www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Blackstar Ht100 Sau Peavey 3120


Guest sith
 Share

Recommended Posts

Simt un fior rece punand astfel de intrebari in aceste vremuri grele ale seriozitatii, dar imi asum riscul!

 

Vreau sa-mi cumpar un amp nou full tube, 3 canale, reverb(preferabil) la un pret decent.

 

Cautand si examinand am ajuns la aceste doua variante: Blackstar Ht 100

Peavey 3120

 

Ideea este in felul urmator:

Vreau un amp cadin care pot scoate un ton de Heavy Metal folosind cele 3 canale exact pentru ceea ce au fost facutem, respectiv: Clean, Rythm si Solo(Lead).

Din ce am ascultat eu as tinde mai mult spre Blackstar deoarece Peavy-ul mi se pare mai infundat si avand in vedere ca detin un Valveking212, nu as mai vreau inca un am care sa fie la fel de "inchis".

 

Daca a incercat sau detine cineva unul dintre cele doua amplificatoare, v-as fi recunoscator daca ati impartasi pararile voastre cu mine.

Astept de altfel si alte propuneri inceea ce priveste Headuri cu 3 canale la un pret decent.

 

Mutumesc anticipat!

:)

Edited by sith
Link to comment
Share on other sites

Daca nu tii musai sa-ti iei head, ti-as recomanda mai curind combo-ul Blackstar Series One de 45 watti sau chiar ENGL-ul meu :)

 

Acum ontopic: am incercat recent headul HT-100 intr-un magazin din Londra, mi s-a parut a avea un raport calitate/pret excelent,

insa tot as fi ales altceva, fiindca nu suna suficient de HiFi pentru gustul meu (l-am comparat chiar cu Series One mai sus amintit).

Mai poti investiga pe unde a ajuns headul Koch pe care l-a avut Dragos (dass101), era cam in aceiasi bani si-i merita din plin.

 

 

Cred ca am incercat headul respectiv si suna cam "british" pentru gusturile mele.

Adevarul este ca, nici un Engl n-ar fi rau, chiar as prefera, dar sunt destul de scumpe.Mi-ar prinde bine un ENGL POWERBALL E645, dar costa cat costa.

Merci de informatii si recomandare! :)

Link to comment
Share on other sites

Esti sigur ca merita sa-ti limitezi asa mult optiunile vrand neaparat 3 canale ? Cu o pedala de overdrive/boost in fata ampului, activata pe canalul de gain, obtii foarte simplu si un al treilea canal - pentru lead.

 

 

Am incercat si varianta cu boostul/overdrive/eq impreuna cu canalul de gain dar nu e idealul meu pentru un sunet clar si curat( atat cat poate sa fie un sunet distorsionat).

Ideea este ca sunt simplist, cant Heavy, old school, asa cum a aparut el, clasic si asta imi doresc si de la un amp.

 

3 canale, fiecare cu eq lui, un reverb pe arc si asta e cam tot.Sa-si faca treaba fiecare canal, asa cum a fost conceput.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si varianta cu boostul/overdrive/eq impreuna cu canalul de gain dar nu e idealul meu pentru un sunet clar si curat( atat cat poate sa fie un sunet distorsionat).

Ideea este ca sunt simplist, cant Heavy, old school, asa cum a aparut el, clasic si asta imi doresc si de la un amp.

 

3 canale, fiecare cu eq lui, un reverb pe arc si asta e cam tot.Sa-si faca treaba fiecare canal, asa cum a fost conceput.

 

Tocmai am probat la sala un HK Tubeman bagat direct in power amp-ul unui marshall pe lampi si suna bine. Mai ales daca incerci sa iesi mai ieftin, ar fi o idee sa incerci varianta urmatoare: un preamp-pedala din asta (are 3 canale btw) si sa iti faci un power amp pe lampi la cineva care se ocupa cu construit amplificatoare. Poate fi o solutie decenta la bani relativ putini. HK asta are un singur eq, dar se poate regla in asa fel incat sa sune bine pt toate 3 canalele.

Bafta la cautari !

Link to comment
Share on other sites

Ai luat cumva in considerare varianta achzitionarii unui ENGl Thunder? Este o firma extraordinara, iar acest head are 3 canale, din pacate un singur gain si un singur eq, dar pretul sau este foarte bun, in raportul cu calitatea oferita (eu am unul). este doar o sugestie, sper sa-ti prinda bine si spor la cautat ce-ti doresti!

Link to comment
Share on other sites

Amplificatoare cu 3 canale independente nu sunt foarte multe ºi de obicei sunt foarte scumpe (în afarã de Bugera poate).

Dacã reuºeºti sã scapi de tradiționalisme ºi începi sã gândeºti modular ai sã vezi cã ai multe variante: distorsiuni/OD, procesoare, preamplificatoare, filtre (EQ), cabsim-uri, poweramp-uri º.a.m.d..

Paul Ciuci foloseºte POD ºi poweramp Mesa ºi cred cã e destul de "hard" ºi "old school": http://mibu.16.forumer.com/a/noul-rack-de-...ct_post329.html

Link to comment
Share on other sites

Guest alexdak
Amplificatoare cu 3 canale independente nu sunt foarte multe ºi de obicei sunt foarte scumpe (în afarã de Bugera poate).

Ce aveti voi cu Bugera?

Cred ca un Engl SH ar putea sa fie rezonabil la pret, asta daca nu te deranjeaza SH.

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-a placut teribil Blackstarul. Dar am vazut la un mom dat ca "amendai" faptul ca suna prea british Koch-ul. Ei bine, si Blackstarul e al naibii de british. Desi cum mia zicea cineva pe aici, cu o pedala in fata poti sa-l "sucesti". Si Blackstarul e din cu totul alt film decat Peavey 3120, 5150, 6505 samd. Poate ca ar trebui sa te decizi exact cum vrei sa suni.

 

PS: recomandarea mea - Laney. Minunat pt banii lui si suna de nu se poate. La fel, nu are 3 canale, dar o pedale te rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.