www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Corzi Sa Imi Iau?


Guest Sam The Pirate
 Share

Recommended Posts

Guest Sam The Pirate

Salut! Am un Ibanez SX72TBC si mi s-a rupt o coarta ( coarda 1, Mi) ... ce set de corzi sa mi iau pentru a inlocui coarda? Va rog sa imi spuneti si mie, multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde foarte mult de gusturi. Unii chitaristi prefera corzi mai groase altii mai subtiri. Eu personal folosesc corzi de 0.9 care sunt printre cele mai subtiri si ti le recomand cu caldura :) Sunt usoare la mana. Te poti orienta dupa pret. Mie imi plac D'addario le consider cele mai bune.

Link to comment
Share on other sites

Pai depinde foarte mult de gusturi. Unii chitaristi prefera corzi mai groase altii mai subtiri. Eu personal folosesc corzi de 0.9 care sunt printre cele mai subtiri si ti le recomand cu caldura :) Sunt usoare la mana. Te poti orienta dupa pret. Mie imi plac D'addario le consider cele mai bune.

0.9 is cam prea subtiri pentru o acustica.

Poate sa-si cumpere orice marca recunoscuta de corzi, cu conditia ca setul sa fie de calibru cat mai apropiat cu cel indicat de producator (pentru a nu fi nevoit sa faca reglaje suplimentare). De obicei, 11-52 este considerat un calibru rezonabil pentru acustica, desi exista pe piata si 10-50 sau 10-52.

Link to comment
Share on other sites

Deci eu tot nu am primit un raspuns bun.....Imi cumpar corzi de 11-52?

Corzile cu care Ibanez echipeaza acusticele sunt D'Addario din seria EXP (mai precis Coated 80/20, pentru modelul tau).

Daca vrei sa schimbi corzile fara a face ajustari, trebuie sa stii calibrul corzilor cu care este dotata chitara. Informatia asta poti sa o afli de la magazinul de la care ai cumparat-o, de la importatorul in Romania sau, eventual, din manual (daca nu cumva e un manual generic).

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Gata, mi-am luat D'Addario EK15: Extra Light .010-.047 ! Acum intrebarea este, cum sa pun coarda...Ce imi trebuie? Daca puteti, dati-mi un ghid in romana :) !

Link to comment
Share on other sites

Schimba tot setul. N-ai nevoie de nimic.

Vezi aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1981

Sau direct aici:

http://www.fretnotguitarrepair.com/stringing.htm

 

Dupa ce montezi corzile, acordezi chitara. Apoi, folosind o carpa uscata si curata, iei fiecare coarda in parte si o intinzi pe toata lungimea acesteia (cu chitara plasata orizontal, apuci coarda cu mana in care tii in prealabil carpa, ridici coarda si misti mana pe toata lunginea ei de cateva ori, de la cordar la pragus, cu grija sa nu iasa din santul din pragus). Nu ridica coarda prea tare cand faci operatiunea asta. Acordeaza din nou.

 

Atentie! Corzile pe care le-ai cumparat sunt cam subtiri. Daca dupa montare si acordare, corzile ating tastele si zbarnaie, trebuie sa ajustezi truss rod-ul (tija de reglaj din gatul chitarei) pentru a echilibra tensiunea gatului cu cea a corzilor.

 

Spor!

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Schimba tot setul. N-ai nevoie de nimic.

Vezi aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1981

Sau direct aici:

http://www.fretnotguitarrepair.com/stringing.htm

 

Dupa ce montezi corzile, acordezi chitara. Apoi, folosind o carpa uscata si curata, iei fiecare coarda in parte si o intinzi pe toata lungimea acesteia (cu chitara plasata orizontal, apuci coarda cu mana in care tii in prealabil carpa, ridici coarda si misti mana pe toata lunginea ei de cateva ori, de la cordar la pragus, cu grija sa nu iasa din santul din pragus). Nu ridica coarda prea tare cand faci operatiunea asta. Acordeaza din nou.

 

Atentie! Corzile pe care le-ai cumparat sunt cam subtiri. Daca dupa montare si acordare, corzile ating tastele si zbarnaie, trebuie sa ajustezi truss rod-ul (tija de reglaj din gatul chitarei) pentru a echilibra tensiunea gatului cu cea a corzilor.

 

Spor!

Cum ajustez truss rod-ul pentru a echilibra tensiunea gatului cu cea a corzilor? Invart cheita sau ce :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate
Ai pus corzile noi si zbarnaie? Sau intrebi preventiv?

Te-ai interesat ce corzi aveai pe chitara inainte sa cumperi noul set?

 

Am intrebat prevenitv, nu m-am interesat pentru ca asa am cumparat-o, chiar nu am stiut ca difera asa mult...Sunt cam incepator in ce priveste chitara si e prima data cand trebuie sa schimb o coarda....

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat prevenitv, nu m-am interesat pentru ca asa am cumparat-o, chiar nu am stiut ca difera asa mult...Sunt cam incepator in ce priveste chitara si e prima data cand trebuie sa schimb o coarda....

Daca n-ai schimbat inca corzile si nu ai vrea sa te complici cu reglajul tijei, care ar putea sa-ti afecteze iremediabil chitara, intereseaza-te la magazinul de unde ai cumparat-o sau din alte surse sigure ce grosimi (calibru) au avut corzile cu care a venit chitara. Apoi cumpara un set de corzi de acelasi calibru (preferabil D'Addario EXP Coated 80/20, pentru ca astea-s corzile folosite de Ibanez pentru acustice). Schimba toate corzile, dupa cum ti-am spus (si ti-au spus si altii), urmand pasii din postul meu anterior.

 

In cazul in care vrei sa folosesti corzile 10-47 pe care le-ai achizitionat deja, e de asteptat sa apara fret buzz-ul (zdranganitul corzilor de care aminteam) din cauza curbarii gatului in sensul echilibrarii tensiunilor. Daca se intampla asta iti recomand sa faci reglajul truss rod-ului la cineva care a mai facut asta cu succes (fie el chitarist sau lutier). Treaba asta se face cu ajutorul unei chei imbus, care ar trebui sa fi venit odata cu chitara.

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

de preferat sa schimbi tot setul.eu unu prefer elixir

 

mda... elixirurile de 0.9 sunt bune... in primu rand nu ruginesc... si te tin 6 luni si ceva... asta in cazu in care nu te apuca damblalele sa le schimbi odata la 2 luni sub pretextu ca "nu mai suna bine" :)

 

Am intrebat prevenitv, nu m-am interesat pentru ca asa am cumparat-o, chiar nu am stiut ca difera asa mult...Sunt cam incepator in ce priveste chitara si e prima data cand trebuie sa schimb o coarda....

 

e bine macar ca pe tine de preocupa ce corzi sa-ti iei :) ... am intalnit incepatori care doar vroiau sa schimbe corzile, dar nu le pasa cu ce le schimbau... si nici nu stiau cum sa le schimbe.... :)

 

Schimba tot setul. N-ai nevoie de nimic.

Vezi aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1981

Sau direct aici:

http://www.fretnotguitarrepair.com/stringing.htm

 

Dupa ce montezi corzile, acordezi chitara. Apoi, folosind o carpa uscata si curata, iei fiecare coarda in parte si o intinzi pe toata lungimea acesteia (cu chitara plasata orizontal, apuci coarda cu mana in care tii in prealabil carpa, ridici coarda si misti mana pe toata lunginea ei de cateva ori, de la cordar la pragus, cu grija sa nu iasa din santul din pragus). Nu ridica coarda prea tare cand faci operatiunea asta. Acordeaza din nou.

 

Atentie! Corzile pe care le-ai cumparat sunt cam subtiri. Daca dupa montare si acordare, corzile ating tastele si zbarnaie, trebuie sa ajustezi truss rod-ul (tija de reglaj din gatul chitarei) pentru a echilibra tensiunea gatului cu cea a corzilor.

 

Spor!

 

mai exista posibilitatea fretbuzz-ului... iar in cazu acesta cam dai de drq... petru ca daca nu merge cu rod-u', tre sa te apuci sa pilesti freturile... and that kinda sux :D

 

+1 pentru Elixir, dupa Elixir, a doua optiune a mea ar fi Ernie Ball.

 

n-am auzit in viata mea de Ernie Ball... ce e de capu lor?

Link to comment
Share on other sites

Eu personal folosesc corzi de 0.9 care sunt printre cele mai subtiri si ti le recomand cu caldura :D Sunt usoare la mana. Te poti orienta dupa pret. Mie imi plac D'addario le consider cele mai bune.

D'Addario de care? Da-mi un exemplu de corzi D'Addario de .009 pentru acustica. As fi interesat. Multam!

 

+1 pentru Elixir, dupa Elixir, a doua optiune a mea ar fi Ernie Ball.

 

De care? Nanoweb sau Polyweb? Phosphor Bronze sau 80/20 Bronze? Si care dintre variantele de corzi pentru acustica Ernie Ball le recomanzi?

 

mda... elixirurile de 0.9 sunt bune... in primu rand nu ruginesc... si te tin 6 luni si ceva... asta in cazu in care nu te apuca damblalele sa le schimbi odata la 2 luni sub pretextu ca "nu mai suna bine" :)

 

 

mai exista posibilitatea fretbuzz-ului... iar in cazu acesta cam dai de drq... petru ca daca nu merge cu rod-u', tre sa te apuci sa pilesti freturile... and that kinda sux :D

 

n-am auzit in viata mea de Ernie Ball... ce e de capu lor?

Elixir de .009? Vreau si io. Poti sa-mi spui unde ai gasit asa ceva? Multam.

Ernie Ball? Nici io n-am auzit de astia. Probabil ca-s chinezesti si-s mai noi aparute pe piata.

Si ai mare dreptate cu fretbuzzu'. :)

 

Eu-ti recomand Ernie Ball si am auzit ca si DR-urile is destul de ok, nu le-am incercat...

 

DR de care? Pentru Ernie Ball vezi intrebarea pentru Balu.

 

 

Multumesc anticipat tuturor pentru raspunsuri! :)

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Yay! Nu am patit nimic la corzi, se aude perfect sunetul....Imi plac foarte mult...

Multumesc tuturor celor ce au dat un raspuns aici, in special lui Doctor X

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.