www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cand Scot Corzile De La Chitara


Guest Sam The Pirate
 Share

Recommended Posts

Guest Sam The Pirate

23232.jpg

Deci, partile acelea incercuite mi-au iesit atunci cand am scos corzile de pe chitara. Aveti vro idee daca e de la chitara sau e altceva?

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Normal n-ar trebuie sa iasa :) Nu sunt desfacuti din suruburi sau ceva...

Si ce ar trebui sa fac sa le pun la loc.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Stiu ca puntea ("stopbar-ul") nu e fixata decat de tensiunea corzilor, de partea ailalta nu stiu ce sa zic, vezi pe gugal. Alta data ai grija sa nu iti ciobeasca vopseaua, cand se desprinde.

Momentan, nu de vopsea imi e mie... Nu prea stiu ce sa ma fac in momentul asta...

Link to comment
Share on other sites

Normal n-ar trebuie sa iasa

Ai bazat aceastã afirmație pe experiența îndelungatã cu chitare gen Les Paul sau pe proprietãțile acestui tip de bridge + tailpiece în general?

 

@Sam The Pirate, când pui corzi noi fii atent sã pui ºi "pãrțile" la loc cum erau.

 

Bea o bere si uita-te la meci.

Aparent e minor.

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Gata, am pus corzile si multumesc pt. toate reply-urile si pm-urile. Am aflat mai multe despre chitara, credeam ca e ceva de la chitara, dar dupa ce am pus corzile am inteles mai bine. Mersi in special lui Nenea Rau :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
lasa ca eu am floating bridge.. imi pleaca cu totul daca nu sunt atent atunci cand schimb/slabesc corzile :))

Ai tot LP?

Link to comment
Share on other sites

Si ce ar trebui sa fac sa le pun la loc.

 

Foarte grav .Trebuie sa cumperi alta chitara .

 

Tu cati anisori ai mama? Invatati "Solicitari" la scoala din comuna? .Stii sa masori cu "Subler"-ul ,da cu "micrometru"?

 

 

Deci cordarul se agata in "carligele" respective de bolturi si este tinut de tensiunea corzilor .

cand ai toate corzile montate si acordate poti sa incerci sa tragi cu mana de cordar sa vezi daca poti sa-l misti.

 

Calusul la fel este tinut de tensiunea corzilor care il apasa in jos.

 

 

 

Iata ce a patit altul cand a vrut sa schimbe corzile:

 

 

 

Ca sa nu se intampkle asemenea accidente se pot lipi partile componente cu "PICATURA" .

 

La un Banjo o fi lipit calusul ? sau si acela "cade" cand dai jos corzile?

 

 

 

Sa vezi ce se intampla cu un "Floyd" cand dai jos corzile. Jale !

 

Daca e greu ptr tine ( pentrucasa intelegi) se rezolva problema prin schimbarea pe rand ...numai cate o coarda .

Deci .Dai jos o coarda si pui alte in loc ,apoi dai jos alte coarda uzata si pui una noua in loc si tot asa pana schimbi toate corzile.

 

Si aici se discuta despre coarda :

 

http://www.tircuarculoradea.ro/istoric.php

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.