www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunetul Corzilor


shedow11
 Share

Recommended Posts

vroiam sa va intreb ce corzi sunt alea care se aud nush..mai metalizate cum se aude la melodiile lu greenday:good riddance,wake me up whn september ends :)

 

linkuri la amandoua:Good Riddance si Wake me up when september ends

 

 

nah k cand o sa imi schimb data viitoare corzile sa stiu de care iau pana akm am luat bright bronze sa-mi spuneti cum se numesc alea care se aud ca in melodie:D :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Big Tree

Recomandari scule : ad15vt XL de la vox de 15 w ( e bestial si rezonabil ca pret , eu am varianta de 50 W) si scoti ce vrei tu din ampu` asta .

Link to comment
Share on other sites

vroiam sa va intreb ce corzi sunt alea care se aud nush..mai metalizate cum se aude la melodiile lu greenday:good riddance,wake me up whn september ends :)

 

linkuri la amandoua:Good Riddance si Wake me up when september ends

 

 

nah k cand o sa imi schimb data viitoare corzile sa stiu de care iau pana akm am luat bright bronze sa-mi spuneti cum se numesc alea care se aud ca in melodie:D :)

 

Asa suna orice set de corzi cand e nou.NU trebuie sa iti iei cine stie ce corzi.

Link to comment
Share on other sites

nu ii neaparat k is noi nici cand le-am luat nu se auzeau asa sor auzit bine doar 5-6 zile dar nu sor auzit exact asa nu ar fi cumva white bronze astea sunt si pentru chitara acustica-electrica si lor le trebe si sa le bage la boxe k nu stiu niste termeni k sa spun altcumva:))

 

si am mai vazut nu neaparat astia si cei care fac videouri care nu au ce face se aude tot ceva de genu si nu i bagat nik la amplificator;))

Edited by shedow11
Link to comment
Share on other sites

nu ii neaparat k is noi nici cand le-am luat nu se auzeau asa sor auzit bine doar 5-6 zile dar nu sor auzit exact asa nu ar fi cumva white bronze astea sunt si pentru chitara acustica-electrica si lor le trebe si sa le bage la boxe k nu stiu niste termeni k sa spun altcumva:))

 

Corzile au soundul acela metalic vreo 3-4 zile.Ce auzi acolo este o chitara acustica preluata printr-un microfon sau prin mai multe, mai probabil si este prelucrata pana suna cum vor aia si pana scot sunetul ala din ea.

Link to comment
Share on other sites

... astea sunt si pentru chitara acustica-electrica si lor le trebe si sa le bage la boxe k nu stiu niste termeni k sa spun altcumva:))

 

si am mai vazut nu neaparat astia si cei care fac videouri care nu au ce face se aude tot ceva de genu si nu i bagat nik la amplificator;))

 

 

cat de tare!!!

 

si eu care credeam c-am auzit marturisirea suprema, talonata de un mega-aplomb si dorinta de afirmare ..aici pe forum.... dar na, surpriza!

 

intrebari aditionale: sa l ebage la boxe sau la PRIZA?

 

"... cei care fac videouri care nu au ce face .." = userii de pe youtube??? sau jobless-ii de pe youtube?

 

.... k nu stiu niste termeni k sa intreb altcumva .... (ca sa parafrazez)

 

Multam

Link to comment
Share on other sites

m-am chinuit acuma sa caut ceva pe youtube si am gasit asta http://www.youtube.com/watch?v=vrNhcUS8z4w si se aude aproape ca melodia fara sa fie in amplificator dar totusi....cei cu chestia aia pe corzi?:)) am mai vazuto la alte videouri dar chestia aia pana acuma park ingrosa sunetul nul facea sa se auda asa bn;))

 

am vazut si la un prieten erau tot white bronze se auzeau mai ascutit ca sa zic asa cum ii in melodie si nu era nici un amplificator si inca erau de 1 luna si ceva folosite :)

 

nu gasesc un video care l-am vazut nu demult nu era nici un amplificator sau chestii de genu nimic altceva si nu se auzea chiar ca in melodie dar se auzea mai asemanator:D

Link to comment
Share on other sites

Acele corzi din "bronz" de "0,11" ( adica groase ) suna asa pana nu se murdaresc. Intra mizeria . grasimile de pe piele intre "spirele " de pe corzile matisate.Iar pe cele subtiri daca nu le stergi atent dupa fiecare cantare se ddepune la fel murdaria si dedesubt tine aciditata si umezeala asa ca se oxideaza si nu mai suna frumos nici cele "plane".( simple) subtiri,

 

Pe langa asta trebuie si o chitara acustica care suna bine .balansat si are joase "ferme" fara rezonante ("buhai , huhait" sau mai tehnic unde stationare ce creaza si un fel de reverb in chiotara ce strica din definitie)

 

Nu este vorba de nici o statie ce am auzit este chitara acustica.

Suneet asenabator sepoate realiza si electric cu doze singlecoil si corzi la fel ,groase si curate, in acest caz se poate umbla si la EQ ca sa imiti soundul chit acustice plus un pic de reverb le joase ca sa imiti tezonantele corpuilui chit acustice.

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

Mama, verde?! :)

Si tu mai puteai tine mana pe corzi, in halul ala? :)

Nasol moment... vb lui' DoctorX... sa vezi cand le schimbi... saraca chitara aia... imi imaginez cum are tastele daca avea corzile verzi.

Link to comment
Share on other sites

bai nu erau corzile verzi:)) nu se vede pe ea ca ii verde ii doar murdaria am corzile de 1 luna si ceva si sor murdarit cum mai pun mana nespalata:)) si le-am sters si era niste verde pe carpa incearca si tu sterge putin corzile cu hartie igienica sau ceva si ai sa vezi ce culoare o sa aiba servetelu;))

 

corzile nus vechi doar ca io cant 1 ora si ceva pe zi si nah....io nu cant de la ora sa zicem 2-3 sau 5-6:30 cant cand am timp 5 min cant ii pauza la publicitate,cand ma uit la ceva cu subtitrare sau cand is la comp:D

Link to comment
Share on other sites

bai nu erau corzile verzi:)) nu se vede pe ea ca ii verde ii doar murdaria am corzile de 1 luna si ceva si sor murdarit cum mai pun mana nespalata:)) si le-am sters si era niste verde pe carpa incearca si tu sterge putin corzile cu hartie igienica sau ceva si ai sa vezi ce culoare o sa aiba servetelu;))

 

corzile nus vechi doar ca io cant 1 ora si ceva pe zi si nah....io nu cant de la ora sa zicem 2-3 sau 5-6:30 cant cand am timp 5 min cant ii pauza la publicitate,cand ma uit la ceva cu subtitrare sau cand is la comp:D

 

Fi atent k acuma vine!

 

Corzile murdare , cele groase matisate cu sarma de bronz ( nu cele Reghin ptr acustica !!! alea mor in 3 zile su suna " bl bl bl bl" nu mai au "brilianta " )

 

Deci corzi adevarate "de bronz ", cele groase se scot frumos (fara sa le indoi in unghi ascutit cand demontezi ) si "SE FIERB".

 

De fapt intr-o oala destul de mare pui apa clocotita in care se pune detergent de vase vre-o 30 grame .Se scufinda corzile care in prealabil sau facut "colac" (exact cum erau cand le ai scos din punga de noi) .Aici atentie, sa nu indoi coarda .Numa infasurate usor .

Aceste corzi le pui in apa fierbinte cu detergent in ea, le agiti cu ajutorul unei furculite .Corziile in acest mod se degreseaza si se dizolva murdaria . Prin agitare in apa clocotiita murdaria se dseprinde de corzi.

Dupa ce le-ai "spalat" bine le scoti si le usuci infasurandu-le intr-un prosop. Dupa aceasta le usuci cu Phoen-ul .( uscator de par) ca sa se usuce /evapore umezeala dintre spirele de bronz matisate peste ccoarda centrala din otel.Daca nu usuci cu Phoen-ul umezeala ataca miezul de otel si acesata se rugineste si va suna mai rau ca inainte.

 

Astfel spalate ma au ton cu brilianta inca o scurta vreme, cateva zile .Este o rezolvare de nevoie la o urgenta ,Dar este bine sa se cunoasca.

O inregistrare sau doua trei concerte vei avea ton mai briliant.

 

Corzile subtiri se sterg cu o carpa inmuiata in spirt pana sunt curate si aluneca bine si pe dosul corzi nu mai sunt depuneri.

Corzile subtiri prea vechi care falseazatrebuiesc schimbate.

 

Corzile trebuiesc curatate incontinuu ca sa nu toceasca tastele .Murdaria ataca metalul si coarda devine abraziva in acest fel va toci tastele inainte de vreme.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.