www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Alternative Pentru Conectarea Chitarii La Pc


Guest FlorinM
 Share

Recommended Posts

Ceva mai ieftin exista? Eventual vreo jucarioara chinezeasca de pe ebay? Repet, nu vreau cine stie ce sound effect, ba chiar vreau sa fie pe clean, doar ca nu doresc sa se auda bazaituri si zgomot de fond...

Link to comment
Share on other sites

Mai mult de atât nu prea se poate. Acea jucărie include:

  1. Preamplificator pt. chitară (liniar, nu efect!).
  2. Interfață audio ASIO duplex.
  3. Mini-amplificator și ieșire pentru căști.

Crede-mă că dacă ar fi putut Behringer s-o facă mai ieftin ar fi făcut-o.

Acum, nu e foarte clar ce-ți trebuie ție. Vrei doar să monitorizezi chitara prin boxe active, fără efecte? Pentru asta n-ai nevoie de calculator, interfață, etc. Doar de preamp. Asta se poate face mai ieftin. De fapt n-ar fi un cost suplimentar semnificativ dacă adaugi și efect de distorsiune unui astfel de preamp. Și există așa ceva: În varianta name brand se cheamă Vox Amplug, în varianta store brand se cheamă Harley Benton Jackamp. E precis același produs.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ceva mai ieftin exista? Eventual vreo jucarioara chinezeasca de pe ebay? Repet, nu vreau cine stie ce sound effect, ba chiar vreau sa fie pe clean, doar ca nu doresc sa se auda bazaituri si zgomot de fond...

 

http://www.ebay.co.u...=item336d1b978c

 

Asta e exact aia de la Behringer, facuta de niste Chinezi ispraviti. Despre functionalitate nu stiu ce sa zic, dar am citit ca lumea a folosit cu succes dracia asta.

Edited by Gojira
Link to comment
Share on other sites

Suna tentant jucaria aia de pe ebay. Ma intreb cat de fidel copiaza Behringerul ala :) Posibil sa-l cumpar diseara daca nu gasesc altceva... deci sa inteleg ca jucarioara aia se intelege bine cu Amplitube si Guitar Rig, chiar daca nu am o placa de sunet performanta, ci una on-board fara suport ASIO?

Link to comment
Share on other sites

Cum adica free shipping pt. 2 lire? daca e free nu mai platesti. Costa intre 11-13$ cu transport inclus si gratuit.

 

LE: am cumparat-o azi. 11.98$ O sa ajunga cam in 15-20 zile. Va spun atunci daca e ok :)

Edited by Al3x
Link to comment
Share on other sites

Ceva mai ieftin exista? Eventual vreo jucarioara chinezeasca de pe ebay? Repet, nu vreau cine stie ce sound effect, ba chiar vreau sa fie pe clean, doar ca nu doresc sa se auda bazaituri si zgomot de fond...

 

Leaga carcasa PC-ului la o pamantare.

 

Daca mai ai zgomot si dupa ce ai legat l apamant ..alta-i buba.

 

Zgomot pricum o sa ai daca dai gain prea mare .

 

In unele cazuri poti folosi noise gate ...dar ...

 

Cel mai bine un Zoom G1 XN ( ce are si pedala de expressie ) 350 Ron .

 

La pretul asta este cel mai performant multiefect..

 

PC-ul sa-l folosesti pana nu ai ceva ca lumea ca sa exersezi sa inregistrezi si mixezi un demo,

 

 

Placi de sunet ptr chitara au " efecte hardware "onboard , distorsul de obicei nu-i OK ( nu am inteles de ce ) ,

 

Nu cheltui nici bani si nici timp pe efecte realtime "soft" este o pierdere de timp si de bani .Pe neobservate arunci banii pe fereastra .

 

PC-ul nu-i ptr audio .Doar de nevoie pana inveti si pana ai bani sa cumperi un recorder multimix digital standalone.

 

Maudio si E-MU au placi ca lumea ce au si efecte "reale " ...cam 400 Ron ets eo placa mai ieftina ..

 

Cu zgomtul o sa inveti cum sa reglezi ..mai citesti cteva nopti rgc.ro posturile cu titlul tip " help , ajutor zgomot ..."

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cum adica free shipping pt. 2 lire? daca e free nu mai platesti. Costa intre 11-13$ cu transport inclus si gratuit.

 

LE: am cumparat-o azi. 11.98$ O sa ajunga cam in 15-20 zile. Va spun atunci daca e ok :)

Sper sa ai noroc si sa-ti ajunga acasa. Apoi sa si functioneze. Si daca functioneaza, sa te tina macar un an.

Macar la Behringer stiai producatorul si aveai doi ani garantie.

Link to comment
Share on other sites

Mă pot înșela, desigur. Dar ce ți se pare varianta mai probabilă?:

  1. Un singur producător din China face acest produs și diferența dintre cel anonim și cel brand-uit Behringer e un pigment în plasticul carcasei și o serigrafie sau ștampilă care costă sub un cent pe produs.
  2. Doi producători independenți din China fac produse similare, caz în care unul ar fi trebuit să-i fure celuilalt atât layout-ul PCB-ului cât și matrițele pentru carcasă și sitele pentru serigrafie.

În plus: http://witglobal.com...+Interface.html

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Azi am dat comanda(pe la 2AM), acum pe ebay scrie ca mi-a fost trimis. Se misca repede chinezu'.

Ideea e urmatoarea: m-am documentat vreo 2 ore pe net despre interfata asta si se pare ca are acelasi hardware ca Behringerul, mai mult, cand bagi Guitar Rig il vede ca Behringer; de asemenea se pare ca merg si driverele de pe siteul oficial Behringer. Cel mai probabil, fabrica din China care produce pentru Behringer, mai produce si "pe langa" si produsele astea se vad unbranded.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.