www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Întrebari Guitar Rig


Guest soldatu'
 Share

Recommended Posts

Guest soldatu'

E normal ca la anumite preseturi - în special de metale, dar și la classic rock sau acolo unde am distors spre maxim și gain mare - sã-mi fluiere și sã-mi șuiere boxele "by default"?

 

La unele preseturi, nu am zgomot de fond, dar cum ating ușor o coardã (fãrã sã o ciupesc, doar pun degetul pe ea), începe sã scoatã ceva sunete ciudate.

 

La alte preseturi când stau lângã calculator șuierã boxele iar când mã mut doi metri mai încolo, înceteazã. E un fel de feedback? Totuși boxele n-au volum mare și nu cred ca humbuckerul sã fie atât de sensibil.

 

Menționez cã chitara este HSS, eu o țin tot timpul pe humbucker și s-ar putea sã fie cam sensibil, chiar și atunci când e pe "clean", dacã bat ușor cu degetul în corpul chitãrii, tot ies ceva sunete.

 

Mai menționez cã sunt începãtor, deci n-are rost "sã-mi rupeți urechile", mai bine îmi explicați calm. :)

Link to comment
Share on other sites

Dai dublu click pe noise gate chiar daca e dat la maxim, daca ai monitor CRT incearca sa nu stai aproape de el sau pur si simplu stinge-l.Bafta!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu sunt incepator.. dar, pana vine cineva mai greu, sa ma bag:

E normal ca la anumite preseturi - în special de metale, dar și la classic rock sau acolo unde am distors spre maxim și gain mare - sã-mi fluiere și sã-mi șuiere boxele "by default"?
da, trebuie sa pui un prag de zgomot a semnalul de intrare.
La unele preseturi, nu am zgomot de fond, dar cum ating ușor o coardã (fãrã sã o ciupesc, doar pun degetul pe ea), începe sã scoatã ceva sunete ciudate.
eu aveam invers.. cand nu atingeam corzile aveam un usor zgomot... atingeam - disparea; am inteles ca era o problema cu circuitul de masa, si am rezolvat-o lipind masa unui potentiometru de volum la bridge (era un cablu de la fabicant, ascuns frumos prin corpul chitarii.. dar clar nu isi facea treaba). Ai putea avea o problema inrudita.
La alte preseturi când stau lângã calculator șuierã boxele iar când mã mut doi metri mai încolo, înceteazã. E un fel de feedback? Totuși boxele n-au volum mare și nu cred ca humbuckerul sã fie atât de sensibil.
cat de mari sunt boxele?
Menționez cã chitara este HSS, eu o țin tot timpul pe humbucker și s-ar putea sã fie cam sensibil, chiar și atunci când e pe "clean", dacã bat ușor cu degetul în corpul chitãrii, tot ies ceva sunete.
am avut recent instalate niste pickupuri de la ibanez la care sesizam foarte serios efectul asta... (mai ales cand ciocaneam in rama pickupului). acum am niste epiphone, la astea nimic... sunt si eu curios sa aflu ce zice lumea despre asta.

 

S-a mai discutat de 100 de ori despre asta.
eu inteleg ca or fi multe informatii utile pe forumul asta.. dar un link este si el folositor.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest rocksoad93

am si eu o problema, imi tiuie tot timpul, ce ar fi de facut ? ...

 

folosesc chitara rece, deci cu microfonul bagat in ea

Edited by rocksoad93
Link to comment
Share on other sites

Guest rocksoad93

nu face microfonie, folosesc casti.

 

daca folosesc alt program gen Amplitube tot asa face .... :)

Edited by rocksoad93
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.