www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Durere Degete


Vali184
 Share

Recommended Posts

  • 10 months later...
Guest enneldam

metoda pe care o am eu de chitara te pune sa faci niste exercitii in prima sesiune .. exercitii pentru degete si sa prinzi dexteritate pe grif. mentionez ca sunt incepator si deja ma dor degetele de tampesc :) dar nu ma las...

 

buna! eu tot din categoria de incepatori fac parte...sa zicem aproximativ o luna...recunosc, dupa o saptamana mi s-a luat (la propriu) un rand de piele de pe buricele degetelor, iar acum dupa cam o luna s-a ingrosat binisor de tot...problema e alta...vad ca ai scris de niste exercitii...care ar fi acelea, in afara de invatatul acordurilor?...ma gandesc la ceva care sa dea mai multa elasticitate degetelor? de ex imi ies toate acordurile mai putin bare-urile...nu ies...pur si simplu...deci...exercitii???...

multumesc!

Link to comment
Share on other sites

buna! eu tot din categoria de incepatori fac parte...sa zicem aproximativ o luna...recunosc, dupa o saptamana mi s-a luat (la propriu) un rand de piele de pe buricele degetelor, iar acum dupa cam o luna s-a ingrosat binisor de tot...problema e alta...vad ca ai scris de niste exercitii...care ar fi acelea, in afara de invatatul acordurilor?...ma gandesc la ceva care sa dea mai multa elasticitate degetelor? de ex imi ies toate acordurile mai putin bare-urile...nu ies...pur si simplu...deci...exercitii???...

multumesc!

 

http://www.justinguitar.com/

Link to comment
Share on other sites

Chitara clasica cu corzi din metal? Asta nu prea cred. Clasica nu are truss rod si nu suporta tensiunea corzilor din metal. Sorry, tu spui gogosi.

 

Crede-ma ca am avut ocazia sa cant pe asa ceva, si chiar, odata, mi-a venit un prieten de familie cu o chitara aproape sa explodeze din cauza tensiunii corzilor de otel, care erau puse pe o chitara clasica. Multi nu stiu, si fac ce ii duce capu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest metalhead000

acum vreo 2 saptamani am patit si eu chestia cu durerea. Am avut o cantare la un restaurant si trebuia sa cant pe o electro-acustica , iar eu inainte de asta am cantat un an doar pe clasica si electrica ( corzi moi ). Am repetat intr-o zi (toata ziua) pe electro-acustica si seara nici macar nu mai puteam atinge corzile de durere :) , desi am 3 ani de vechime in cantatul la chitara. Oricum , durerea a trecut in vreo 2 zile si am reusit sa incant impreuna cu un coleg lumea din restaurant :D.

Imi amintesc si eu la inceput cum stateam si ma uitam la chitara neputand canta la ea din cauza durerii , dar pana la urma tot o luam in mana si ma mai chinuiam un pic. Din posturile pe care le-am vazut am observat ca unii ati precizat o durata de 2 luni pana v-ati acomodat cu durerea , dar ,sincer, eu cred ca m-am acomodat in mai putin de o luna (nu puteam canta o zi intreaga , dar jumatate da :D )

 

SPOR si sa nu te dai batut din cauza unei dureri amarate :)

 

EDIT : :D acum ti-am vazut postarea de mai sus!laugh.gif

Edited by metalhead000
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Acum vreo 2-3 zile mi-am cumparat o acustica.Sunt foarte multumit de ea,ma dor degetele de mor,dar nu ma las si de azi-dimineata cred ca am cantat 4-5 ore.Problema e alta.Poate exista riscul de a aparea basici(dinalea pline cu puroi?)?Cu durerea nu am absolut nicio problema dat fiind faptul ca sunt foarte motivat sa devin un rockstar:))

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 2-3 zile mi-am cumparat o acustica.Sunt foarte multumit de ea,ma dor degetele de mor,dar nu ma las si de azi-dimineata cred ca am cantat 4-5 ore.Problema e alta.Poate exista riscul de a aparea basici(dinalea pline cu puroi?)?Cu durerea nu am absolut nicio problema dat fiind faptul ca sunt foarte motivat sa devin un rockstar:))

Daca o sa mai ai degete ...hehe ... LOL(o)

 

Prima data vizioneaza filmul ROCKSTAR .

 

Ia-o nai domol daca se fac basici dupa nu mai poti canta cel putin 2 saptamani deci nu ai realizat nimic ci pierzi,,

Link to comment
Share on other sites

Acum vreo 2-3 zile mi-am cumparat o acustica.Sunt foarte multumit de ea,ma dor degetele de mor,dar nu ma las si de azi-dimineata cred ca am cantat 4-5 ore.Problema e alta.Poate exista riscul de a aparea basici(dinalea pline cu puroi?)?Cu durerea nu am absolut nicio problema dat fiind faptul ca sunt foarte motivat sa devin un rockstar:))

 

"Relax , take it easy"

Link to comment
Share on other sites

"Relax , take it easy"

 

"Chill out,smoke some weeds and rock out that guitardrinka.gif ."

 

Durerea de degete o mai tin si eu minte de cand am inceput la chitara pe blogu' "Lectii de Chitara",cred ca pe tip il chema gabi...Cum spuneam...just chill out and play the guitarbiggrin.gif.

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.