã de asta avem metoda ºtiințificã. Dar cu argumente ce pot avea valoare logicã într-un context cât se poate de pragmatic.

Link to comment
Share on other sites

trag concluzia ca omul care a scris articolul este electronist si n-are nicio treaba cu chitara...clasic...are el dreptate pe ici-pe colo cu dimensiunea boxei si a difuzorului, dar in afara de asta abereaza suficient de mult incat sa nu-l iau in serios.

 

din acelasi ciclu: mi-am dus marshall-ul la un atelier de reparatii tv ca sa-mi schimbe intrerupatorul de power ca nu mai functiona becul din el si cand l-am scos de la reparat, electronistul de acolo mi-a spus ca nu intelege de ce tin de el, ca-i tehnologie invechita si suna prost pt ca distorsioneaza =))

desi sunt electronisti, cei care nu inteleg cu ce se mananca tonul de chitara ar trebui sa se limiteze la tv, dvd, hi-fi si alte treburi de genul pt ca, vorba unuia: "este loc pt toata lumea" si chiar exista electronisti care au ca hobby chitara sau au aprofundat subiectul.

 

Acela nu a fost electronist si mai ales nu in domeniu acustic ci doar un depanator care stie sa schimbe piese si cunoaste cateva scule hometheatre si mai citeste ceva reviste HiFi unde se discuta de toate pentru toti la nivel comercial .Oricum specie pe cale de disparitie caci nu mai este nevoie de asa ceva.Totul se arunca si nu se repara.

Link to comment
Share on other sites

Guest MoonFrozenChild
Lasã, mãi, cã el ascultã la cãºti.

Auzi, nu era deja un thread cu întrebãri ridicole?

Omule, nu am cantat niciodata pe asa ceva. Nu m-am mai confruntat cu asa ceva, deci era normal sa intreb. Ridicola sau nu, era ceva ce eu nu stiam si era vroiam sa aflu. Daca cineva a avut bunavointa sa imi si raspunda ii multumesc, pacat ca sar altii cu ,,papagalul" inutil

Link to comment
Share on other sites

Lasã, mãi, cã el ascultã la cãºti.

Auzi, nu era deja un thread cu întrebãri ridicole?

 

 

Omule, nu am cantat niciodata pe asa ceva. Nu m-am mai confruntat cu asa ceva, deci era normal sa intreb. Ridicola sau nu, era ceva ce eu nu stiam si era vroiam sa aflu. Daca cineva a avut bunavointa sa imi si raspunda ii multumesc, pacat ca sar altii cu ,,papagalul" inutil

 

Nu distrugeti si topic-ul asta, va rog!

 

Cat despre pustanul care a deschis topicul: zi-mi exact ce buget si ce vrei ca sa stiu ce sa-ti recomand. Ca idee eu iti spun sa te uiti dupa alea doua combo-uri despre care ti-am zis si o pedala buna, dar depinde ce fonduri ai la dispozitie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.