www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Custom Guitar


Coddy
 Share

Recommended Posts

Salut, mi-am luat o chitara recent de pe forum... un Vanson ST Custom numai cu o doza (cea de bridge) si as vrea sa-i mai pun 2 single coil. Sunt multumit de sunetul dozei ... dar nu merge un funk sau un blues, si as vrea sa-i mai pun daca nu 2 ,macar o doza. Vreau sa stiu daca se merita, daca stiti vreun lutier bun care ar poate sa faca chestia asta. Faza e ca trebe sa "sape" in ea pentru locul dozelor, eu m-am gandit sa cumpar un pickguard sa pun peste... A si daca ziceti ca s-ar merita ce doza/doze sa-mi bun ... mai ieftin.

Multumesc.

 

Si o poza cu chitara :

post-5667-1258258107_thumb.jpg

Edited by Coddy
Link to comment
Share on other sites

@Coddy

Frumoasa chitara, sa o canti sanatos. Din ce vad nu are pickguard, deci trebuie cel putin inca doua locasuri frezate in corpul chitarii, unul pentru doza de neck (e suficienta, doua gauri in plus pot afecta dramatic sustainul chitarii, plus alte complicatii) si unul pentru comutatorul de doze, plus trasee pentru cabluri, e greu de facut asta, si cred ca operatia in sine o sa te coste lejer mai mult decat doza de neck in sine...

Link to comment
Share on other sites

Salut, mi-am luat o chitara recent de pe forum... un Vanson ST Custom numai cu o doza (cea de bridge) si as vrea sa-i mai pun 2 single coil. Sunt multumit de sunetul dozei ... dar nu merge un funk sau un blues, si as vrea sa-i mai pun daca nu 2 ,macar o doza. Vreau sa stiu daca se merita, daca stiti vreun lutier bun care ar poate sa faca chestia asta. Faza e ca trebe sa "sape" in ea pentru locul dozelor, eu m-am gandit sa cumpar un pickguard sa pun peste... A si daca ziceti ca s-ar merita ce doza/doze sa-mi bun ... mai ieftin.

Multumesc.

 

Si o poza cu chitara :

post-5667-1258258107_thumb.jpg

trebuia inainte sa o iei sa stii ca n-o sa aiba nici in clin nici in maneca ghitara asta cu funku sau bluzu,acu' idei de genul pus nujt cate doze seamana cu a doua nastere a frankenstratului

Link to comment
Share on other sites

sau ai putea in locul dozei HB sa pui doua doze single coil una langa alta dupa modelul colegului Razvan S.Totusi ar fi pacat sa gauresti chitara....vorba colegului de mai sus sa nu ai probleme cu sustainul...

 

da-i un pm lui razvan,poate te ajuta cu niste sfaturi mai competente...

 

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showuser=2645

Link to comment
Share on other sites

Poti face un coil tap humbuckerului , gasesti aici informatiile necesare pentru treaba asta.

Nu e necesar sa folosesti un potentiometru push-pull cum e pe siteul acela , merge perfect si cu un switch d'asta.

E foarte usor de facut totul daca ai un pistol de lipit , 5 minute timp liber si un burghiu sa dai o gaura pentru switch.

Daca nu ai incredere in tine cu modificarea asta te sfatuiesc sa te duci la un lutier serios.

 

Cheers.

Link to comment
Share on other sites

Poti face un coil tap humbuckerului , gasesti aici informatiile necesare pentru treaba asta.

Nu e necesar sa folosesti un potentiometru push-pull cum e pe siteul acela , merge perfect si cu un switch d'asta.

E foarte usor de facut totul daca ai un pistol de lipit , 5 minute timp liber si un burghiu sa dai o gaura pentru switch.

Daca nu ai incredere in tine cu modificarea asta te sfatuiesc sa te duci la un lutier serios.

 

Cheers.

pai si ce rezolva cu asta,o sa sune tot ca o doza de bridge,indiferent ca suna mai spre single coil sau humbucker cum are deja.

 

Iti iei doza midi roland si gata, daca tii neaparat :)

 

Lasa chitara asta asa ca nu exista in romania oameni care sa iti faca ce vrei tu bine (scump da, dar prost).

 

prima idee buna :)

Link to comment
Share on other sites

Da man stiam ca nu are are nicio treaba cu funku si cu blues`u cand am luat-o . Dar vreau sa-i pun macar un single coil.. sau un hambucker, daca se poate.

Mai invarte de butoane pe amp. La funk intradevar s-ar cere un ton de single coil, dar poate fi obtinut prin splitare, asa cum s-a mai sugerat. In schimb la capitolul blues sa stii ca am reusit sa obtin cele mai misto tonuri tocmai din doza de bridge (humbucker). Mie chiar imi plac mai mult tonurile de blues pe doza de bridge.

Si cu o singura doza poti sa obtii o varietate destul de mare de tonuri: prin splitare, prin legarea in serie/paralel a bobinelor....... uita-te la schema electrica a unui Fender Esquire care are o singura doza de bridge, dar are comutator cu 3 pozitii ca si Telecaster. Daca adaugi toate posibilitatile astea de comutare eu zic ca poti sa obtii cel putin 4 tonuri utilizabile dintro singura doza (numai sa fie splitabila- sa aiba 4 conductori)

Cu cat sapi mai putin in ea, cu atat mai bine :)

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Mai invarte de butoane pe amp. La funk intradevar s-ar cere un ton de single coil, dar poate fi obtinut prin splitare, asa cum s-a mai sugerat. In schimb la capitolul blues sa stii ca am reusit sa obtin cele mai misto tonuri tocmai din doza de bridge (humbucker). Mie chiar imi plac mai mult tonurile de blues pe doza de bridge.

Si cu o singura doza poti sa obtii o varietate destul de mare de tonuri: prin splitare, prin legarea in serie/paralel a bobinelor....... uita-te la schema electrica a unui Fender Esquire care are o singura doza de bridge, dar are comutator cu 3 pozitii ca si Telecaster. Daca adaugi toate posibilitatile astea de comutare eu zic ca poti sa obtii cel putin 4 tonuri utilizabile dintro singura doza (numai sa fie splitabila- sa aiba 4 conductori)

Cu cat sapi mai putin in ea, cu atat mai bine :)

Stiu ca sunetul de blues il scoate, dar sunetul ala de funk... si sunetul ala "cald" . Ms de sfat, oricum cred ca am sa urmez sfatul de mai sus si am sa-mi iau o doza midi roland... am vazut un gk-3 ... pare interesanta.

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca sunetul de blues il scoate, dar sunetul ala de funk... si sunetul ala "cald" . Ms de sfat, oricum cred ca am sa urmez sfatul de mai sus si am sa-mi iau o doza midi roland... am vazut un gk-3 ... pare interesanta.

Sau iti iei un Seymour Duncan P-rails si ai 3 in 1: humbucker, P90 si single coil si nu iti trebuie decat un comutator. Poate ca is eu mai old school, da mie mi se pare o tampenie doza midi. N- as folosi asa ceva...dar na, daca-ti surade, go for it....desi cred ca exista solutii mult mai bune la problema ta

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Aha... da nu stiu cum s- pun... hai ca poate de pus nu e greu... da partea electrica, ca nu are gaura sa trag firele... trebuie sa o fac eu.

P-rails se monteaza ca orice alt humbucker, si loc de fire trebuie sa aiba, ca doar si firele de la doza actuala merg pe undeva. Si ca sa nu mai dai gauri suplimentare ii pui o rama de doza de la Seymour ... parca Triple shot se numea, care contine comutatoarele... Si gata

L.e Vezi ca avea @George de vanzare un set de P-rails...acuma nush daca le da separat... Iar rama Triple shot este pe thomann

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca sunetul de blues il scoate, dar sunetul ala de funk... si sunetul ala "cald" . Ms de sfat, oricum cred ca am sa urmez sfatul de mai sus si am sa-mi iau o doza midi roland... am vazut un gk-3 ... pare interesanta.

 

O fi vrut sa zica doza piezo ? Ca doza midi iti iei degeaba fara procesor :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Sterben

am auzit de la altcineva ca lutierii din romania iti iau o chitara buna si ti-o strica :)) asa ca... mai bine-ti cumperi una asa din magazin.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.