www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme De Logica


eM.
 Share

Recommended Posts

  • Replies 393
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Se dau:

* 100 de monede aºezate în 10 grãmezi de câte 10 monede. Într-una din grãmezi monedele sunt cu ceva mai uºoare decât restul (fiecare monedã e un pic mai uºoarã decât modelul standard).

* Un cântar de bucãtãrie. (Se pune în el ce se cântãreºte ºi aratã cu un ac indicator masa...)

 

Se cere:

* Descoperiți monedele uºoare printr-o singurã cântãrire.

 

:)

Edited by Ghita B
Link to comment
Share on other sites

daca imi spui cu cat sunt mai usoare monezile diferite (de ex. mai usoare cu un gram sau mai usoare cu 5%...) e simplu.

Se cantaresc impreuna 1 moneda dein prima gramada, 2 din a doua...., 10 din ultima.

In urma masuratorii se constata cu cat este mai usor grupul decat daca ar fi constituit din monezi standard si daca ar fi mai usor cu 2 grame (de exemplu) monezile mai usoare ar fi cele din grupul 2.

Daca im dai diferenta in procente sau altfel e putin mai complicat dar sunt sigur ca as gasi o ecuatie care sa fie folosita la rezolvarea problemei.

Asa cum ai formulat tu nu am gasit deocamdata nicio solutie.

Link to comment
Share on other sites

Se dau:

* 2 vase: unul de 9 litri ºi unul de 4 litri.

* Apã de la robinet câtã doriți...

 

Se cere:

* Folosiți robinetul ºi cele douã vase pânã când ajungeți sã aveți 6 litri de apã în primul vas.

Cum ați fãcut?

 

9-4-4=1

9-(4-1)=6

era mai groasa daca trebuia sa ajungem sa avem 6 litri de apa in al doilea vas :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat
aha :) de la tine eM inteleg numa ecuatia de gradu 2 :) si ...ms mult Gorel. Chiar nu stiam sa fac prob. asta

 

 

 

Pai combinarile se fac intr-a 10a :)

Link to comment
Share on other sites

Guest EvilCat

Eu ii explicasem de ce nu le stie el[ ca o sa le stie in viitor, poate], am observat ca are 14 ani dinainte. :) Oricum....

 

 

Nu stiu daca a mai fost pusa insa : Un arab are 17 camile si vrea sa le lase mostenire fiilor sai. Primului vrea sa-i dea 1/2 din numar, celui de-al doilea 1/3 si celui mai mic 1/9.

Cum imparte arabul camilele astfel incat sa nu taie din ele? :)

 

 

[E tampita problema, am auzit-o si eu la scoala azi cu tot cu raspuns]

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu daca a mai fost pusa insa : Un arab are 17 camile si vrea sa le lase mostenire fiilor sai. Primului vrea sa-i dea 1/2 din numar, celui de-al doilea 1/3 si celui mai mic 1/9.

Cum imparte arabul camilele astfel incat sa nu taie din ele? :)

 

 

[E tampita problema, am auzit-o si eu la scoala azi cu tot cu raspuns]

 

9

6

2

destul de draguta problema :)

Link to comment
Share on other sites

Guest szekely

Zic io una faina si usoara :) Costica de la Vega e un cavaler de renume , foarte bogat si scrupulos , el decide sa se tunda si se duce in oras la frizerie , cand ajunge in oras gaseste 2 frizerii , frizeria1 estte stralucitor de curata , fara par pe jos , si frizerul avea o freza magnifica. Frizeria2 era plina de par , si frizerul avea parul de parca si lar tunde el ... insa, el decide sa se duca la frizeria2 , De ce ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Coffee

1. Pentru ca el defapt la baza a fost un taranoi si nu a uitat de unde a plecat.

2. Tunsoarea la primul salon era extrem de scumpa, chiar si pentru el.

3. Nu-l intereseaza aspectul tunsorii pentru ca oricum isi pune casca de cavaler, vrea doar "sa-l dea jos"

Edited by Coffee
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.