www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati-ma Sa Aleg Un Procesor, Am Nevoie Urgent


nyl
 Share

Recommended Posts

optiunile mele ar fi:

 

-BOSS GT-8

 

-Zoom GFX-8

 

-KORG AX1500G

 

-KORG AX3000G

 

 

 

 

Mie prea greu sa aleg :) vreau sa stiu care ar fi cel mai bun.

 

Tin sa mentionez ca o sa-l folosesc la concerte si inregistrari :)

 

Daca stiti unul dintre cele 4 de vanzare, va rog postati un link la anunt :)

Link to comment
Share on other sites

Din cele 4 clar Boss GT-8.

 

Mai reusite decat Boss GT-8 ar fi dupa parerea mea ar fi Vox Tonelab, Line6 POD X3 Live sau XT Live, Zoom G9 sau G7, asa ca te poti uita si dupa altele. Korg-urile suna foarte digital in general, iar Boss-urile suna bine in combinatie cu Ibanez, pe Fender nu prea am reusit sa scot mare lucru din ele. Zoom-urile pana la seria G au sunat extrem de digital, seria G este mult mai aproape de sunetul de amplificator pe lampa. Line6 umbla vorba ca ar fi cel mai bun simulator de pe piata (in gama lui de pret), dar est destul de complicat de programat, eu am avut un XT Live si mi-a luat ceva timp sa invat sa lucrez cu el, dar dupa a fost excelent, e foarte bun mai ales pentru studio. Vox Tonelab suna fenomenal in live, in studio mi s-a parut putin mai bun Line6 pentru tonuri moderne, pentru cele mai vintage Vox-ul e imbatabil.

 

In functie de muzica pe care o canti eu ti-as recomanda sa iti iei Vox sau Line6. Vox daca folosesti mult clean si crunch, Line6 daca folosesti tonuri foarte distorsionate sau cu foarte multe efecte ambientale unde Line6 exceleaza.

Link to comment
Share on other sites

mergi sa incerci la care are ca asha daca te iei dupa unu si dupa altu nu ajungi niciunde, faza cea mai tare este ca vad ca deja si incepatorii incep sa dea sfaturi si se pare ca din cele de rahat. Dute la un magazin si incearca acolo ce au cu mai multe chitari si prin mai multe combouri de chitara, dar incearca in special pe configuratzia care o ai tu sau pe care te gandesti ca o vei avea in viitor, Boss zic si eu ca sunt procesoare bune si din ce ai enumerat si eu recomand tot Boss.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

mergi sa incerci la care are ca asha daca te iei dupa unu si dupa altu nu ajungi niciunde, faza cea mai tare este ca vad ca deja si incepatorii incep sa dea sfaturi si se pare ca din cele de rahat.

incepatorii rulez! :)

am o parere proasta despre digitech

e adevarat ca au si pedale slabutze dar la capitolul "hardwire" si procesoare n-ar trebui sa ai o parere asa proasta.

 

Intamplator si eu m-am interesat recent de niste procesoare desi am gusturi mai vintage.Insa incepe sa-mi curga balele cand ma gandesc la digitech rp1000,la ce pedale ,amp-uri si cabinete modeleaza si cat de bine suna.Toate review-urile si parerile despre rp1000/500 sunt de la foarte pozitive in sus.Parerea mea de incepator e ca la capitolul procesoare nu trebuie sa fiti asa conservatori.

Tonelab-ul straluceste datorita tehnologiei valve-reactor,lampa aia facandu-l sa sune destul de tubelike.Deci pentru cine vrea proc direct in mixer ...e o alegere grozava.Insa daca e de bagat proc-ul intr-un amp pe lampi decent....rp500 ma tenteaza rau.

Link to comment
Share on other sites

Da... nici eu nu am inteles faza cu "am o parere proasta despre digitech" (adica pe ce te bazezi).

 

Sunt de acord cu andjar in legatura cu rp500/1000; sunt printre cele mai bune la pretul lor si pot fi foarte usor integrate intr-un setup existent (aka pe post de stomp box intr-un amp, inclusiv in combinatie cu alte pedale). Eu vreau sa imi iau un gsp 1101 in viitorul apropiat...

Link to comment
Share on other sites

nu am dat nume sau exemple, legat de procesoare e foarte greu sa dai sfaturi, sunt 1000 de oameni cu 1000 de gusturi, acum toate firmele au procesoare performante, mai mult sau mai putzin bune in realitate, este si faza ca noi ca oameni ne atasham de o anumita forma( dau un exemplu paralel) daca esti pasionat de fotografie si ai inceput cu Nilon, sau cu Canon, Pentax, dupa e clar ca o sa cam mergi pe firma respectiva si o sa o recomanzi cu caldura la toata lumea, fara sa stai sa te gandesti ca poate la altul care nu stie si nu se pricepe i se potriveste mai bine alta firma, nu neaparat aia care o recomanzi tu, de aia am si specificat ca ar trebui incercate mai multe procesoare si nu a se merge dupa diferite pareri ale unor oameni pe care nu-i cunoshti si nici macar nu sti daca ar putea fii compatibili cu tine in gusturi si preferintze, legat de faza cu incepatorii nu era strict legata de acest post, subliniez strict legata ca sa nu se inteleaga ca nu sunt convins de cea ce spun, este o generalizare postata intamplator cu aceasta ocazie, dar are referintza directa la gramada de sfaturi pe care vad ca uni care cu 2-3 zile in urma pun intrebaripuerile sau spun tot felul de prosti si care dupa o zi sau 2 deja sar cu sfaturi pertinente la intrebarile altora, sper ca de data asta am fost inteles cum trebuie fara sa se mai gaseasca cate un substrat de ironie sau atac direct la persoana.

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish

Eu am un Digitech RP 500,sunt fabricate in USA (daca are vreo importanta)si parerea mea e ca e o scula excelenta,nici nu e extraordinar de scump,275 euro parca am dat pe el.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic da, prcatic nu prea. Difera foarte mult si ca ton, si ca mod de contructie - organizare. Daca despre Vox as putea spune ca e cel mai autentic simulator din gama lui de pret de Korg nu prea as avea curajul sa spun lucrul asta.

 

nu nu nu! nu teoretic, cu practic. nu vorbesc de intreaga gama VOX ci de partea digitala de la vox. io cu mana mea am desfacut capacul spate al vox-ului meu LE si pe microprocesor trona mare "KORG". tu-ti inchipui ca brandul VOX s-a apucat si si-a modificat domeniul de activitate,linii tehnologice....etc , pt ca sa produca digitale ?!?! :)

Link to comment
Share on other sites

0.02 RON ai mei:

 

Korg<Vox

Boss<orice altceva

Line6>aproape orice altceva

 

As cere doua informatii destul de importante:

1. Pentru ce gen de muzica ar dori utilizatorul sa-l foloseasca?

2. In ce ar dori utilizatorul sa-l bage => Statie de chitara sau sistem P.A.? (se accepta eventual si alte optiuni)

Link to comment
Share on other sites

Legat de problema VOX = Korg:

http://www.voxamps.com/uk/history/thevoxstory3/

 

2001: VOX R&D becomes a division of KORG Europe.

 

Asta nu inseamna ca e acelasi lucru cu Korg, doar ca au acelasi management, si cum s-a vazut la Valvetronix au si "colaborari". Nu o sa scoata "Korg AC30", etc.

La fel cum DOD != Digitech, Jackson != Fender, si cine stie ce firme combinate mai exista.

 

Asa ca lasati la o parte preconceptiile, ascultati tonul si spuneti-va parerea obiectiva.

 

Eu am avut treaba prea putin cu procesoarele de mai sus, insa am studiat bine GT8 (ma gandeam sa imi iau un GT8 inainte sa incep sa "colectez" pedale) si e super super bine gandit procesorul. Aici ma refer in special la faptul ca ai un output pentru schimbarea canalului la amplif, si daca nu ma insel chiar poti memora setarea in preset-uri. Plus ca are poti preciza cumva ordinea efectelor.

 

Merita studiat si caracterul de "versatilitate".

 

P.S.: Sper ca odata sa ajungem sa avem threaduri cu raspunsuri strict la intrebarile puse fara aberatii :)

Edited by robinfinity
Link to comment
Share on other sites

imi place line 6 pod x3 live dar nu gasesc nici-unul de vanzare :)) nu pot cumpara din magazin ca nu imi permit iar pe locul doi as pune Zoom g9.2tt

 

eu nu o sa cant death metal, cel putin nu in trupa in care sunt,

 

 

cantam ceva in genul cargo, phoenix

 

mai cantam si alternative, crunch dar suntem mai selecti la ele :) oricum suntem o trupa care o sa cante cam orice gen care ii suna bine la ureche :)

 

 

dar aceste 2 procesoare au si modulatie pentru voce?

Edited by nyl
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.