www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adeziv Chitara


CalinMihai
 Share

Recommended Posts

Am o chitara clasica flamenco (nume mai necunoscut, Haruna) la care s-a desprins bucata de lemn de care se prin corzile de corpul chitarei.din cate vad a fost foarte slab lipita...sunt doar cateva linii de adeziv.

Nu vreau sa ma despart de ea pentru ca suna foarte foarte bine si e foarte confortabila, chiar mai confortabila decat Takamine pe care o detin acum.

 

Ce adeziv de lemn recomandati? Trebuie o menghina speciala ceva?

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu, banala "Picatura" nu afecteaza rezonanta. Am lipit un cordar si un pragus la o acustica si nu a parut nimic in neregula. Daca nu gasesti altceva, ar fi o solutie buna. Cu "Picatura" am lipit de corp si sistemul de prindere la o copie de Floyd double-locking si de atunci nu mai iese cordarul afara.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Am o chitara clasica flamenco (nume mai necunoscut, Haruna) la care s-a desprins bucata de lemn de care se prin corzile de corpul chitarei.din cate vad a fost foarte slab lipita...sunt doar cateva linii de adeziv.

Nu vreau sa ma despart de ea pentru ca suna foarte foarte bine si e foarte confortabila, chiar mai confortabila decat Takamine pe care o detin acum.

 

Ce adeziv de lemn recomandati? Trebuie o menghina speciala ceva?

 

Aracet resistent la umezeala .

 

Menghina "de mana" din aia in forma de " L " care are un filet lung pe care este un maner la capat exact ca la o surubelnita.Cred ca trebuiesc doua ca sa atrangi bine la ambele capete al cordar/calus-ului.

 

Am la o chitara classica mai ieftina calusul /cordar prins in suruburi mecanice .Si asta er putea fi o rezolvare daca nu tine lipitura .In fabrica folosesc un fel de "urelit" ce este un adeziv foarte puternic si nu este atat de sensibil la umezeala.

In cazul suruburilor conteaza mult cum strangi suruburil si in ce unghi se rezema calusul de placa de rezonanta ca sa sune bine.

Dar surubul ar fi ultima optiune.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.