www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Sustain


Guest vhc
 Share

Recommended Posts

Am observat ca Ibanezul meu pierde sustain pe tasta 12 coarda "Si" pe doza din Brigde!Nu il pierde treptat..cum ar fi normal..il taie direct! Aveti idee care este cauza?Chitara este un ibanez Rgt42dx!

 

 

 

Multumesc :)

Edited by vhc
Link to comment
Share on other sites

Cosu: distantele-s bune..pe celalte corzi nu mi se intampla asa..!daca e doar de la coarda respectiva nu am cum sao ridic..tre sa ridic tot bridge-u :)

vektor:clean, nu!doar efecte pe distors! si da numai pe doza de bridge :)

Link to comment
Share on other sites

S-ar putea sa ai un punct mort, adica ce se numeste "dead spot", e chestie de fizica, din rezonanta, adica structura/fibra lemnului, nu stiu, bag si eu o idee.... am cintat acu multi ani pe un Ibanez care era un model superb din toate punctele de vedere, dar avea acelasi fenomen (desi nu asa de grav cum il ai tu), pe tasta 12 a corzii Sol, imi venea sa-mi smulg parul.... si asta devenea f. evident tocmai cind bagam nu mai stiu ce distors (sustain la jumatate fata de restul grifului) ... din pacate nu prea ai ce face in asemena caz (cel putin nu stiu eu). :)

In aceeasi ordine de idei, asta e exact motivul pentru care diversi fabricanti -- Ibanez, pe atunci, si mai nou Fender, si sigur si altii -- au inceput sa introduca in constructia grifului o tija, sau chiar doua! (NU ma refer la truss rod) de "ranforsare", ca sa zic asa, din punct de vedere acustic, tocmai pentru a elimina problema dead spot-urilor.. e adevarat ca am vazut asta in principal la basuri, desi sint sigur ca si unele modele de chitara "high end/custom" folosesc acest device. (initial tija era de grafit, dar se poarta si combinatii de alte esente de lemn + grafit, etc). Se pare ca problema dispare la gaturile "laminate" -- deci facute din mai multe felii. Sper ca te-am lamurit catusi de putin.

Link to comment
Share on other sites

stie careva ce ar trebuii sa fac? va rog mult :) (

 

Nu ai specificat din ce oras esti. Prima optiune ar fi sa iei chitara si sa mergi la magazinul de unde ai luat-o. Daca tot nu vei fi lamurit, vorbeste cu cineva (care se pricepe mai bine ca mine) sa iti probeze chitara si sa vada care e problema. Succes :)

Link to comment
Share on other sites

Sunt din alexandria! M-am gandit ca ar trebuii sa merg la muzica..sau paote la cineva cum ai spus u sa mi-o probeze :))! o aa icnerc zilele astea

Link to comment
Share on other sites

Sunt din alexandria! M-am gandit ca ar trebuii sa merg la muzica..sau paote la cineva cum ai spus u sa mi-o probeze :))! o aa icnerc zilele astea

daca problema apare doar cu distors , incearca alt distors , regleza distorsuin diferite moduri in primul rand sa ai inalte .

 

Teaba pare de intermodulatie dar si de filtru poate fi .\daca ai taiate frecventele care ar veni de la doza bridge nu mai suna bine peste pozitia 12 .

Asa cum nu ai nici armonice in acelasi loc cand schimbi doza bridge cu ce de neck .

 

Poate fi si din cauza lemnului , ai o reflexie care anuleaza frecventa respectiva , pe clean nu obseri dar pe distors care nici nu-i 100^ bun si cu inalte taiate poate sa moara tonul....

 

Si din astea.....combinatii.

 

Ideal ar fi sa te lase sa schimbi chitara pe incercate ...dar ???t rebuia sa o incerci cand ai cumparat-o..

 

Nu-s convins ca pe clean nu apare , cred ca nu observi iar cu distorsul se accentueaza efectu din cauza celor amintite.

 

Ca si exemplu ce nu-i cazul la tine in aceata problema 100Hz din sursa de alimentare sau 50Hz brum din chitara+cablu se poate amesteca cu sunetul si de ex sunetul G poate sa intre in intermodulatie si sunt perioade cand nu se aude pierde din volum..asa ceva combinatie din distors care produce armonice se poate intampla si pe inalte....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.