www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Tuner


Vali184
 Share

Recommended Posts

Guest Dan Pantea

Cel mai bun instrument de acordat...URECHEA!

Nu invata sa te bazezi pe acordoare, e o greseala mare care o fac incepatorii.

 

 

 

 

Nu are manual de instructiuni?

E reglat sa acordeze instrumentul indicat sau se regleaza automat?

Primeste semnal macar, prin microfon sau cablu (daca e cazul)?

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea

Urechea nu inseala niciodata!

 

 

Daca este vreun profesionist pe aici sa va convinga.

 

Si daca ati stii si voi ca chitara este un instrument temperat, degeaba-l acordezi corect cu un acordor, ca nu va suna bine.

Eu intotdeauna imi acordez instrumentul dupa melodia pe care o cant.

Cum cant foarte multa muzica clasica, folosesc multe acorduri, daca mi-as acorda chitara cu un acordor si nu dupa melodie, dupa ce folosesc mai mult, risc sa sune fals.

 

Dar sunt convins ca orice interpret cu experienta de aici mi-ar da dreptate!

La cate concerte de chitara clasica ati fost si ati vazut interpretul scotand un acordor din buzunar. Sa fim seriosi!

In plus, in Reghin, cunosc un acordor de pian, care tot urechea o foloseste.

 

Daca spuneti astfel de lucruri despre urechea voastra, nu aveti incredere in ea, nu va e dezvoltata.

 

http://www.pianoworld.com/forum/ubbthreads...%20Machine.html

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Eu imi acordez o chitara cu un tuner, dupa care ascult corzile acordate ( sa imi dau seama cum suna) si peurma incerc sa acordez si eu cealalta chitara dupa ureche. Oricum, mai intai trebuie sa imi ramana intiparit in minte cum se aud corzile libere acordate. Deci, cea mai buna metoda e un TUNER si se foloseste ca AP Tuner acela dupa calculator, dai o coarda libera si o sa iti apara pe tuner ce nota e si faci tu cheita in stanga sau in dreapta pana dai de nota necesara (E A D G B E - notele libere de sus in jos, adica de la 6 la 1) si asa faci si la restu.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bun instrument de acordat...URECHEA!

Nu invata sa te bazezi pe acordoare, e o greseala mare care o fac incepatorii.

 

Ca sa poti acorda un instrument dupa ureche (fara nici un sistem extern de referinta) inseamna sa ai auz absolut (perfect pitch), lucru destul de rar intalnit si nu foarte necesar pentru a fi un muzician complet.

Unii se plang ca au auz perfect, este mai mult un chin pentru ei decat o calitate.

Foloseste foarte mult in schimb la acordat piane, asta e adevarat.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea
Unii se plang ca au auz perfect, este mai mult un chin pentru ei decat o calitate.

 

Te rog sa-mi spui de un muzician care are auz absolut si se plange!

 

Cat despre sursa externa folositi diapazonul. Sau mai sunt ceva tuburi (un fel de fluiere) cu care puteti acorda instrumentele.

Va sugerez sa acordati chitarele cu metoda flajeoletilor. E foarte eficienta, cel putin asa mi se pare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dan Pantea
Azi mi-am cumparat prima mea chitara. O acustica Tenson. Am mai cumparat un tuner Intelli Chromatic Tuner IMT-102. Nu i-am dat de cap inca. Cum sa acordez chitara?

 

V-ati descurcat pana la urma cu acordorul?

Ca sa revenim totusi la subiect!

Link to comment
Share on other sites

Hai sa ne dam smekeri si sa-i spunem unui incepator care abia si-a cumparat chitara sa acordeze dupa ureche ca sa parem ultracunoscatori si experti in chitara.

 

am inceput sa cant efectiv la chitara prin 1968. pe atunci, nu existau tunere si primul lucru pe care il invatai, pt. a putea canta, era sa acordezi chitara. o faceam cu ajutorul tonului de la telefon (ca reper) si apoi cu ajutorul unui camerton, deci DUPA URECHE!

 

 

primul tuner (korg gt6) mi l-am cumparat prin 1981. :)  

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.