www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Greutatea Unei Chitare Electrice


alinu_tau
 Share

Recommended Posts

Am tunat o chitara "hora iris solo" in felul urmator: nu eram deloc multumit de grif pentru ca imi plac cele cu maple freetboard, asa ca ma cumparat de pe e-bay un grif cu 22 de taste. Nici sunetul dozelor acelea asiatice nu e bun, asa ca am pus pe ea 2 DiMarzio dp420 "virtual solo" in bridge si midlle si o doza single high output de 10 Kohm de la artec (Giovanni custom) in neck.

Acuma, iar ma nemultumeste un lucru: MAN, CHITARA ASTA E SUPERGREA!!! ITI RUPE UMERII, SERIOS! Are vreo 5 kg...

Ma poate ajuta totusi cineva, sa-mi spuna, cum e mai bine sa fie o chitara electrica? Mai grea, mai usoara, care-s diferentele de sunet?

Dar ca si sunet, suna dozele astea de iti dau lacrimile, pe bune! O sa pun si inregistrari pe aici daca e cineva interesat...

Multzam!

post-9842-1254047693_thumb.jpg

post-9842-1254047740_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Am tunat o chitara "hora iris solo" in felul urmator: nu eram deloc multumit de grif pentru ca imi plac cele cu maple freetboard, asa ca ma cumparat de pe e-bay un grif cu 22 de taste. Nici sunetul dozelor acelea asiatice nu e bun, asa ca am pus pe ea 2 DiMarzio dp420 "virtual solo" in bridge si midlle si o doza single high output de 10 Kohm de la artec (Giovanni custom) in neck.

Acuma, iar ma nemultumeste un lucru: MAN, CHITARA ASTA E SUPERGREA!!! ITI RUPE UMERII, SERIOS! Are vreo 5 kg...

Ma poate ajuta totusi cineva, sa-mi spuna, cum e mai bine sa fie o chitara electrica? Mai grea, mai usoara, care-s diferentele de sunet?

Dar ca si sunet, suna dozele astea de iti dau lacrimile, pe bune! O sa pun si inregistrari pe aici daca e cineva interesat...

Multzam!

Stiu ca cei de la Reghin au de regula lemn de buna calitate, doar ca celelalte componente lasa de dorit. Eu cred ca ai facut bine modificand chitara de maniera care ai facut-o

Uita-te din ce lemn e facut corpul chitarei. In general, o chitara grea e o chitara serioasa. Fii asadar bucuros ca-ti rupe umerii. Iar daca mai si suna de-ti dau lacrimile, cum descrii tu asa de plastic :), cu atat mai bine.

Sa iei odata un Gibson Les Paul in mana, sa vezi acolo greutate.

Fii fericit cu ea, buddy!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

E bine ca totusi masa asta de 5 kg are si un rol pozitiv.. adica ma bucur sa aud ca o chitara valoroasa e si grea. Inseamna ca a iesit un fel de "vintage strat" avand in vedere ca am nimerit-o si cu dozele, au un suntet mai vintage, chiar daca au high output din cauza ca sunt echipate cu magneti alnico 5 rod. Tare chestia! In anii `90 cantam si eu intr-o trupa si aveam o chitara veche tot de "Hora" copie LP, la fl de grea, imi rupea mana pana o caram la repetitii, asa ca am scapat de ea, dar vad ca si asta ii calca pe urme... :)

Nu stiu din ce lemn le fac cei de la Reghin, asa ca.. mai astept pareri.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Sa iei odata un Gibson Les Paul in mana, sa vezi acolo greutate.

Nu chiar orice Les Paul...mai nou fac si chambered body dar iei un Les Paul vechi sau un Classic 1960 Re-issue acolo e solid body, nu e chambered aia da chitara grea.

De obicei chitarile grele sunt chitari bune, deci bucura-te de greutate. Daca nu-ti suporta umerii greautatea, mai meri si tu la sala. :)

Link to comment
Share on other sites

Am luat o chitara copie strat marca "harley benton" intr-un magazin in mana si am ramas surprins ce comoda, usoara si destul de bine lucrata este. Am mai incercat si cu un squier bullet, insa finisajele la astea sunt mai proaste decat la reghin. Probabil ca daca le-ai schimba dozele ar iesi niste chitari bunicele, cele cu care sunt dotate sunt proaste si cu magneti ceramici, le poti arunca direct la cos, nici daca le donezi nu cred ca le ia nimeni. M-am interesat si de greutatea lor si am aflat ca au cam 3,5 kg, deci dupa vreo 3 ore de cantat in picioare nu te doare asa de rau spatele :)

Raman la parerea ca, daca vrei o chitara buna, cel mai bine e sa iei un "schelet" ieftin de genul squier, HB, indiana, encore sau ce gasesti si pe acesta sa incarci incet, incet, pe masura ce ai si banii tot ceea ce ti-ar placea sa aiba. Degeaba dai 1500-2000 de $ pe un fender sau un gibson, daca oricum o desfaci sa ii schimbi dozele, sau alte piese... la custom probabil trebuie sa fii vedeta mare ca sa iti permiti...

parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

O chitara grea nu e neaparat una buna, depinde mult si de lemn. De exemplu, la mahon, din doua chitari identice dpdv al constructiei, mai bine va suna cea mai usoara.

 

Dar stai linistit, 5kg nu este o chitara prea grea si nici prea usoara, iar Hora folosesc lemne de calitate buna [cel mai des intalnite fiind paltin, nuc si cires]

 

Ca tot vb de chitari grele, nu va mai laudati pana nu puneti mana pe un EPI LP 7-string solidbody :)

Link to comment
Share on other sites

Si daca tot veni vorba de LP-uri.. Sincer si fara sa se supere fanii acestui gen de chitare, chiar daca am avut asa ceva dar numai pentru ca nu aveam posibilitati, mie nu imi plac deloc. Mi se pare ca ar fi un butuc cu corzi si doze. De ce ar vrea cineva sa cante pe scena cu un astfel de butuc atarnat dupa cap?!!! Ganditi-va daca ati mai vrea sa faceti si une giumbuslcuri gen Malmsteen care isi arunca chitara peste cap, daca gresesti executia si iti vine inapoi in fata, cred ca in ea iti ramane dantura implantata! :)

Les Paul poate erau bune pentru perioada interbelica, atunci cand au fost proiectate, dar eu cred ca sunetul lor (pe care nu-l contest) ar putea fi obtinut si cu ajutorul altor mijloace in zilele noastre si nu doar cu o bucata aceea imensa si supergrea de lemn masiv. Si nici nu mai e un obiect ecologic.. cred, daca foloseste atat de multa masa lemnoasa

Link to comment
Share on other sites

Orice cere sacrificiu ,daca vrei o chitara care suna f tare e mai grea.plus cum a spus Jimi Hendrix "nu mi-am ars chitara ca nu mi-a placut,Doamne fereste,ci din cauza ca in dragoste trebuie sa sacrifici ceva .Eu din dragoste pentru muzica am sacrificat chitara" oricum misto scula mai ales daca are si un lemn super bun

Link to comment
Share on other sites

Ezista o explicatie !

 

Sunt si chitare Fender Strat din "ARTAR" si nu vred ca sunt usoare .

Eu am un ReghinLP corpul este din mahon , si e grea de numa.

In rest in loc sa intrebi pe amatori cauta pe GOOGLE unde gasesti articol ( am mai pus link-ul si aici dar noi veniti nu stiu inca sa caute in forum sau pe internet)

 

Deci ezista un articol daca cauti cu "guitar ,body, wood, sound"..etc dai de el.Acolo se descrie exact ce si cum statitic si stiintific cum vrei diferitele lemne folosite si avantaj/dezavantaj...etc.

 

In rest neinteresant " tonul " tu sa canti bine ,ce ar fi daca toti cantaretii ar avea exact aceiasi voce .

Asa ca fiecare "ton" este facut de chitarist , daca el canta bine toti incepatorii sau "neoriginalii" vor imita acel ton, si va fi considerat cel mai ton dintre tonuri.

 

Chitaristi care canta la chitara au cate 10 -100 chitare , ia vezi ce scule are Steve Vai ca sa faca un ton in topicul cu "Interviu cu Steve Vai..." iar pe internet gassesti si chitarele .Sau vezi in topicul "I-si bate joc de chitare..." sau asa ceva despre Malmsteen vezi cate chitare stau p[e acolo aruncate una peste alte ( si cate o mai avea), fiecare cu tonul ei.

In rest chestia cu "upgarde"-ul chitarelor cu diferite accesorii cat mai de "FIRMA"tine de probleme psihice si nu prea are nimic cu muzica si nici cu tonul.Dar daca asa este fericit omul sa fie cu sanatate.

Link to comment
Share on other sites

gibson lp, full sau cheese, majoritatea se invart pe la 4 kg, iar cele chambered pe la 3.5

custom-urile, full sau cheese, sunt cele mai grele, dar si alea rar cred ca ajung peste 5 kg.

nu stiu de unde mitul asta cu glp ca e grea...

2 strat-uri am avut, si ambele au fost cel putin la fel de grele ca lp-urile ce le-am avut (classic-usor sub 4kg, classic-usor peste 4 kg, standard-3,75 kg, standard chambered- usor sub 3,5 kg)

orice alte lp-uri am tinut in mana - historic 57, 58, 60, studio,bfg au fost in jur de 4 kg sau sub pt chambered.

 

pt lp si mahon, dar nu numai, cred, ideea este ca lemnul, chitara fiind solida, nu chambered, sa fie cat mai usor, rezonand mult mai bine si sunand mai aerisit

 

asa ca din punctul meu de vedere pt un lp si nu numai singurul avantaj pe care il are greutatea mare (peste 4.5-5kg) este faptul ca se simte solida chitara, nu pare de jucarie, cum de exemplu poate parea un sg de 2,5 kg, dar asta nu inseamna neaparat ca si suna cinestiece.

Link to comment
Share on other sites

parca tot era mai bine sa fi avut cu vreo 2 kg mai putin :) Tot sunet de strat are.. Scuzati calitatea inragistrarilor, nu am avut la indemana decat un mp3 player..

 

Nu deslusesc absolut nimica din distorsul si reverbul prea accentuat [e o frecventa dominanta.

A doilea samle este mai OK dar tot nu suna a Strat .

 

Asculta Strat in concert cu un usor overdrive "tube" pe statie solidstate

 

 

Sau aici incercand un distors Dotor Boogey

http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=40235

 

Pe clean sau in usor overdive trebuie sa aiba ton de Strat pe distors toate-s la fel.

Link to comment
Share on other sites

Si daca tot veni vorba de LP-uri.. Sincer si fara sa se supere fanii acestui gen de chitare, chiar daca am avut asa ceva dar numai pentru ca nu aveam posibilitati, mie nu imi plac deloc. Mi se pare ca ar fi un butuc cu corzi si doze. De ce ar vrea cineva sa cante pe scena cu un astfel de butuc atarnat dupa cap?!!! Ganditi-va daca ati mai vrea sa faceti si une giumbuslcuri gen Malmsteen care isi arunca chitara peste cap, daca gresesti executia si iti vine inapoi in fata, cred ca in ea iti ramane dantura implantata! :)

Les Paul poate erau bune pentru perioada interbelica, atunci cand au fost proiectate, dar eu cred ca sunetul lor (pe care nu-l contest) ar putea fi obtinut si cu ajutorul altor mijloace in zilele noastre si nu doar cu o bucata aceea imensa si supergrea de lemn masiv. Si nici nu mai e un obiect ecologic.. cred, daca foloseste atat de multa masa lemnoasa

 

daca nu-ti place ti pt tine .Inteleg sa zici ca nuti place,dar nu sa faci LP-ul un butuc cu corzi si doxe. :):)

Link to comment
Share on other sites

Si daca tot veni vorba de LP-uri.. Sincer si fara sa se supere fanii acestui gen de chitare, chiar daca am avut asa ceva dar numai pentru ca nu aveam posibilitati, mie nu imi plac deloc. Mi se pare ca ar fi un butuc cu corzi si doze. De ce ar vrea cineva sa cante pe scena cu un astfel de butuc atarnat dupa cap?!!! Ganditi-va daca ati mai vrea sa faceti si une giumbuslcuri gen Malmsteen care isi arunca chitara peste cap, daca gresesti executia si iti vine inapoi in fata, cred ca in ea iti ramane dantura implantata! :)

Les Paul poate erau bune pentru perioada interbelica, atunci cand au fost proiectate, dar eu cred ca sunetul lor (pe care nu-l contest) ar putea fi obtinut si cu ajutorul altor mijloace in zilele noastre si nu doar cu o bucata aceea imensa si supergrea de lemn masiv. Si nici nu mai e un obiect ecologic.. cred, daca foloseste atat de multa masa lemnoasa

 

 

Mai baiatule, m-ai lovit in inima cu replica ta cu Les Paul... :)

Link to comment
Share on other sites

Am gasit asa ceva pe e-bay; costa 20$ cu tot cu transport. Am si dozele cu care sa-l echipez. O sa va arat ca pe doza de neck iese exact sunetul LP! :) Pana atunci, daca are cineva de vanzare un corp de strat cu bridge, daca se poate, pe care sa-l montez...

Griful o sa-l cumpar tot de pe e-bay.

 

SI nici nu cred ca ar trebui sa o construiesc foarte grea, deci daca se poate as vrea ceva usor si "slim" :)

post-9842-1254300354_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ideaar fi ca chitara "electrificata" sa NU aiba FEEDBACK acustic!!

 

Asta a fost singurul lucru ptr care s-a trecut la scanduri in loc de cutie de rezonanta.

 

Cu cat e mai grea chitara efectul feedback-ului acustic esyte mai mic sau se muta pe mai "inalte " unde energia acustica este mai mica .In consecinta nu va intra in oscilatie acustica .

 

Ia ganditi-va cum se poate amplifica un pian ( grand piano) pe o scena de ,heavy metal , hardcore sau Hip-Hop, House ...unde basul rade tot la puteri de 50KW-100KW !!!!.?

 

Acelasi lucru si cu chitara acustica .

 

Co o chitara usoara ce are joase te omoara feedback-ul acustic intre amplif si chitara.

 

Asa ca place nu place trebuie sa renunti sau la TON controlabil dar mai sarac in joase sau la chitara usoara care ar avea joase dar nu se poate amplifica in orice conditii etc ...trebuie un compromis.

 

Inainte de a face declaratii (de dragoste) analizati problema si puneti-va intrebarea .De ce dracu fac astia chitara atat de grea ? sau usoara ? ..etc..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu nu inteleg o treaba(sau poate sunt mai greu la ... si nu pricep): ce treaba are greutatea obtinuta cu schimbarile aduse de tine? dozele si gatul sa fi adus un "fender" la 5 kg? pai dozele oricum le-ai avut, gatul la fel...chiar daca este din alt lemn, nu schimba radical situatia

 

mai e o varianta, era grea dinainte, dar n-ai bagat tu de seama. cel putin, din prezentarea ta reiese ca, dupa schimbarile facute, te-ai trezit cu o greutate masiva de dus in carca

 

in rest, numai de bine

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg o treaba(sau poate sunt mai greu la ... si nu pricep): ce treaba are greutatea obtinuta cu schimbarile aduse de tine? dozele si gatul sa fi adus un "fender" la 5 kg? pai dozele oricum le-ai avut, gatul la fel...chiar daca este din alt lemn, nu schimba radical situatia

 

mai e o varianta, era grea dinainte, dar n-ai bagat tu de seama. cel putin, din prezentarea ta reiese ca, dupa schimbarile facute, te-ai trezit cu o greutate masiva de dus in carca

 

in rest, numai de bine

 

Chitara era grea de dinainte. Asta din cauza ca Hora/Reghin obisnuiesc sa faca corpul chitarilor electrice din paltin solid (ceea ce nu este deloc un lucru rau !!!). Paltinul are un raspuns tonal special,atunci cand este folosit pentru corpul chitarii. Accentueaza frecventele inalte (din cauza densitatii mai mari) si sunetul va fi foarte "focusat". Cu o combinatie buna de doze, va fi o chitara excelenta pentru shred/metal/fusion, stiluri in care ai nevoie de un sunet "articulat" si de o foarte buna definitie a notelor.

 

Din pacate, tocmai din cauza greutatii ridicate, chitarile care au corpul din paltin solid sunt destul de rare. In cele mai multe cazuri, pentru a obtine un sunet "asemanator" cu o greutate mai scazuta se utilizeaza combinatia alder body si maple neck/ebony fingerboard.

Edited by zzz
Link to comment
Share on other sites

daca inteleg eu bine, iti faci probleme in legatura cu greutatea chitarei tale. si cine ar putea sa-ti spuna ce? daca e buna o chitara grea? da' oare o masina grea e buna?

spune-mi si mie cum ar putea cineva sa-ti zica ce diferenta de sunet e intre o chitara grea si una usoara?

e simplu. daca iti place cum suna chitara, inseamna ca suna bine. daca nu, inseamna ca suna prost.

 

ar trebui inventata o culme noua pentru chestia asta: sa-ti imaginezi cum ar suna chitara ta daca ar fi mai usoara.

si pozele le-ai pus ca sa se vada cit de grea e, sau cum?

 

"ba chitara mea suna de-ti dau lacrimile, da' e cam grea. o fi buna?"

 

un les paul e mai frumos decit copia ta de strat.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am luat o chitara copie strat marca "harley benton" intr-un magazin in mana si am ramas surprins ce comoda, usoara si destul de bine lucrata este. Am mai incercat si cu un squier bullet, insa finisajele la astea sunt mai proaste decat la reghin. Probabil ca daca le-ai schimba dozele ar iesi niste chitari bunicele, cele cu care sunt dotate sunt proaste si cu magneti ceramici, le poti arunca direct la cos, nici daca le donezi nu cred ca le ia nimeni. M-am interesat si de greutatea lor si am aflat ca au cam 3,5 kg, deci dupa vreo 3 ore de cantat in picioare nu te doare asa de rau spatele :)

Raman la parerea ca, daca vrei o chitara buna, cel mai bine e sa iei un "schelet" ieftin de genul squier, HB, indiana, encore sau ce gasesti si pe acesta sa incarci incet, incet, pe masura ce ai si banii tot ceea ce ti-ar placea sa aiba. Degeaba dai 1500-2000 de $ pe un fender sau un gibson, daca oricum o desfaci sa ii schimbi dozele, sau alte piese... la custom probabil trebuie sa fii vedeta mare ca sa iti permiti...

parerea mea.

 

mda... stiu am procedat si eu asa... mi-am luat o chitara hb din magazin... am dat comanda de niste doze fender, si le-am pus... si a iesit de 2 ori mai ieftin decat daca imi cumparam un fender sau un squier... si ce daca scrie pe ea harley benton... in fond si la urma urmei conteaza sa sune bine:)))

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca cei de la Reghin au de regula lemn de buna calitate, doar ca celelalte componente lasa de dorit. Eu cred ca ai facut bine modificand chitara de maniera care ai facut-o

Uita-te din ce lemn e facut corpul chitarei. In general, o chitara grea e o chitara serioasa. Fii asadar bucuros ca-ti rupe umerii. Iar daca mai si suna de-ti dau lacrimile, cum descrii tu asa de plastic :), cu atat mai bine.

Sa iei odata un Gibson Les Paul in mana, sa vezi acolo greutate.

Fii fericit cu ea, buddy!

 

Ai chitara Reghin? Eu nu am vazut /auzit nici una cu vre-o problema .Si am cantat pe cateva .Sunt foarte reusite.

 

Dar lumea da banu pe ce-i strain ca asa-i moda.

 

Despre "lemne" si chitare s-au mai umplut cateva "subiecte" ,

 

Daca cineva vrea sa afle vum si ce sa se puna sa citeasca .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.