www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Absenta Tone Knob-ului La Jackson Rx10d


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Dupa ce vand diverse scule care nu imi mai trebuie, am decis sa imi cumpar un Jackson RX10D. Dupa ce m-am uitat mai atent, am observat ca nu are rotita de ton Oo. Si ca are doar una pentru volum. M-am uitat la alte chitari care imi plac, gen chitara lui Gus G, lui Alexi Laiho, si am vazut ca sunt lafel.

 

Imi place foarte mult cum suna chitarile astea, si totusi pana acum nu am observat. Pe chitara mea actuala am doua rotite de volum, si doua de ton. Si fiecare set este pentru fiecare doza.

 

La chitarile mentionate mai sus de ce nu exista rotite de ton?

 

Merci :)

 

PS: Tocmai am citit un review la chitara pe ultimate-guitar si am dat de ceva care ma cam ingrijoreaza. Nu am mai avut nici o chitara cu whammy, asa ca intreb. Am citit asa:

 

"However I would never use a guitar with a floyd rose Live without backup, just because the bridge system would mean you are screwed if a string snaps. This applies to any guitar with a floyd rose so it's not a flaw with this guitar"

 

Care-i treaba cu bridge-ul daca se rupe vreo coarda?

Edited by Nightlight
Link to comment
Share on other sites

1. Tonul e reglat in pozitia cu inaltele la maxim, nu ai pot de ton ca sa il reglezi; mai nou se fac chitari asa pentru ca oricum majoritatea il folosesc asa tot timpul.

2. Se dezacordeaza toate corzile.

P.S. Daca nu vrei sa-ti bati capul cu Floyd, dar vrei Jackson, iti recomand asta (mai buna si nu cu mult mai scumpa, si ai si case): http://www.guitarshop.ro/produs.php?pid=145

Edited by varu' maftei
Link to comment
Share on other sites

Care-i treaba cu bridge-ul daca se rupe vreo coarda?

 

Canti asa de mult live?

 

Treaba cu bridge (daca se rupe o coarda) este destul de nasoala:

- tot acordajul se da peste cap, chitara devine inutilizabila

- ca sa pui alta nou dureaza (pentru un incepator) cam 20-30 minute, daca ai fix acelasi tip, daca nu trebuie sa mai reglezi si tremolo inca 1/2 ora

 

Daca nu esti pe scena nu conteaza.

Daca esti in multe cantari live inseamna ca iti trebuie back-up (si ai cu ce sa-ti cumperi ca doar nu canti pe gratis).

Link to comment
Share on other sites

Deci sa inteleg ca daca ai un set de corzi, si se rupe o coarda, este indicat sa pui o coarda fix de aceelasi gauge cu celelate corzi? Bine, oricum asa e normal, dar am inteles.

 

Nu, nu am asa multe cantari live :) Dar ca si back-up, pot folosi Harley Benton Les Paul-ul :) Cand o iau va trebui sa invat sa reglez tremolo-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc chitara cu tremolo tip Floyd-Rose si n-am reusit sa rup niciodata corzi.

E o prostie sa consideri ca motiv faptul ca se dezacordeaza si celelalte corzi cand se rupe una din ele, pai si asa daca ti se rupe o coarda pe o chitara cu bridge fix, mai canti la ea oricat de acordate ar fi celelalte corzi?

Edited by Trigger
Link to comment
Share on other sites

Faptul ca o coarda se poate rupe nu il face un fenomen uzual. Deci e irelevant. Daca vrei/ai nevoi de FR, ia cu FR.

 

Si serios acum, cine mai atinge potul de ton ? In special daca nu ai strat SSS. Nu are pot de ton pentru ca nu are nevoie de pot de ton. Eu mi-am inlocuit potul de ton cu un boost activ :).

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca o coarda se poate rupe nu il face un fenomen uzual. Deci e irelevant. Daca vrei/ai nevoi de FR, ia cu FR.

 

Si serios acum, cine mai atinge potul de ton ? In special daca nu ai strat SSS. Nu are pot de ton pentru ca nu are nevoie de pot de ton. Eu mi-am inlocuit potul de ton cu un boost activ :) .

 

Eu obisnuiesc sa dau tonul la 8-9 asa :) Dar am avut ocazia sa testez un Jackson Rx10d la un amic. Este o chitara bestiala care suna super.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.