www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Studio De Muzica.


Guest Auxentiu
 Share

Recommended Posts

Guest Auxentiu

Buna ziua. Am sa fiu putin off-topic.

Vreau sa imi fac un studio acasa. Nu stiu ce fel de boxe si mixer sa aleg. unde sa caut... Am un buget de 40 de mil deocamdata. de 10 milioane vreau sa iau un set de tobe si de 10 o chitara bass. Mai raman 20 de mil pt mixer si boxe. Va rog frumos , daca aveti o idee , sa imi spuneti unde asa putea cauta, ce fel de boxe miar trebui.. Va rog frumos ! :)

Link to comment
Share on other sites

Boxe... musai sa fie monitoare de studio: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...ndProductID=638

 

Mixer... f misto, cu multe multe efecte :) : http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1854

 

 

Si nu ar strica si niste casti de studio profi: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1841

 

Perfect in buget... cu raport calitate/pret super bun :)

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

multumesc. mai am o intrebare... ce parere ai de http://www.senia.ro/index.php/produs/detal...ctiva-400W/6870 ?

 

sper ca nu pentru respectivul studio... :) ... n-ai ce sa cauti cu asa ceva in studio :)

Daca pentru sonorizari... personal am o problema cu "Bergenbier-urile"... nu suna nimic... dar macar sunt ieftine. :) Modelul asta am avut nefericita experienta sa le aud multe ore cand am terminat facultatea la banchet... niste medii ingrozitoare... bine... nici baiatul de la sunet nu ara tocmai un geniu al profesiei...

 

Sunt convins ca isi vor exprima si altii parerile contrarii... macar sper sa "aud" niste argumente si nu texte din ciclul: "- Ba, esti prost ca "Beringherele" sunt cele mai number one si au "craft" si tin nunta fara probleme..." :lol:

Edited by TB_TM
Link to comment
Share on other sites

Guest Auxentiu

ok :)) am inteles . o sa mai vad o sa mai caut. ... boxele prezentate de tine, mi se par bune. cred ca pot sustine un bass, o chitara electro-acustica, si microfoanele pentru tobe. ... si as vrea un mixer amplificat

multumesc mult !

Link to comment
Share on other sites

Guest Auxentiu

da. nu e termenul potrivit. ... vreau sa amenajez o camera in care sa pot canta cu prietenii mei . noi vrem sa cantam impreuna, poate ne facem formatie daca ne iese ceva.

Link to comment
Share on other sites

Boxele le alegi in functie de ce si cum canta bateristul (presupunand ca tobele nu vor fi amplificate): ori ochiometric ori masori SPL-ul tobelor si calculezi eficienta (sensitivity) si puterea necesare, corelate cu constrangerile financiare. In functie de ce cantati iti poti stabili si headroom-ul de care ai avea nevoie.

Si tine minte ca intrarile de mixer nu sunt potrivite pentru instrumente cu doze magnetice pasive, deci iti trebuie si DI-uri daca nu folosesti efecte sau doze active/preamplificare onboard.

Mai e si problema tratamentului acustic.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cea mai buna idee. Poate daca o sa cantati jazz, bluegrass, eventual blues etc.

Nu puterea e problema caci amplificatoarele sunt relativ ieftine in ziua de azi. Dar iti trebuie un spatiu destul de mare si bine tratat ca sa poti intelege ceva si "acasa" nu ma duce cu gandul la un astfel de spatiu. Gandeste-te ca nici in localuri mici sau medii nu se amplifica tobele de multe ori, desi din nou depinde mult de ce se canta.

 

In final degeaba facem Intrebari si raspunsuri aici. Tu trebuie sa studiezi tehnica elementara de captare/sonorizare, tratare acustica, amplasare s.a.m.d. Sau apelezi la o firma care ofera consltanta si servicii in domeniu, sa studieze situatia ta precisa si sa-ti propuna solutii.

Link to comment
Share on other sites

la 10 mil nush ce tobe iei dar sigur nu vor tine mult cu banii aproape te apropii de un sonor 505 sau 507 sh. nu e nevoie sa amplifici tobele. oricum cel mai mare zgomot il va face toba.

 

cu siguranta iti trebe un mixer si niste boxe asta daca nu iei in calcul varianta amp pt fiecare instrument.

Link to comment
Share on other sites

la tobe voi pune microfoane...

 

ai zis de studio(aici iti trebuie o placa de sunet buna pentru comp)apoi ai inceput sa zici de sala de repetitie...cred ca e mai bine sa te hotarasti ce vrei sa faci,in bugetul asta trebuie sa alegi una sau alta.

Daca faci sala de rep. nu mai ai nevoie de mic. la tobe si de boxele de studio,daca faci studio iti trebuie monitoarele,o placa de sunet buna,mixer,microfoane,amp-uri,comp...asa ca un minim de scule(sper ca nu am uitat ceva)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Guest Auxentiu

nu fac misto de nimeni. eu chiar cred ca o sa imi iasa o sala de repetitie buna. eu deja doua chitari. am un aplificator.... si am bani sa imi iau restul...

Link to comment
Share on other sites

In acest topic http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=78 sunt descrise salile de repetitii care se inchiriaza. Vezi una care are minimul necesar. Macar sa-ti faci o idee ce scule iti trebuie. In rest cred ca aici pe forum gasesti cam tot ce-ti trebuie sa-ti mobilezi sala la preturi decente.

Link to comment
Share on other sites

ptr repetitii:

-set de tobe(vezi mileniun sunt ieftine)

-un mixer(minim 6canale-chitari,voce)vezi behringer sunt ieftine, cu 2 boxe active(ai postat ceva mai devreme una de la behringer)

-amp de bass vezi tot behringer(nu baga bass-ul prin mixer ca distrugi boxele in scurt timp)

-un microfon (vezi setul de la behringer cu 3microfoane-160lei)

Mult succes! :)

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua. Am sa fiu putin off-topic.

Vreau sa imi fac un studio acasa. Nu stiu ce fel de boxe si mixer sa aleg. unde sa caut... Am un buget de 40 de mil deocamdata. de 10 milioane vreau sa iau un set de tobe si de 10 o chitara bass. Mai raman 20 de mil pt mixer si boxe. Va rog frumos , daca aveti o idee , sa imi spuneti unde asa putea cauta, ce fel de boxe miar trebui.. Va rog frumos ! :)

 

GOOGLE

 

keyword : "HOME STUDIO" ,"HOME RECORDING"

 

Si dai de tot ce te intereseaaza.

Link to comment
Share on other sites

a trecut pe sala de repetitii :)

 

TOT

 

GOOGLE

 

music rehersal room ,red space music rehearsal studios music bank rehearsal studios rivington music rehearsal studios harvard music practice rooms

ucla music practice rooms nyu music practice rooms ...........etc

Daac gasesti studiouri pe net vei veda ca se dau tate instrumentele si aparatele plus microfoanele folosite.

Tot de pe aceste site-uri i gasesti linkuri si la Forum-uri de specialitate ..etc....

 

Studiourile au "sala " de repetitii/interpretare/inregistrare .

Link to comment
Share on other sites

Studiourile au "sala " de repetitii/interpretare/inregistrare .

 

Da au si bani,aia :)

Topicul asta e de genul...hai sa vorbim discutii...daca vrei gasesti solutii pentru ceea ce vrei sa faci.

Eu cand eram mic si prost,aveam o "formatie" de prieteni si ne chinuiam cu chitara(chitara rece cu doza de pic-up) prin casetofoane,magnetofoane...si cantam(asta e ideea pana la urma,sa canti)

Iti iei strictul necesar de banii care ii ai,deja nu il mai inteleg ce vrea sa faca...doar vrea sa se simta sponsor sau ce? Normal fiecare vine cu cate ceva.In fine banii lui,treaba lui.

 

Pana la urma in ziua de azi exista atata informatie incat acest topic e degeaba,vorba lu karpi: "google" :)

 

 

P.S.Ca veni vorba de home studio: 279euro http://www.thomann.de/de/swissonic_easy_us...ding_bundle.htm

Edited by Fictum
Link to comment
Share on other sites

In momentul ce ai loc sa faci o sala de repetitii prevezi ptr viitor si o instalatie de inregistrare .Oricum trebuie sa tratezi minimal sala ca sa nu deranjeze reflexiile .De aici pana la o sala care poate fi si ptr inregistrari nu mai e mare diferenta.

 

Daca nu vrei sa faci un studiou in care sa inregistrezi cvartet de viori etc... ci preponderent scule electronice /amplificate nu este nevoie de mare lucru.Microfoanele pozitionate in fata difuzoarelor capteaza 90% sunetul direct dat find SPL-ul mare .

Doar cu tobele ai problema .Am prieteni cu studiou ,cea mai mare problema este spatiul .Restul se poate realiza.Ptr inceput oricum nu trebuie nimanui scule de $1000000 ca sa inveti .Incepi cu ceva simplu si ieftin .

 

Mixerul este bine sa fie calitativ macar in cea ce priveste zgomotul .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.