www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Earplugs La Repetitii


robinfinity
 Share

Recommended Posts

Hello!

 

Am luat acum aproape un an nishte dopuri profi pt urechi, pentru concerte (sa nu imi f... urechile daca sonorizarea e proasta si stau aproape de boxe), si ieri mi-a venit ideea sa le incerc la repetitie, sa imi mai feresc un pic urechile.

 

Am fost extrem de surprins cat de clar s-a auzit totul. cu dopurile bagate complet, volumul s-a redus pana la un volum de ascultat muzica acasa (nivelul la care vecinii inca pot dormi) si am putut sa aud foarte clar fiecare instrument (de obicei era un sunet aglomerat si zgomotos - cantand metal, volumul e necesar sa acoperim tobele). Mi-am auzit bine vocea, colegii spuneau ca nu am cantat nici mai tare nici mai incet ca de obicei, si intelegeam bine colegii inclusiv cand vorbeam in pauza de repetitie. din bass parca dispare un pic din "growl" dar pentru chitara e la fix.

 

Daca va ganditi sa va protejati urechile, eu zic sa incercati nishte dopuri. Nu zic de unde le-am cumparat, ca nu vreau sa imi sara nimeni in cap ca fac reclama, dar sunt foarte multumit si ma gandeam ca poate ajuta si pe altii sa stie ca exista un mod sa isi auda instrumentele bine (chiar mai clar) fara sa isi strice auzul.

Link to comment
Share on other sites

Hello!

 

Am luat acum aproape un an nishte dopuri profi pt urechi, pentru concerte (sa nu imi f... urechile daca sonorizarea e proasta si stau aproape de boxe), si ieri mi-a venit ideea sa le incerc la repetitie, sa imi mai feresc un pic urechile.

 

Am fost extrem de surprins cat de clar s-a auzit totul. cu dopurile bagate complet, volumul s-a redus pana la un volum de ascultat muzica acasa (nivelul la care vecinii inca pot dormi) si am putut sa aud foarte clar fiecare instrument (de obicei era un sunet aglomerat si zgomotos - cantand metal, volumul e necesar sa acoperim tobele). Mi-am auzit bine vocea, colegii spuneau ca nu am cantat nici mai tare nici mai incet ca de obicei, si intelegeam bine colegii inclusiv cand vorbeam in pauza de repetitie. din bass parca dispare un pic din "growl" dar pentru chitara e la fix.

 

Daca va ganditi sa va protejati urechile, eu zic sa incercati nishte dopuri. Nu zic de unde le-am cumparat, ca nu vreau sa imi sara nimeni in cap ca fac reclama, dar sunt foarte multumit si ma gandeam ca poate ajuta si pe altii sa stie ca exista un mod sa isi auda instrumentele bine (chiar mai clar) fara sa isi strice auzul.

zi-mi ce fel de dopuri sunt?(marca, model) nu-mi spune de unde le-ai luat, ca ma descurc cu asta

Link to comment
Share on other sites

Eu am Elacin ER20S

http://www.amazon.co.uk/Elacin-Earplugs-ER...s/dp/B000UJ8RHE

 

LE: Am citit review-urile de aici, si cineva scria: "Just a little note to say that the Etymotic ER-20s plugs and the Elacin ER-20s are both exactly the same made by the same people."

Initial si eu credeam ca voi avea Etymotic si nu intelegeam de ce scrie Elacin pe ele, acum inteleg :). BTW, arata la fel ca poza lui dass101 inclusiv cutia cu lantishor :)

 

P.S.: Ce m-a facut sa incep topicul asta a fost nu doar ca nu imi mai stric urechile, ci faptul ca se auzea extrem de clar sunetul dupa ce le-am pus, plus ca puteam vorbi cu ceilalti fara sa urlu eu sau fara sa urle ei la mine :). A, si pot fi bagate doar pe "jumatate" daca totusi vrei sa auzi un pic mai "tare".

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

La repetitii trebuie sa se cante la volum cat mai mic ,controlat .

Bateristul daca nu stie inca sa bata exact si la "volum " mic sa invete ca de fapt de aici vine problema.

La chitara se poate canta si cu 0,1W ba si la rece fara amplificare. .

Cu dopuri in ureche nu ai control si nu poti nuanta nimic canti la nimereala mecanic in plus auzi mai tare vibratiile joaselor si zgomotele subsonice.O idee ar fi dopurile casca audio in care sa compensezi unele medii /inalte la volum convenabil.dar nu ajuta numai pana la un volum general al trupei.

Chiar si cand exersez/cant acasa cu casti aud zgomotele josae si subsonice mult mai clar si prezente ce pana atunci sunt mascate de zgomotele din banda de medii unde auzul este mai sensibil.

Zgomotul /sunetul nu are voie sa depaseasca aprox 84dB la nivelul urechii nu numai pentru deteriorarea auzului ci si pentru ca nu mai poti distinge nimic din ce auzi .

Ideea este sa se repete la volum mic.

Daca bateristul mai are pana invata sa bata "fin" dar cu timing si groove sa-si cumpere o garnitura fara cutii de rezonanta , poate sa dea in ele pana le sparge si nu umbreste restul instrumentelor . Suna surprinzator de bine .

Link to comment
Share on other sites

Eu am auzit bine totul cand repetam, si chiar mai clar, ca si nivel de comparatie, cam ca si trecerea de la casetofon la CD.

A, si intr-adevar, pare mai ciudat la inceput, dar eu m-am obisnuit dupa 5-10 minute cu ele, plus ca imi auzeam mult mai exact notele, nu se spalau impreuna cu restul.

Pe de alte parte, parerea mea e ca in metal totusi dai mai in forta in tobe decat in Jazz sau in Blues.

 

Eu am vrut sa subliniez ce fain mi-a fost mie ca am descoperit dopurile Etymotic/Elacin. E bine sa isi spuna fiecare parerea despre dopuri, mi-ar placea sa aud si altii care au incercat astea, sau alte marci, etc, daca le-au placut sau nu. Am citit cateva review-uri si pe net si erau bune :)

 

Uite si link-ul oficial: http://www.elacin.co.nz/er20s.html

Si asta e interesant de citit: http://www.elacin.co.nz/er20study.html

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce marca foloseste robinfinity, dar iti recomand eu Etymotic http://www.etymotic.com/ephp/er20.aspx Am de vreo 2 ani, nu cint niciodata la repetitii fara ele.

 

Dragos le-a luat de la mine. Eu aveam nevoie si am luat direct de la ei, doar ca pentru o singura pereche iesea foarte scump, asa ca am luat 5 perechi si au iesit pe vremea aia la 50 ron perechea. Am dat la mai multi prieteni si toata lumea a fost fericita :)

Link to comment
Share on other sites

karpi, ai probat cumva Etymotic/Elacin? Am din nou senzatia ca nu ai inteles despre ce se discuta aici.

 

O fi avand eu deja auzul deteriorat ( hehe) dar acea "curatire" a cea ce auzi prin /cu protectoarele este "FALSA" deci efectiv nu auzi ce se intampla in realitate si vei avea un sunet groaznic catre spectatori .Si nici nu ai cum sa dai expressivitate interpretarii .

 

Rezolvarea cum am amintit este sa se cante la volum "moderat" .

 

Ca marea majoritatea a chitaristilor nu canta pe o scena ci executa mecanic si fara dinamica "passaje " este alta poveste .In acest caz este destul sa auzi pulsatia tobei si sa stii cand incepe si se sfarseste o piesa.Sunt enorm de multe trupe care "canta" mecanic.

 

Dar de fapt cu instalatii de scena tip "criza" nici nu are rost sa te chinui sa ai expressivitate.In plus daca ai o sala de repetitii suficient da spatioasa si cata antifonata nu deranjeaza 30W la chitare si nici tobele poate sa bata cum vrea .Am reppetat la organist in studioul .Singura treaba ce deranja era vocea care mai penetra la cate o frecventa rezonanta deranjant cu vre-o 110dB daca te aflai cu urechea chiar in fata difului . De fapt nu a fost reglata corectia cu EQ si compresor.

 

La repetitii se repeta nu se face proba de sunet ( sau de ureche) .Inainte cand pe timpul lui Ceasca erau conditii nu ca si acum inainte de concert faceam repetitii pe acte o scena ca sa punem la punct "sunetul" si sa vedem ce si cum.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.