www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Chitara


Guest Radu22
 Share

Recommended Posts

Stiu ca a mai fost un topic anterior tot despre chitara asta dar nu mam lamurit.

 

1.Doza nu mai are decat un "dipol magnetic" si ma intrebam daca as putea sa pun eu niste suruburi.

 

2.Acum imi bazaie corzile pt ca se ating de doza.Cum ar trebui sa stea corzile?Ar trebui sa stea pe cei 6 dipoli magnetici sau ar trebui sa le inalt eu putin?(am reusit cu o bucata de lemn)

3.De ce se dezacordeaza foarte repede(intr-un minut e praf)?E din cauza corzilor(care sunt de acustica nu de electrica)?

 

Aici sunt pozele(nu leam mai pus inca o data si aici):http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=36693&hl=

Edited by Radu22
Link to comment
Share on other sites

1.Doza nu mai are decat un "dipol magnetic" si ma intrebam daca as putea sa pun eu niste suruburi.

 

Cred ca ar trebui din start sa iei alta doza(vezi ca sunt unele destul de ieftine la SH)

 

2.Acum imi bazaie corzile pt ca se ating de doza.Cum ar trebui sa stea corzile?Ar trebui sa stea pe cei 6 dipoli magnetici sau ar trebui sa le inalt eu putin?(am reusit cu o bucata de lemn)

Corzile trebuie sa stea aliniate deasuprea polilor de pe doza.in nici un caz sa stea chiar pe polii aia,ca ating doza si o sa sune ca :) .

Corzile nu trebuie inaltate ca o sa fie chin sa apesi pe ele.La o doza normala,prinderea se face cu 2 suruburi cu arc.suruburi din care se poate regla inaltimea lor.a ta vad ca e prinsa in colturi in cuie/suruburi...tot ce trebuie sa faci e sa lasi doza mai jos!

 

3.De ce se dezacordeaza foarte repede(intr-un minut e praf)?E din cauza corzilor(care sunt de acustica nu de electrica)?

 

cred ca si cheitele ar trebui schimbate ca au cateva 'primaveri la activ",si da schimba-i si corzile cu unele de electrica,e tensiune mai mica pentru griff.

 

Bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

schimba-i si corzile cu unele de electrica,e tensiune mai mica pentru griff

Sunt si corzi de electrica mai groase decat ce se foloseste de obicei pe acustica si bineinteles nu esti obligat sa o acordezi standard.

Exista o alta diferenta majora: cele pentru acustice sunt "optimizate" pentru a suna bine... acustic. La cele pentru electrica e mai putin important cum suna "rece", pe noi ne intereseaza cum interactioneaza cu campul magnetic al dozelor. De asta se folosesc aliaje feroase in loc de bronz.

 

Radu, mai bine ai cauta un prieten care se pricepe la chitare sa te ajute. Sau poti studia singur despre constructia si "fizionomia" chitarelor electrice, dar intr-un mod sistematic. Asa daca pui intrebari disociate risti sa ramai cu lacune importante.

 

PS: din cate stiam inca nu s-a dovedit existenta monopolilor magnetici dar poate nu-s la curent cu ultimele descoperiri :)

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva vreun magazin online sh cu doze sub 50 lei?

 

aaaaaaaaa........Imi mai trebuie la chitara si un pragus,dar nu am gasit nicaieri(adica am gasit dar cu 30 lei+transport sau la 50 lei)Vreo idee?Are cineva de vanzare?

Edited by Radu22
Link to comment
Share on other sites

te rog sa-mi spui cum se modifica sunetul unei chitari daca apropii corzile de doza (de fapt ridic dozele mai sus). de fapt, caut o modalitate de a face coarda sa vibreze prin bendul pe grif (nu stiu sa explic , dar e sunetul crescendo dinaintea solo-ului de la " We will rock you" prin tremoloul pe fretul 9 al corzii G ).Am o JHS Vintage VS6CG... Mersi.

Link to comment
Share on other sites

frate nu ma intreba pe mine ca sunt praf la capitolul chitara electrica.Ma chinui si eu sa inteleg ceva despre ea dar nu prea reusesc.Poate iti raspunde cineva care se pricepe

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.