www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cunostinta Din Strainatate


Guest Pheno

Recommended Posts

Guest Pheno

Daca stiu pe cineva in america sa zicem si persoana aia imi cumpara o scula de-acolo, exista vreo posibilitate cand vine in romania cu scula sa nu plateasca vama pentru ea?

Link to comment
Share on other sites

uite care e faza:

daca o cumperi din afara,si vi cu ea aici,iti primesti tva inapoi,iar la vama poti sa treci fara sa platesti "vama" dand spaga.altfel nu ai cum.iar spaga depinde de vamesh daca vrea daca nu te-ai f***t,ca zice ca il mituiesti etc.eu tocma ce mi-am adus din state o chitara electrica in case.vama corect m-a costat 50 de euro.depinde de tine daca vrei sa iti risti banii si sa incerci sa il mituiesti pe ala.hai succes.

 

Later edit by felix: jacksonman, avem si minori pe aici deci atentie la limbaj pls, ok ?

Link to comment
Share on other sites

eu nu vad unde e ilegalitatea in a aduce un produs in tara ..

e vorba totusi de un produs cumparat legal cu banii tai. faptul ca el este adus in tara pe cai putin obscure nu inseamna ca e ilegal. e o chestie mai mult de moralitate aici. in cazul in care esti o firma si practici chestia la o scara mult mai mare asta deja e grav caci se vorbeste de evaziune fiscala si alte lucruri placute auzului insa ca particular nu vad unde e problema.

mp3urile fara copyright nu sunt perimse pe site pentru a nu da NOI de bucluc.

Link to comment
Share on other sites

Nu este nimic ilegal in a aduce un produs in tara si a nu-l declara la vama... din moment ce la vama nu te intreaba nimeni ce ai in bagaje, e problema lor si nu mai e a celui care aduce produsul. In momentul in care iesi din spatiul UE si declari la ei la vama ca scoti un produs cumparat acolo legal, daca ai acte pe el, ei iti vor returna tva-ul si te vor obliga sa-l declari la noi la vama. Daca insa nu iei TVA-ul UE pe el, atunci nu e nici o problema. Cum ar fi sa declar ca mi-am luat adidasi de 100$ cu care sunt incaltzat si aia sa-mi ceara vama pe ei si daca n-am bani, sa ma descaltze... mi se pare aberant.

Este insa ilegal sa pui pe forum inregistrari care se supun legii dreptului de autor. punct.

 

PS: ma refer la persoane fizice care isi cumpara un produs pentru uzul personal.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.