www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un Incepator Are Mare Nevoie De Voi


Guest darky
 Share

Recommended Posts

Salutare! Am si eu o mare problema: am o chitara acustica reghin w12204 si pe ea am corzi de bronz si ma dor foarte tare buricele degetelor cand apas pe oricare dintre ele ( acum vreo 2 luni am incercat s-o iau usor usor ca am zis ca e din cauza degetelor ca nu erau obisnuite)

 

Cineva mi-a spus ca ar fi bine sa imi pun corzi de nylon ca sunt mai bune dar nu stie daca merg pe chitara acustica.

Poate cineva sa ma ajute si pe mine?

 

 

P.S. Pana si la cantecul "Fragile" al lui Sting am probleme

 

Multumesc anticipat :)

Link to comment
Share on other sites

chitara ascutia adica tip western sau spaniola?

 

daca e western ramai pe corzi de metal dar cumpara-ti corzi light/extra light (asta in cazul in care nu ai deja)

daca e spaniola ia-ti corzi de nylon.

 

E normal sa te doara degetele la inceput tare..dar..ti se intareste buricul degetelor in timp si nu te va mai durea :)

Link to comment
Share on other sites

eventual daca mai ai ceva prieteni/cunostinte chitaristi daleo si lor sa se uite umpic la chitara ca poate tis corzile prea sus sau ceva ca daca ai 2 cm de la corzi la grif nu trebuie sa te miri ca te dor degetele :)

 

+1. S-ar putea sa fie actiunea (distanta dintre corzi si grif) prea mare. Apoi, singura modalitate sa nu te mai doara e sa canti! Mai ales la inceput, trebuie sa canti si sa ignori durerea (dar sa nu exagerezi). Nu o sa mai simti in timp durere :)

Link to comment
Share on other sites

uitati.. in poza 1 e aceeasi chitara numai ca a mea este neagra si in poza 2 distanta corzilor

 

multumesc tuturor!

 

totusi, merge sa incerc? 20-25 de roni nu sunt un capat de tara :) macar pentru putin timp la inceput

post-12765-1260707126_thumb.jpg

post-12765-1260707166_thumb.jpg

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Si eu am acelasi model de chitara, si al inceput aveam corzile ca tine. Un pic de stans de truss rod si niste corzi noi a rezolvat problema (cel putin partial), dar cu degetele nu am avut probleme. In schimb am pus pe ea corzi de plastic deoarece la inceput nu am avut putere sa iau barre pe corzi de metal (abia reuseam pe plastic), si am stat cam 2-3 saptamani cu corzi de plastic. Aveam fretbuzz pe corzile 6 si in special 5 si coarda 3 zdranganea uneori, dar mi-am facut treaba si acum iau barre pe corzi de metal fara probleme, asa ca poti incerca o vreme.

Link to comment
Share on other sites

manca-ti-as! zici ca e contrabas...

 

fa-i ceva sa cobori corzile si pune-i unele de metal ca o sa sune nasol. iei unele un pic mai groase (.010/.011) si le suporti asa cum sunt sau le acordezi cu un semiton mai jos.

 

se vor obisnui degetele la un moment dat.

 

 

:))) nu stiu ce sa-i fac... tare faza cu contrabasu:)))

 

Habar n-am ce sa le fac sa le cobor, poate ma ajutati si pe mine cu niste idei ( dar nu cu barosu` ) :))

Link to comment
Share on other sites

:) )) nu stiu ce sa-i fac... tare faza cu contrabasu:)))

 

Habar n-am ce sa le fac sa le cobor, poate ma ajutati si pe mine cu niste idei ( dar nu cu barosu` ) :) )

Dacã are truss rod, trebuie în primul rând un reglaj al gâtului. Dacã n-are truss rod, poți sã încerci sã mãcelãreºti cordarul, pentru a coborî o țârã corzile, dar atât. Poți sã consulți ºi un lutier, dar probabil cã reparația, daca se poate face, va costa mai mult decât chitara.

 

Dupã ce parcurgi paºii de mai sus, îi poți pune corzi de nylon, cã oricum nu va mai conta.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Dacã are truss rod, trebuie în primul rând un reglaj al gâtului. Dacã n-are truss rod, poți sã încerci sã mãcelãreºti cordarul, pentru a coborî o țârã corzile, dar atât. Poți sã consulți ºi un lutier, dar probabil cã reparația, daca se poate face, va costa mai mult decât chitara.

 

Dupã ce parcurgi paºii de mai sus, îi poți pune corzi de nylon, cã oricum nu va mai conta.

 

in ce sens nu va mai conta?

sa inteleg ca nu mai e buna de nimic?

 

mersi pt raspunsuri

Link to comment
Share on other sites

Are truss rod (tijã metalicã de reglaj al curburii gâtului; ar trebui sã o vezi la capãtul gãtului, dinspre rozetã)?

 

nu vad asa ceva

Link to comment
Share on other sites

Arata ca un surub hexagonal (se regleaza cu un imbus). Se poate vedea daca te uiti prin rozeta spre locul unde se imbina corpul cu griful chitarei.

am reusit pana la urma s-o fac :) s-a rezolvat

totusi, mi-am dat seama ca nu era genul meu (am "pus mana" pe o chitara clasica si e mult mai ok pentru mine) sa vad ce rezolv pe viitor

 

multumesc pentru sfaturi, m-ati ajutat enorm :)

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

am reusit pana la urma s-o fac :) s-a rezolvat

totusi, mi-am dat seama ca nu era genul meu (am "pus mana" pe o chitara clasica si e mult mai ok pentru mine) sa vad ce rezolv pe viitor

 

multumesc pentru sfaturi, m-ati ajutat enorm :)

Sã înțeleg cã avea truss rod pânã la urmã și ai rezolvat problema prin ajustarea acestuia?

 

Și despre corzi de nylon versus corzi de metal: cum ar zice americanu: "no pain, no gain!". :)

Link to comment
Share on other sites

da :) am rezolvat-o

 

Sa vad cum o sa fie de acum inainte dar chiar imi place chitara clasica :) poti sa canti mult mai repede (cel putin asa mi s-a parut mie)

Edited by darky
Link to comment
Share on other sites

Pe chitara clasica poti canta muzica clasica si flamengo, dar pentru alte genuri nu cred ca te va satisface. In schimb, este o chitara foarte buna pentru incepatori. Spor la invatat :)

 

 

Multumesc!

Revin la intrebarea cu corzile de nylon

As putea sa-i pun? Adica ar suna ok?

Imi place chitara care o am acum si n-as vrea sa o schimb (nici nu dispun de foarte multi bani ca de... vine craciunul) :))

 

Va multumesc inca o data si felicitari tuturor ca sunteti niste oameni care sar in ajutorul celor "mici"

Link to comment
Share on other sites

Multumesc!

Revin la intrebarea cu corzile de nylon

As putea sa-i pun? Adica ar suna ok?

Imi place chitara care o am acum si n-as vrea sa o schimb (nici nu dispun de foarte multi bani ca de... vine craciunul) :))

 

Va multumesc inca o data si felicitari tuturor ca sunteti niste oameni care sar in ajutorul celor "mici"

Dacã îi pui corzi de nylon, aproape sigur va fi nevoie de un alt reglaj al truss rod-ului, pentru cã gâtul se va curba din nou din cauza diferențelor de tensiune între corzile metalice pe care le ai acum și cele de nylon.

Link to comment
Share on other sites

Dacã îi pui corzi de nylon, aproape sigur va fi nevoie de un alt reglaj al truss rod-ului, pentru cã gâtul se va curba din nou din cauza diferențelor de tensiune între corzile metalice pe care le ai acum și cele de nylon.

 

Dar nu sunt sanse sa se rupa gatul, nu?

Am auzit ca daca pui pe o chitara clasica corzi de metal i se rupe usor usor gatul

Link to comment
Share on other sites

poti sa pui pe chitara actuala un set de corzi mai subtiri,dar tot de otel.chitara acustica are in interior o alta constructie,mai solida,pentru a suporta tensiunea corzilor,fata de cea de pe chitara clasica,proiectata pentru tensiunea moale a corzilor de nylon,asa ca daca pui pe o clasica corzi de otel gatul s-ar putea sa nu fie singura problema...

 

uite constructia interioara a chitarei clasice: http://img.villagephotos.com/p/2003-4/1669...ltopbracing.JPG

si iata si pe cea a chitarei acustice: http://how--to-play--guitar.com/wp-content...9/05/parts3.jpg

 

bafta :)

Link to comment
Share on other sites

poti sa pui pe chitara actuala un set de corzi mai subtiri,dar tot de otel.chitara acustica are in interior o alta constructie,mai solida,pentru a suporta tensiunea corzilor,fata de cea de pe chitara clasica,proiectata pentru tensiunea moale a corzilor de nylon,asa ca daca pui pe o clasica corzi de otel gatul s-ar putea sa nu fie singura problema...

 

uite constructia interioara a chitarei clasice: http://img.villagephotos.com/p/2003-4/1669...ltopbracing.JPG

si iata si pe cea a chitarei acustice: http://how--to-play--guitar.com/wp-content...9/05/parts3.jpg

 

bafta :)

Am inteles, multumesc mult ca m-ai lamurit

 

Inseamna ca o s-o vand si o sa imi iau una clasica :)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce boala ai pe corzile de metal dar durerea degetelor e provocat din alta cauza ... indiferent ce corzi il pui pe chitara tot la fel de tare o sa apesi/strangi corzile pe gat ... e gresala incepatorilor ( si a mea) ... daca canti mult (eu exersez cam 3-5 ore pe zi) se formeaza perinitele pe degete si durerea trece ... iar cand cunost o piesa vezi ca deja nu mai strangi corzile atat de tare (vezi in klipuri chitaristii abia pun degetele pe corzi ) ...

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce boala ai pe corzile de metal dar durerea degetelor e provocat din alta cauza ... indiferent ce corzi il pui pe chitara tot la fel de tare o sa apesi/strangi corzile pe gat ... e gresala incepatorilor ( si a mea) ... daca canti mult (eu exersez cam 3-5 ore pe zi) se formeaza perinitele pe degete si durerea trece ... iar cand cunost o piesa vezi ca deja nu mai strangi corzile atat de tare (vezi in klipuri chitaristii abia pun degetele pe corzi ) ...

 

Da, si asta stiu ca e adevarat dar mi s-a parut altfel chitara clasica parca o tineam altfel si parca imi era mult mai usor sa apas pe corzi... habar n-am

Poate ca ma simt mai bine pe chitara clasica :) don`t know

Link to comment
Share on other sites

Da, si asta stiu ca e adevarat dar mi s-a parut altfel chitara clasica parca o tineam altfel si parca imi era mult mai usor sa apas pe corzi... habar n-am

Poate ca ma simt mai bine pe chitara clasica :) don`t know

 

 

pe langa electrica am vrut sa exersez pe un acustic asa ca am cerut de la o cunostinta un reghin vechi ... cand ajung acasa pun mana pe ea suna ca o galeata sparta ... cre ca initial avut corzi de nylon iar acum avea corzi metal (cam de 9 ca si electrica mea) , dar suna aiurea de tot , atunci am observat ca lipiturile din corpul chitarei nu mai tin, probabil a fortat cand so acordat ...

 

 

no comment :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.