www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Durere Degete


Vali184
 Share

Recommended Posts

Am o chitara acustica de 2 zile si incerc sa invat niste acorduri. Stiam ca voi avea dureri la degete, dar nu ma asteptam la dureri mari. Nu tin nici 15 secunde corzile apasate si deja trebuie sa ma opresc din cauza durerii. E normal sau nu tin bine apasat?

 

E posibil sa ai corzile foarte sus,lucru care pentru un incepator si nu numai e foarte aiurea,fiindca sunt greu de apasat.Daca intr-adevar sunt foarte departate pileste partea aceea alba de pe cordar,dar fiind incepator nu prea iti recomand sa incerci!Daca ai vreun prieten care se pricepe roaga-l pe el sa te ajute :) .

 

Bafta la invatat :)

Link to comment
Share on other sites

e destul de normal sa te doara degetele si sa faci bataturi in primele zile.. dar, oricat de sus/tari/etc ar fi corzile, te vei obisnui iar pielea de pe varfurile degetelor se va ingrosa.

cu timpul vei invata sa eficientizezi modul in care apesi si vei realiza ca nu e nevoie sa apesi atat de tare ca sa obtii ceea ce vrei :)

 

ca un ajutor temporar, poti acorda chitara cu un semiton mai jos (in loc de EADGBe acordezi Eb Ab Db Gb Bb eb) si atunci corzile vor fi ceva mai moi.

nu face asta prea mult timp, totusi.. pentru ca.. iti vei obisnui urechea cu sunete ... 'nenaturale' :)

(ca sa nu fie nimeni confuz, prin 'nenatural' ma refer la faptul ca tu vei lua un acord sol major si vei obtine, de fapt, un fa# major, care este un acord dintr-o alta tonalitate)

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

baga orice acord vrei tu si tine strans....iar dupa incepi sa reduci din tensiune astfel incat sa iti dai seama care e valoarea minima de incordare/apasare a degetelor pe care trebuie sa o folosesti ca sa sune acordul.

Link to comment
Share on other sites

Eu am invatat sa cant pe o chitara clasica cu corzi de acustica. In dreptul fretului 12 era o distanta cam de 1cm intre corzi si griff. :)

Dupa vreo 2 luni de cantat zilnic, n-am mai simtit nici o durere. E foarte normal sa te doara, dar te vei obisnui.

 

+1!Prima mea chitara a fost un stagg clasic pe care erau puse corzi de acustica...Dupa un an de cantat pe ea,la prima intalnire cu o acustica mai bunicica am zis ca mi-a pus Dumnezeu mana in cap :lol: ,dar poate a fost buna si experienta aia ca am capatat mai mula forta in degete;).asa si tu vali decat sa faci ce am zis mai sus mai bine exerseaza cat mai mult si iti va deveni tot mai usor :) .

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Asa am patit toti la inceput, dupa o vreme ti se intareste pielea oarecum si nu mai simti si nu mai ti acordul la fel de strans. O sa vezi ca vei deveni mai relaxat(a). Asta e doar o chestiune de timp, repeta pe fiecare zi (2-3h) si vei vedea progresul....

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Pai eu asa am facut ca sa scap de durere...

"repeta pe fiecare zi (2-3h) si vei vedea progresul.... "

 

Sunteti culmea, unii dintre voi ati uitat cum e la inceput. Omu zice ca simte durere dupa 15 secunde si tu il pui sa exerseze 2-3 ore?

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

incearca sa rezisti...si te vei obisnui. Fa pauze, iei 2 acorduri, stai 2 min si tot asa...la inceput e mai greu...te obisnuiesti apoi

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
incearca sa rezisti

 

Daca auzi/vezi acest mesajt inseamna ca TU esti rezistenta !

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Si ce ai fi vrut sa ii spun? sa se lase de chitara? e greu, asa e. Doare putin la inceput...canti cat poti...si te obisnuiesti. Oricum...durerea asta infernala dureaza maxim o saptamana.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

Este perfect normal, dar nu e umpic cam mult sa o iei din primele zile cu acorduri?

Oricum, durerea va trece cu timpul din cauza ca ti se va ingrosa din ce in ce piela varfurilor degetelor mainii stangi (daca esti dreptaci).

 

Succes la invatat! :)

Link to comment
Share on other sites

cand incerc sa fac acourdul La major ma dor foarte tare degetele. celelalte nu le-am incercat inca. La unele trebuie sa apas 3 corzi deodata si inca nu am forta in degete si rezulta un sunet bazait cum se loveste coarda de dungile alea de metal (scuzati-ma, nu stiu cum se numesc) de pe grif. In rest, cand vreau sa apas doar o coarda, nu ma prea doare. Cel mai bine e pe coarda E sau 6. Fiind cea mai groasa, o tin apasat destul de usor. Va mai trebui sa capat ceva forta in degete si varfurile sa se intareasca de la sine. Pe coarda e sau 1 e ceva mai dificil. O simt "bine" in deget si ma cam doare pe acolo. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
cand incerc sa fac acourdul La major ma dor foarte tare degetele. celelalte nu le-am incercat inca. La unele trebuie sa apas 3 corzi deodata si inca nu am forta in degete si rezulta un sunet bazait cum se loveste coarda de dungile alea de metal (scuzati-ma, nu stiu cum se numesc) de pe grif. In rest, cand vreau sa apas doar o coarda, nu ma prea doare. Cel mai bine e pe coarda E sau 6. Fiind cea mai groasa, o tin apasat destul de usor. Va mai trebui sa capat ceva forta in degete si varfurile sa se intareasca de la sine. Pe coarda e sau 1 e ceva mai dificil. O simt "bine" in deget si ma cam doare pe acolo. Multumesc tuturor pentru sfaturi.

 

Probabil fiind subtire, coarda 1 te taie la deget. Insa eu iti zic ca e mai bine sa o iei mai usor la inceput si peste cateva saptamani daca te descurci bine la cantecele usoare poti sa treci sa mai inveti si cateva acorduri (parerea mea).

Link to comment
Share on other sites

Guest elvisdaniel

metoda pe care o am eu de chitara te pune sa faci niste exercitii in prima sesiune .. exercitii pentru degete si sa prinzi dexteritate pe grif. mentionez ca sunt incepator si deja ma dor degetele de tampesc :) dar nu ma las...

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
metoda pe care o am eu de chitara te pune sa faci niste exercitii in prima sesiune .. exercitii pentru degete si sa prinzi dexteritate pe grif. mentionez ca sunt incepator si deja ma dor degetele de tampesc :) dar nu ma las...

 

Exact, cel mai bine se incepe cu exercitii. Acesta-i sensul, exercitii -> melodii usoare -> acorduri -> melodii cu acorduri -> melodii complexe ->etc.

 

Mai arunca din cand in cand si un ochi pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion
Eu am invatat sa cant pe o chitara clasica cu corzi de acustica. In dreptul fretului 12 era o distanta cam de 1cm intre corzi si griff. :)

Dupa vreo 2 luni de cantat zilnic, n-am mai simtit nici o durere. E foarte normal sa te doara, dar te vei obisnui.

 

Chitara clasica cu corzi din metal? Asta nu prea cred. Clasica nu are truss rod si nu suporta tensiunea corzilor din metal. Sorry, tu spui gogosi.

Link to comment
Share on other sites

S-o luam mai cu inceputul. Spui ca deocamdata stii un singur acord (parca La major). Tind sa cred ca nici nu acordezi chitara bine. Fa-ti rost de un tuner sau roaga pe cineva sa te invete. Acordand prea sus (pana formezi urechea, te poti duce ca berila sus, cu un ton-doua-trei) orice apasare care elimina buzz-ul va fi un chin. Daca si asa durerile sunt foarte mari (dupa cum spui), incearca pe o alta chitara care are actiunea mai joasa (distanta corzi-taste mai mica). Daca nici asa nu merge, desi ma indoiesc, totul tine de exercitiu.

Link to comment
Share on other sites

daca toate ziua as da pe un singur acord cred ca si eu as avea dureri la degete :)

 

incearca un exercitiu pe un ritm banal "jos jos sus jos jos sus " macar 3 acorduri (Emajor, Aminor si G7) si schimbi acordurile ... o sa-ti formeaza "perinitele" pe degete si te uiti de durere ... dar cel mai indicat e sa mergi la un prof sau la cineva care se pricepe ... altfel singur poate inveti gresit lucrurile , si erorile astea sunt foarte greu de corectat ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Sitar

ce e mai dureros pentru mine nu e "taietura"de la coarda cat pozitia aproape neanatomica de la acorduri - e de ajuns unul cu 3 degete si in 30 sec sunt gata de pauza.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Radu White

poi e normala durerea de degete. mai ales ca ai cateva zile de chitara. eu mai am putin si fac trei ani de chitara si tot incep sa ma doara buricele degetelor dupa ce cant vreo 3-4 ore. durerea se diminueaza cu timpul, dar la un moment dat tot te dovedeste. asa ca pregateste-te pentru ca viata ta va fi terminata de durerea de degete :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.