www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Supergrupul Monarchy!


Guest Tristianna
 Share

Recommended Posts

Guest Tristianna

Salutare tuturor,

 

Reprezint unul din cele mai tari grupuri de Progressive/ Heavy Metal din Romania. Baietii sunt din Bucuresti si fiecare are peste 10 ani experienta muzicala. Pe 15 August 2009 au lansat un E.P. intitulat "Jamming" care a primit reviewuri foarte bune. Il puteti asculta gratis aici:

 

http://www.myspace.com/monarchyspace

 

Acum se lucreaza intens la setlistul pentru concerte, urmand ca pentru anul 2010 sa auziti foarte des de Monarchy - Live!!!!

 

Eu o sa incerc sa va tin la curent cu tot ce se intampla, pana atunci: Keep Rockin`!!!! :)

post-12594-1259096188_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Tristianna
De ce sunteti un supergrup ?Aveti cumva superputeri ?

 

Foarte buna intrebarea!

 

Acum trecand peste tenta usor ironica a intrebarii, ideea de supergrup revine din experienta vasta muzicala si concertistica pe care fiecare membru Monarchy o are in spate. Insa cel mai bine o sa intelegi cand o sa-i vezi live. Si asta se va intampla curand. In momentul de fata baietii lucreaza la setlistul Live pentru ca anul 2010 va fi dedicat prioritar reprezentatiilor Live, si asta le place cel mai mult sa faca.

 

Sper ca v-am satisfacut curiozitatea si as prefera sa discutam obiectiv despre ce face trupa si ce planuri de viitor are, sunet, ce piese va plac, daca va plac samd, decat pe teme de semantica,...multumesc.

 

Peace&Rock! :)

Edited by Tristianna
Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009

pai grup inseamna cel putin 2. iar un super grup este fie un cel putin 2 super sau un grup de ffff muuuuulti oameni. stilul e cam fumat. oricum va urez succes. de ce cantati in engleza?

Link to comment
Share on other sites

Foarte buna intrebarea!

 

Acum trecand peste tenta usor ironica a intrebarii, ideea de supergrup revine din experienta vasta muzicala si concertistica pe care fiecare membru Monarchy o are in spate. Insa cel mai bine o sa intelegi cand o sa-i vezi live. Si asta se va intampla curand. In momentul de fata baietii lucreaza la setlistul Live pentru ca anul 2010 va fi dedicat prioritar reprezentatiilor Live, si asta le place cel mai mult sa faca.

 

Peace&Rock! :)

 

Supergrup se foloseste cand membrii sunt deja cunoscuti (sau deja s-au afirmat) in alte trupe. Vezi AICI.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tristianna
Supergrup se foloseste cand membrii sunt deja cunoscuti (sau deja s-au afirmat) in alte trupe. Vezi AICI.

 

In opinia mea Monarchy este un supergrup in Romania. Probabil trebuia sa pun numele topicului "Supergrupul Monarchy - ...Parerea mea".

Acum sincer, nu o sa stau sa consult Wikipedia pentru fiecare termen pe care il folosesc in exprimarile MELE.

Acum nu trebuie neaparat sa va si placa sau sa subscrieti la parerile fiecaruia, nu?!

 

Din nou, va rog, sa nu transformam topicul intr-o discutie pe teme de semantica.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Nu suna rau muzica Monarchy. Tobele din demourile de pe myspace suna cam a ligheane, cel putin asa imi suna mie.

Succes!!!

 

 

@ andrei009 in ce limba ai vrea sa cante? Poate oamneii tintesc ceva mai sus decat piata locala de rock-metal. Presupun ca daca ar sti latina ar canta si in latina.

Link to comment
Share on other sites

Guest Tristianna
Nu suna rau muzica Monarchy. Tobele din demourile de pe myspace suna cam a ligheane, cel putin asa imi suna mie.

Succes!!!

 

 

@ andrei009 in ce limba ai vrea sa cante? Poate oamneii tintesc ceva mai sus decat piata locala de rock-metal. Presupun ca daca ar sti latina ar canta si in latina.

 

Dimitryius, ai dreptate in ceea ce spui si despre tobe si sunet in general si despre alegerea de a canta in limba engleza.

 

Demoul a fost inregistrat in sala de repetitii, contratimp, si nu a iesit exact sunetul pe care l-au vrut ei. Nu stiu daca e cazul sa intram in detalii tehnice amanuntite acum. Oricum, trupa suna foarte rau (in sensul bun :)) live. Avand privilegiul sa ascult piesele la care se lucreaza acum, va spun ca o sa aveti o mare surpriza, pentru cei ce apreciaza genul bineinteles, nu pot sa va spun decat ca piesele demo sunt undeva la 30% din ce poate Monarchy.

Cat despre limba, da asa e, Monarchy tinteste si in afara si au feedback pozitiv deja in sensul asta.

 

Numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Suna interesant, ascult cand ma intorc de la cursuri. :)

 

Supergroup este o formatie cu membrii care au deja alte formatii mari in spate, ex: Styx, Emerson Lake and Palmer, Liquid Tension Experiment, Guilt Machine, Transatlantic.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Suna dragutz pt ce se face acum in Ro ... e clar ca se poate mult mai bine cu o inregistrare profi

Mie imi aduce mult a Queensryche :)

 

Ca sfat v=as sugera 2 chestii in legatura cu pagina de myspace ... in primu rand daca tot scrieti in engleza scrieti corect ... 2 . sa stiti ca toata povestea care o aveti la "about us" face mai mult rau decat bine , adica daca intra cineva sa vada ce si cum dupa primele 4-5 randuri isi baga picioarele .

Dar astea oriucm sunt mizilicuri . Keep up the good work !

Link to comment
Share on other sites

Guest Prog Rammer

Super gasca. Conceptia este foarte buna. Eclar ca nu ati beneficiat de soundul cel mai fericit pe cantecele astea.

Chitarile ar trebui sa fie un pic mai rele, iar toba cum spunea cineva mai devreme, pe anumite portiuni nici nu se aude toba mare.

In schimb vocea este foarte buna. La ce lipsa duce Romanica de vocali, era si cazul sa apara un vocal bun.

Sunt chiar curios cum sunati live...ca din cauza soundului nu prea aveti mare forta pe demoul asta.

:):)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Guest Tristianna

"MONARCHY si prietenii de la Stonebox anunta o seara plina de melodie si forta in Coyote Cafe, pe 14 Martie 2010. Concertul este anuntat de la ora 20:30 si biletele se pot procura la intrare. Pret bilet 10 lei.

 

 

 

MONARCHY este una dintre cele mai promitatoare trupe de pe scena metalului melodic, ca urmare se afla de cateva saptamani pe prima pozitie in Topul Metalfan al aparatiilor discografice pe 2009. In cadrul acestui concert vor canta in premiera piese noi ce vor fi incluse pe viitorul album.

 

http://myspace.com/monarchyspace

 

 

 

Stonebox este o trupa tanara dar alcatuita din muzicieni cu experienta care vor avea un cuvant greu de spus in curentul alternativ din Romania.

 

http://myspace.com/stoneboxband "

post-12594-1267721318_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Tristianna
V-au murit laudatorii?

 

Am stat un pic pe ganduri daca sa-ti raspund sau nu, dar sunt pur si simplu intrigata...in ignoranta ta , cred ca te-ai gandit mult pana sa vii cu acest reply pur si simplu idiot si inutil. Am sa ma exprim pe puncte ca sa iti fie mai usor sa procesezi....

 

1. Eu nu ma identific cu trupa Monarchy, sunt prietena cu baietii de foarte mult timp intradevar si fana declarata a muzicii lor si asta cel putin imi da dreptul sa-mi exprim parerea, bineinteles asta daca nu ma inseala memoria, ultima data stiam ca suntem intr-o tara libera...ma rog...

 

2. Dupa cum vezi am postat un link catre o cronica a concertului, fapt ce imi permite sa subliniez din nou inutilitatea si idiotenia postului tau.

 

3. O sa fii surprins cat de mult si mai ales cui au atras atentia baietii astia, care chiar muncesc din greu sa aduca ceva bun ascultatorului de muzica rock din Romania...si asta nu cu un calculator si un programel de facut muzica in fata...

 

4. Inainte sa-ti trantesti nihilismul intelectual pe aici ai putea sa mergi la un concert al lor (probabil ar fi unul din cele mai inteligente lucruri din viata ta), si atunci chiar ai putea sa iti exprimi o opinie obiectiva despre ei...desi ma indoiesc...

 

5. Nu iti surmena intelectul sa-mi raspunzi ca deja am pierdut prea mult timp cu tine...->

 

P.S. Imi cer scuze celorlalti membrii ai forumului pentru limbajul un pic acid dar pur si simplu nu suport bagatorii in seama si carcotasii...

Link to comment
Share on other sites

De ce sunteti un supergrup ?Aveti cumva superputeri ?

 

Vi-sa mai spus ,.prima si prima data da-ti o fugutza pe GOOGLE...WIKI etc si nu scrieti copilarii caci rade lumea de voi.

 

Este deplasata denumirea de "supergup" deoarece inseamna ca fiecare membru al grupului in parte sa fie "vedeta" venita din alte trupe inainte de a forma acel "supergroup"

 

"Cream " a fost un supergroup.

 

intrebarea nu e tampita. oricat de super grup ar fi stilul e tot invechit.

 

Ti-sa scris ca este HardRock Progresiv ........cand era asta ? Nu a spus nimeni ca UN NOU STIL !!!

Link to comment
Share on other sites

Trista anna, nu te agita ca un pepsi expirat, tu ai postat aici, deci e normal sa auzi si de bine si de rau. daca nu-tzi convine nu mai posta si gata. Daca e o tara libera cum spui chiar tu, colegul nostru de forum are dreptul si el la o parere personala, nu? Daca da stai in banca ta, nu suntem obligati sa fin de acord cu parerile tale si cu stilul tau groupie de promovare a trupei. daca sunt buni, lumea ii va apercia, dar nu trebuie sa incerci sa-i bagi cu fortza in fatza. Oricum nu mi se pare deloc un super grup, e o gashca banala care incearca sa faca muzica, nimic mai mult, asha ca bafta si intelepciune.

PS-limbajul folosit de tine in legatura cu postul colegului nostru Susceptor nu este de loc acid, este de mahala. Nu te obosi sa-mi raspunzi ca deja am pierdut si eu prea mult timp cu tine.

Edited by Tintin
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,

 

Reprezint unul din cele mai tari grupuri de Progressive/ Heavy Metal din Romania. Baietii sunt din Bucuresti si fiecare are peste 10 ani experienta muzicala. Pe 15 August 2009 au lansat un E.P. intitulat "Jamming" care a primit reviewuri foarte bune. Il puteti asculta gratis aici:

 

http://www.myspace.com/monarchyspace

 

Acum se lucreaza intens la setlistul pentru concerte, urmand ca pentru anul 2010 sa auziti foarte des de Monarchy - Live!!!!

 

Eu o sa incerc sa va tin la curent cu tot ce se intampla, pana atunci: Keep Rockin`!!!! :)

Este bine si nu ca ai pus aici pe RGC.RO link-ul .

 

DAR . Nu trebuia sa scrii "supergrup" , " experienta de 10 ani " si alte caracteristici inexistente .

Chiar daca erau reale se legau toti de tipul aceste de promovare "noul detergentul super " .

 

Aici se critica si pe bune si in necunostinta de cauza ca la piata.

 

Vocalul este excelent pe cele cateva piese (patru am reusit sa ascult ,asa pare ca atatea sunt) .

Degeaba canta vocalul ca si Geoff Tate de la Queensryche are nevoi e si de o trupa in spate si de compozitii.

 

Pacat de asa o voce .!!!!!

 

Mare Pacat.

 

Sa dea jos materialul de site-uri si sa-l refaca .Numai vocea si tobele sunt OK.Sa caute un textier ( nu poet !) sa cante in limba romana ca poporul sa savureze textul (succesul este aprox 80% asigurat de text prea putin intereseaza efectiv muzica doar sonoritatea la moda mai conteaza ).

 

Daca nici asa nu merge sa-si caute vocalistul o trupa care poate de toate ,si iaca asa trec anii si " experienta" ajunge la 20 de ani.

 

Data viitoare cand vrei sa ajuti niste prieteni cel mai bine este sa nu scrii nimic !

 

Era destul ceva in genul " Cateva piese demo al trupei XYZ "

 

 

 

 

 

Trista anna, nu te agita ca un pepsi expirat, tu ai postat aici, deci e normal sa auzi si de bine si de rau. daca nu-tzi convine nu mai posta si gata. Daca e o tara libera cum spui chiar tu, colegul nostru de forum are dreptul si el la o parere personala, nu? Daca da stai in banca ta, nu suntem obligati sa fin de acord cu parerile tale si cu stilul tau groupie de promovare a trupei. daca sunt buni, lumea ii va apercia, dar nu trebuie sa incerci sa-i bagi cu fortza in fatza. Oricum nu mi se pare deloc un super grup, e o gashca banala care incearca sa faca muzica, nimic mai mult, asha ca bafta si intelepciune.

 

Dar vocea e super !!!

Link to comment
Share on other sites

Monarchy este una din putinele trupe din Romania care stiu a faca show.

 

Pentru cei ce au ratat acest concert:

 

http://www.metalfan.ro/concerte/concert-mo...-foto-5721.html

 

http://www.carteadenisip.ro/concerte/monar...martie-2010/132

 

Prin cea ce faci aduci numai deservicii trupei , atragi atentia asupra tuturor defectelor .

Tine minte ca daca tu scrii ceva vin si raspunsurile si parerile.

 

Pai daca ei fac show se angajeaza si organizeaza show pentru trupe care pot sa si cante ca lumea,

cu groove ( si in studio), cursiv, fara a fi falsa chitara (in studio !!!), fara iesiri din ritm si tempou (in studio!!!) plus compozitii ce nu seamana leit cu alte 100 .Macar daca nu ai experienta in compozitii incearca sa faci ceva diferit ca sa nu fii comparat cu altii.

Daca cei din trupa nu au auzit aceste lucruri si au dat drumu la material ca sa "rupa gura lumii" au reusit.

parerea este formata.

 

Dar daca au o promovare buna ,si se merge pe "multi aud putini pricep " ajung si ei sa tot cante.

 

Oricum mare pacat de vocalist.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Am stat un pic pe ganduri daca sa-ti raspund sau nu, dar sunt pur si simplu intrigata...in ignoranta ta , cred ca te-ai gandit mult pana sa vii cu acest reply pur si simplu idiot si inutil. Am sa ma exprim pe puncte ca sa iti fie mai usor sa procesezi....

 

1. Eu nu ma identific cu trupa Monarchy, sunt prietena cu baietii de foarte mult timp intradevar si fana declarata a muzicii lor si asta cel putin imi da dreptul sa-mi exprim parerea, bineinteles asta daca nu ma inseala memoria, ultima data stiam ca suntem intr-o tara libera...ma rog...

 

2. Dupa cum vezi am postat un link catre o cronica a concertului, fapt ce imi permite sa subliniez din nou inutilitatea si idiotenia postului tau.

 

3. O sa fii surprins cat de mult si mai ales cui au atras atentia baietii astia, care chiar muncesc din greu sa aduca ceva bun ascultatorului de muzica rock din Romania...si asta nu cu un calculator si un programel de facut muzica in fata...

 

4. Inainte sa-ti trantesti nihilismul intelectual pe aici ai putea sa mergi la un concert al lor (probabil ar fi unul din cele mai inteligente lucruri din viata ta), si atunci chiar ai putea sa iti exprimi o opinie obiectiva despre ei...desi ma indoiesc...

 

5. Nu iti surmena intelectul sa-mi raspunzi ca deja am pierdut prea mult timp cu tine...->

 

P.S. Imi cer scuze celorlalti membrii ai forumului pentru limbajul un pic acid dar pur si simplu nu suport bagatorii in seama si carcotasii...

 

Din postul tau reiese ca ai o mica problema cu statuturile intelectuale.

Spune-mi foarte pe scurt: Suferi cumva de vreun complex de inferioritate?

Link to comment
Share on other sites

Din postul tau reiese ca ai o mica problema cu statuturile intelectuale.

Spune-mi foarte pe scurt: Suferi cumva de vreun complex de inferioritate?

Nu sufera , a vrut sa promoveze trupa si nu stia ca pe rgc.ro este destul sa arunci o vorbulita gen "cum se tine cel mai bine pana " si iese o epopee cu 10000 de vizionari al topicului pareri pro si contra se ajunge la impartirea pe genuri muzicale pana la ce aveti cu rock-ul ......la asa ceva nu stie cum sa reactioneze .

 

Trebuia doar sa puna undeva ...Nou album demo cu trupa ....si era OK .

Iar daca se vrea o promovare gen revista de scandaluri este OK doar ca trebuia si un material mai bun altfl pacat de efort .Totusi pana se discuta despre un material si se crirtica este bine , mai creste tabara ascultatorilor mai curiosi.

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu e nici o problema cu cuvantul "supergrup". Dar si semnul exclamarii??!! E prea mult.

 

De ce ?.Vrei sa spui ca era mai bine cu semnul intrebarii ?

 

Oricum vocalul este promitator dar supergroup-ul il trage "jos".

Poate se apuca de o cariera solo ca si cantaret/basistul de la trupa "Cash" care mi-a placut foarte mult .

Apoi l-am vazut peste ani cantand un fel de "folk" .

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place foarte foarte mult ce am auzit pana acum.

 

Felicitari. :) :) Solistul m-a impresionat, poate intr-o zi o sa colaboram cumva. Am un singur lucru de spus pentru lumea care a postat in threadul asta si l-a coborat la 2 stele: dati un exemplu de o singura alta trupa de progressive metal care a evoluat pana la nivelul asta in Romania. Majoritatea nu trec de "repetitii in studio" si tobe programate cu EZDrummer. Monarchy are un solist superb, melodii memorabile si un mixaj decent (se mai poate lurca un pic la mixing). Tineti cont ca nu orice formatie inregistreaza direct muzica la nivelul ultimelor albume de la DT sau Symphony X. Ascultati primele albume de la formatiile respective, si o sa vedeti ca suna mai "ieftin" decat demo-ul asta de la Monarchy.

 

Eu cred ca ar trebui sa ganditi un pic mai mult inainte sa postati comentarii cinice. Forumul asta e plin cu un fel de ura care abia asteapta sa explodeze.

 

Cateva idei:

 

Eu cred ca bateristul e foarte tare (am auzit un solo foarte bun la finalul uneia dintre piese), dar cred ca ar trebui reparat mixajul. Toba mare e ascunsa sub mix, se aude doar ca un "puf" si totusi e destul de "tare" incat aduce volumul intregii piese in jos cand intra, probabil din cauza compresiei. Trebuiesc crescute un pic frecventele mai mid-high (depinde cum a fost inregistrata initial), si pus un gate cu putina compresie sa o faca mai punchy/clicky. Sunt multe tutoriale misto de forumul Andy Sneap despre asta.

 

Chitara e foarte buna dar suna "ieftin" din cauza tonului. Nu stiu daca a fost trasa cu un amp adevarat sau cu un procesor, dar trebuie lucrat un pic, lipseste raspunsul la palm muting si se aude o distorsiune digitala la un anumit nivel. Gain-ul la nivelul de amplificator nu trebuie dat niciodata la maxim. E prea fuzzy. Tonurile clean suna foarte bine.

 

Succes.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.