www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Dusk Tiger


Nightlight
 Share

Recommended Posts

Cu doua humbuckere cu 4 fire ai 16 variatii tonale din start. Ajungi cam la 28 daca adaugi un switch pentru combinarea in serie sau paralel, 60 daca mai pui si switch pt. schimbarea fazei. Adauga la asta o doza piezo si un "egalizator" activ si ar trebui sa devina destul de clar ca orice chitara banala HH (+piezo eventual) poate "suna" in foarte multe feluri. E adevarat ca multe din aceste optiuni sunt variatii prea subtile dar chiar si jumatate sau un sfert din ele sunt suficiente pentru a te apropia macar de orice "sound" distinctiv de chitara (Strat, Tele, LP etc.).

Deci tehnologia exista, de foarte mult timp, trebuie doar sa vrei s-o folosesti. Si cum pentru multi chitaristi si cele 5 pozitii ale unui Strat sunt prea mult...

Link to comment
Share on other sites

Ma, da' pizza stie sa faca? Ar fi misto. A, si un desfacator de bere sa-i fi pus.

 

Sefu' de la Gibson a tras un ***** si a chemat angajatii sa-l analizeze: ce forma, ce miros, ce gust, ce culoare si ce consistenta are.

Manageru' zice ca nu-i nici prea moale, nici prea tare, e numa' bun. Asistentu' zice ca-i miroase a Dark Fire, da' mult mai avansat. Tipul de la vopsitorie zice ca-i galben ca lamiia... si uite asa a iesit "tigrul de la amurg".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chitara are prea multe "bling-blinguri",are un pret urias si probabil ca va fi cumparata de niste colectionari inraiti care au nevoie de chitare ca de aer.Nu am cantat la ea ( :) ),deci nu pot sa ma pronunt asupra sunetului.

Chitara asta o sa fie respinsa de majoritatea oamenilor cum sunt respinse si cele cu 7 corzi.Am prieteni care nu vor sa-si cumpere pe motiv ca "6 corzi e standardu" :) nu-i inteleg.

Oricum,nu cred ca vreun roman va intra in posesia unui Dusk Tiger,ca na,nu avem toti bani de aruncat pe el si daca am avea,am fi zgarciti.

 

Delectati-va cu un demo aici

P.S.-M-am convins,e naspa!Dar ma oftic deoarece gibson o sa scoata o tona de bani de pe urma lor pentru ca o sa se vanda absolut toate,sunt sigur de asta.

Link to comment
Share on other sites

Chitara are prea multe "bling-blinguri",are un pret urias si probabil ca va fi cumparata de niste colectionari inraiti care au nevoie de chitare ca de aer.Nu am cantat la ea ( :) ),deci nu pot sa ma pronunt asupra sunetului.

Chitara asta o sa fie respinsa de majoritatea oamenilor cum sunt respinse si cele cu 7 corzi.Am prieteni care nu vor sa-si cumpere pe motiv ca "6 corzi e standardu" :) nu-i inteleg.

Oricum,nu cred ca vreun roman va intra in posesia unui Dusk Tiger,ca na,nu avem toti bani de aruncat pe el si daca am avea,am fi zgarciti.

 

Delectati-va cu un demo aici

P.S.-M-am convins,e naspa!Dar ma oftic deoarece gibson o sa scoata o tona de bani de pe urma lor pentru ca o sa se vanda absolut toate,sunt sigur de asta.

 

 

De ce e naspa?Argumente!

Link to comment
Share on other sites

Oricum,nu cred ca vreun roman va intra in posesia unui Dusk Tiger,ca na,nu avem toti bani de aruncat pe el si daca am avea,am fi zgarciti.

 

Sunt sigur ca sunt multi romani cu bani, cu fite si poate cu talent, care investesc in asa ceva . La noi e simplu .. daca nu le-o place, o vand. Daca le-o place, o vand la suprapret =).

Link to comment
Share on other sites

De ce e naspa?Argumente!

 

e naspa pentru mine,poate altora le place sunetul...si pur si simplu,nu-mi place cum suna in demo-ul respectiv,poate cu alte setari de amp,acordata in drop D/drop C mi-ar placea

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.