www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Hss Vs ... Sss :))


Guest bart
 Share

Recommended Posts

mai nou (adica de juma' de an) imi doresc o chitara electrica ... (am deja una clasica) si tot intrebam pe forum care e mai buna si nu stiu ce ... cred ca in total am avut 5 optiuni care acum sunt 2

Squire Affinity Stratocaster ...sau..

Squire Fat Affinity Stratocaster

 

well... pe ultimate guitar useri i-or dat la squire affinity stratocaster mai multe note din care media o fost 6 si ceva

la fat stratocaster peste 9.... :)

de ce? care e diferenta de sunet? cum e una fata de alta ? si nu sa nu imi dati replici de genul "pai nu vei sti niciodata daca nu o testezi" pt ca le iau de pe guitar shop si nu am cum sa le testez

 

care e diferenta de sunet?

cum suna una fata de alta

daca eu voi canta rock .. gen fade to black, black magic woman, smoke on the water care e mai buna

explicati-mi ce face fiecare doza

 

ms

p.s nu mi sariti in cap vreau doar sa stiu pt ca sunt la acelasi pret si nu vreau sa fac ceva gresit

p.s2 : nu stiu daca are importanta dar amp imi iau 110% la suta roland cube 15x

 

ms

Link to comment
Share on other sites

mai nou (adica de juma' de an) imi doresc o chitara electrica ... (am deja una clasica) si tot intrebam pe forum care e mai buna si nu stiu ce ... cred ca in total am avut 5 optiuni care acum sunt 2

Squire Affinity Stratocaster ...sau..

Squire Fat Affinity Stratocaster

 

well... pe ultimate guitar useri i-or dat la squire affinity stratocaster mai multe note din care media o fost 6 si ceva

la fat stratocaster peste 9.... :)

de ce? care e diferenta de sunet? cum e una fata de alta ? si nu sa nu imi dati replici de genul "pai nu vei sti niciodata daca nu o testezi" pt ca le iau de pe guitar shop si nu am cum sa le testez

 

care e diferenta de sunet?

cum suna una fata de alta

daca eu voi canta rock .. gen fade to black, black magic woman, smoke on the water care e mai buna

explicati-mi ce face fiecare doza

 

ms

p.s nu mi sariti in cap vreau doar sa stiu pt ca sunt la acelasi pret si nu vreau sa fac ceva gresit

p.s2 : nu stiu daca are importanta dar amp imi iau 110% la suta roland cube 15x

 

ms

 

 

in primul rand eu as zice ca e mult mai buna ideea de fat stratocaster.poti canta mai multe cu ea,deoarece are humbucker in bridge si 2 single-coiluri..pe cand SSS e are numai doze single coile care suna mai "vintage" si nu prea se preteaza pentru distors.cu alte cuvinte Fat e o chitara care se preteaza mai multor genuri...bafta! :)

Link to comment
Share on other sites

pai eu nu imi aleg chitara in functie de cine canta cu ea ci in functie de ce pot canta cu chitara respectiva de ex.

eu am vrut sa aleg dintre astea 2 si am vrut sa stiu care e mai buna pt rock, pop, metal etc ... pan ala urma imi iau hss-u cu roland cube 15x ... sper sa nu regret .. totusi ii 11 milioane :) chitara + ampu

 

edit: intrebare optionala : cam in cat timp imi aduc astia de pe guitar shop ampu cu chitara daca is din cj ?

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

pai eu nu imi aleg chitara in functie de cine canta cu ea ci in functie de ce pot canta cu chitara respectiva de ex.

eu am vrut sa aleg dintre astea 2 si am vrut sa stiu care e mai buna pt rock, pop, metal etc ... pan ala urma imi iau hss-u cu roland cube 15x ... sper sa nu regret .. totusi ii 11 milioane :) chitara + ampu

 

edit: intrebare optionala : cam in cat timp imi aduc astia de pe guitar shop ampu cu chitara daca is din cj ?

 

 

ei zic ca in maxim 2 zile...

Link to comment
Share on other sites

 

edit: intrebare optionala : cam in cat timp imi aduc astia de pe guitar shop ampu cu chitara daca is din cj ?

si de ce nu mergi pe la Play ca sa intrebi ??? din cate stiu eu ei lucreaza cu guitarshop... si am mai si vazut chitare de astea acolo cand am fost ultima data. (cam de o saptamana).

Link to comment
Share on other sites

dar hsh nu e la guitar shop sau la un alt magazin online din romania si sa fie si 675 de ron ca hss si sss-u :)

 

in primul rand ca nu am vazut vreo chitara squier(foarte rar si la fendere) sa aibe configuratie HSH...in orice caz in timp,in caz ca iti doresti HSH poti sa ii pui un minihumbucker in neck si ai rezolvat problema...

Link to comment
Share on other sites

in primul rand ca nu am vazut vreo chitara squier(foarte rar si la fendere) sa aibe configuratie HSH...in orice caz in timp,in caz ca iti doresti HSH poti sa ii pui un minihumbucker in neck si ai rezolvat problema...

cum nu, intra pe mine si vezi chitara rosie :) , foarte ,,stock"

 

Vezi ca ala nu e minihumbucker de ce zici,la ce te referi tu se poate numi ,,microhumbucker" sau single sized humbucker

Link to comment
Share on other sites

cum nu, intra pe mine si vezi chitara rosie :) , foarte ,,stock"

 

Vezi ca ala nu e minihumbucker de ce zici,la ce te referi tu se poate numi ,,microhumbucker" sau single sized humbucker

 

 

iti cunosc chitara,fii sigur de asta :) si da,m-am exprimat gresit minihumbuckeru' e altceva la single coil size humbucker:D

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica

HSS

 

merita sa incerci un humbucker...

a mea e hss si sunt foarte multumit

 

la mine hb-u' rupe la overdrive si sc-urile sunt perfecte pentru clean...

 

si te ajuta sa te axezi pe un stil (daca o iei pe metale in viitor probabil iti vei lua o chitara cu 2 humbuckere, si daca te axezi pe blues/classic rock/etc. iti vei cumpara probabil un fender sss sau mai stiu eu ce)

Link to comment
Share on other sites

HSS

 

merita sa incerci un humbucker...

a mea e hss si sunt foarte multumit

 

la mine hb-u' rupe la overdrive si sc-urile sunt perfecte pentru clean...

 

si te ajuta sa te axezi pe un stil (daca o iei pe metale in viitor probabil iti vei lua o chitara cu 2 humbuckere, si daca te axezi pe blues/classic rock/etc. iti vei cumpara probabil un fender sss sau mai stiu eu ce)

 

exact;)

Link to comment
Share on other sites

HSS vs SSS... eu zic HSH, e o chestiune de gusturi...

 

Nu poti sa iei HSH... se pierde toata ideea de strat. Dupa parerea mea ce merita la un strat sunt pozitiile 1 si 2 (neck si neck+middle), in rest e cam steril. Nu ca la un squier ar conta asta :) (glumesc)

 

Si eu zic ca cel mai ok ar fi HSS pentru tine. Parerea personala nu pot sa mi-o exprim ca e ciudata... nu as putea sa ma afisez in veci un un strat altfel decat SSS, in schimb nu imi place sunetul de single coil decat clean sau foarte aproape de clean.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
HSS vs SSS... eu zic HSH, e o chestiune de gusturi...

dupa ce am testat mai multe chitari am ajuns la concluzia ca hsh mi se potriveste mai mult

care ar fi mai bune pentru mine?

http://powerstate.ro/FILES/HUN/VORSON/gitar/TREMOLOS/VS-90%20TMCS1.html

....sau...

 http://powerstate.ro/FILES/HUN/VORSON/gitar/TREMOLOS/EDG-48.html

 

scuze ca am postat pe un topic mai vechi am vazut dupa ce am postat...

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Am un amic care are o chitara de la firma respectiva, dar nu mai stiu exact care model. Lemnul cica e bun. In rest, ceva probleme cu cordarul, se dezacordeaza cam repede (cateva zile), dar la banii astia sigur nu gasesti ceva mai bun.

 

***revin maine dupa-amiaza cu ceva mai multe detalii, is pe fuga acum.

Edited by draugr
Link to comment
Share on other sites

Am un amic care are o chitara de la firma respectiva, dar nu mai stiu exact care model. Lemnul cica e bun. In rest, ceva probleme cu cordarul, se dezacordeaza cam repede (cateva zile), dar la banii astia sigur nu gasesti ceva mai bun.

 

***revin maine dupa-amiaza cu ceva mai multe detalii, is pe fuga acum.

 

ms mult chiar aveam nevoie de informatii despre firma aceea :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.